Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Niewinne zagrożenia współczesności, czyli o zmysłach, które idą w odstawkę

Od ponad 100 lat rozwój technologiczny zapiera dech, ale ostatnia dekada to już czyste szaleństwo! Elektroniczne gadżety w samochodzie, kuchni, łazience, telefonie – słowem wszędzie. Jak tu bez nich żyć? Cyfrowa transformacja zwiększa bezpieczeństwo, ułatwia i przyspiesza pracę, daje komfort i przynosi dużo przyjemności. Niestety ma także skutki uboczne. Nasze działania koncentrują się wokół wszechobecnych ekranów. W pracy siedzimy przed komputerem, a po pracy znajdujemy relaksujące rozrywki… na tablecie lub smartfonie. Kiedyś było trudno przywołać dzieci z podwórka, a dziś – odciągnąć je od konsoli do gier.

Ciało i umysł muszą się nieźle napracować, by nadążyć za cywilizacyjnym postępem. Najbardziej cierpią na tym zmysły, które przez tysiące lat dostrajały się do świata natury, a dziś mierzą się z zupełnie czym innym – dominacją cyfrowych obrazów i dźwięków. Wzrok i słuch są przebodźcowane i bardzo obciążone, a węch, dotyk i smak – zaniedbane. Nie da się tych trzech zmysłów odtworzyć i stymulować cyfrowo, a więc… idą w odstawkę.
Pomyśl o tym, co ostatnio cię zachwyciło albo przykuło uwagę? Prawdopodobnie był to wyjątkowy obraz (mem, gif, fotografia), przedmiot albo melodia. Szkoda że nie piękny zapach, obłędny smak czy szczególnie miły dotyk. Uważnie wąchamy, smakujemy i dotykamy, gdy jesteśmy dziećmi i zbieramy informacje o otaczającym świecie. Potem brakuje na to czasu i wrażliwości.

Większość życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach przepełnionych maszynami i elektroniką. Jesteśmy trochę jak marynarze z łodzi podwodnych. Od urodzenia przyzwyczajeni do ograniczonych przestrzeni, braku słońca i widoku nieba. A młodsze pokolenia gotowe do wirtualnych rozrywek i społecznościowych izolacji.

Grafika_artykul_2019_zmysly.jpg

Naszym oczom brakuje widoku zachodzącego za horyzontem słońca oraz przyjaznych ludzi krzątających się przy pracy lub zabawie. Uszy zamiast chłonąć szum drzew albo gwar spotkań towarzyskich zmagają się z dźwiękami ciekłokrystalicznych ekranów. Nos przez miliony lat przyzwyczajony do zapachu świeżego powietrza, ziemi i roślinności rzadko ma kontakt z naturalnymi olejkami eterycznymi, częściej z zapachami wielkiego miasta, pełnego smogu i chemii. Nie tak to wymyśliła Matka Natura. Coraz rzadziej się dotykamy, a pożywienie coraz mniej przypomina smaki, do jakich przyzwyczaili nas dziadkowie.

Gwałtownie postępujący rozwój współczesnego świata, chcąc nie chcąc, zaburza nam ludziom równowagę sensoryczną. A brak homeostazy, czyli równowagi procesów zachodzących w ciele i umyśle, może mieć poważne negatywne konsekwencje.

Nie możemy do tego dopuścić! Rozwiązanie jest tyleż proste, co przyjemne. Szanujmy i pielęgnujmy zmysły, szczególnie te trzy, których nijak nie da się odtworzyć na smartfonie. Zauważajmy fakturę i temperaturę przedmiotów, których używamy, dotykajmy pni drzew. Oglądajmy z bliska kwiaty, liście i piękne przedmioty. Słuchajmy nie tylko muzyki, ale także dźwięków przyrody – wiatru, deszczu, śpiewu ptaków. Smakujmy i wąchajmy potrawy, które spożywamy, a nie tylko je pochłaniajmy. A do tego tańczmy, pływajmy w jeziorze, przytulajmy psa, chodźmy boso po trawie, wygrzewajmy się w słońcu i często się kochajmy.

Więcej konkretów, jak to robić, kiedy i z kim w książce „Spa dla umysłu. Dbaj o siebie, by zadbać o innych”, która ukaże się na wiosnę tego roku.



prof. dr hab. Rafał Ohme
Ekspert w dziedzinie emocji, infotainer. Światowy pionier w obszarze neuronauki konsumenckiej. Od 20 lat prowadzi badania i konsultacje na temat emocji w komunikacji i zarządzaniu.

Przez lata związany z Instytutem Psychologii PAN oraz Uniwersytetami UMCS i SWPS. Honorowy profesor na uniwersytetach Stellenbosch w Kapsztadzie oraz Renmin w Pekinie. Stypendysta Fulbrighta, laureat nagród Prezydenta i Premiera RP, finalista konkursu EY – Przedsiębiorca Roku 2015. Założyciel dwóch firm: NEUROHM – prowadzi neuro badania emocji dla działów HR, sprzedaży i marketingu; INEMO – szkoli w formule infotainment, jak korzystać z neurowiedzy w życiu zawodowym i prywatnym.

Inspiruje menedżerów i liderów biznesu na całym świecie. Występował w 46 krajach na 5 kontynentach. Autor bestsellera popularno-naukowego „Emo Sapiens. Harmonia emocji i rozumu”.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: