Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Święto Trąbek czy Dzień Ciszy – Nowy Rok w różnych kulturach

Zabawy sylwestrowe, fajerwerki i szampan – w błędzie jest ten, kto myśli, że tak Nowy Rok wita się na całym świecie. Bowiem i w tym przypadku sprawdza się powiedzenie „co kraj, to obyczaj”. Co więcej, są miejsca na świecie, gdzie zmianę daty celebruje się w innym terminie niż noc z 31 grudnia na 1 stycznia. Zobaczmy najciekawsze przykłady.

Chińskie Święto Wiosny

Ze względu na szczególnie barwny charakter obchodów chiński Nowy Rok jest jednym z bardziej rozpoznawalnych na świecie. A to za sprawą słynnych kolorowych parad smoków. Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym. Wypada między 21 stycznia a 21 lutego, czyli w pierwszy dzień pierwszego miesiąca kalendarza księżycowego, kiedy to obchodzone jest Święto Wiosny. Obchody trwają 15 dni i każdy dzień ma swoje znaczenie. Przed Nowym Rokiem Chińczycy przeprowadzają gruntowne porządki, by następnie świętować w gronie rodziny i przyjaciół, wręczając sobie w prezencie owoce, słodkości lub czerwone koperty z pieniędzmi. Poza wspomnianymi paradami smoków organizowane są też tańce lwów, pokazy fajerwerków, a ostatniego dnia Festiwal Lampionów, który wieńczy obchody Chińskiego Nowego Roku.

Żydowskie Święto Trąbek

„Dobrego zapisania” na nadchodzący rok – tego życzą sobie Żydzi podczas świętowania Nowego Roku, który w judaizmie obchodzony jest przez pierwsze dwa dni siódmego miesiąca kalendarza hebrajskiego, w miesiącu Tiszrej. Właśnie wtedy wypada święto Rosz ha-Szana, uznawane za żydowski Nowy Rok. Obchodzone jest przez kilka dni na pamiątkę stworzenia świata przez Stwórcę i rozpoczyna okres pokutny, który trwa do święta Jom Kipur. Nazwa „Święto Trąbek” swoje źródło ma w zwyczaju dęcia podczas modlitw w szofar, specjalny róg. Świątecznymi potrawami Rosz ha-Szana są m.in. głowa ryby, owcy lub innego zwierzęcia, chleb i jabłko maczane w miodzie lub owoce granatu. W roku 2018 kalendarza gregoriańskiego rozpoczął się 5779 rok kalendarza żydowskiego.

Balijski Dzień Ciszy

Dzień Ciszy, czyli Hari Raya Nyepi, to dzień, w którym na indonezyjskiej wyspie Bali świętuje się Nowy Rok. Jest to święto ruchome, uzależnione od księżycowego kalendarza Saka – w 2018 roku wypadało 17 marca. Balijczycy witają Nowy Rok kilkudniową fetą. Parę dni przed Hari Raya Nyepi odprawia się w świątyniach specjalne rytuały z użyciem morskiej wody, a kolejne dni przepełnione są symbolami przemijania, co ma skłonić do refleksji nad swoim postępowaniem w mijającym roku. Dlatego właśnie w słynnych balijskich paradach noworocznych możemy obserwować rozmaite figurki demonów oraz ogoh-ogoh, tzw. złych istot, wykonanych z bambusa i papieru, które następnie są rytualnie spalane.

grafika_artykul_nowy_rok.jpg

Nowy Rok po tajsku

W Tajlandii, w której Nowy Rok świętuje się po buddyjsku, możemy obserwować wiele pięknych noworocznych zwyczajów. Songkran, czyli świętowanie Nowego Roku, trwa trzy dni, od 13 do 15 kwietnia. Termin obchodów związany jest z przejściem słońca ze znaku Ryb w znak Barana – zresztą sama nazwa, Songkran, oznacza w tłumaczeniu „przejście, ruch” – właśnie od ruchu słońca. W buddyjskich ceremoniach, którym oddają się Tajowie, ważną rolę odgrywa woda, symbolizująca odrodzenie i obmycie z nieczystości. Pierwszego dnia Songkran, który poświęcony jest osobom starszym, szczególnie pięknym gestem jest obmywanie przez młodych dłoni starszyźnie. Podczas trzech dni świętowania Tajowie składają jałmużny mnichom, odwiedzają swoich bliskich oraz świątynie. Niezwykle ochoczo oblewają się wodą, przez co Songkran przypomina nieco nasz Śmigus Dyngus.

Koreański Nowy Rok: Seollal

W Korei Nowy Rok obchodzi się zgodnie z koreańskim kalendarzem księżycowo-słonecznym i jego data jest ruchoma, choć najczęściej wypada w czasie gregoriańskiego lutego. Soellal, bo tak brzmi nazwa dni, podczas których świętuje się Nowy Rok, spędza się wśród najbliższych, oddając również cześć zmarłym przodkom poprzez uczestniczenie w modlitwach i ceremoniach. Ponadto Koreańczycy w czasie tego święta bardzo lubią oddawać się rozmaitym grom i zabawom. Wśród nich szczególną popularnością cieszą się puszczanie latawców (Yeonnalligi) czy Yut, tradycyjna gra planszowa, w którą gra się całą rodziną zarówno w nowy rok, jak i podczas innych koreańskich świąt. Ciekawostkę stanowi fakt, że w Korei, podobnie jak w kilku innych państwach Azji, w dniu narodzin dziecko uważane jest za jednoroczne, a wiek każdego zwiększa się o rok w dniu Nowego Roku. Na przykład jeśli dziecko urodzi się 30 grudnia, to tuż po Nowym Roku mówi się, że ma 2 lata.

Różnorodne tradycje świętowania Nowego Roku mają swoje źródła w religiach, lokalnych kulturach oraz przyjętym kalendarzu – gregoriańskim, juliańskim, hebrajskim czy księżycowym. Jednak bez względu na to, na który rok wskazuje aktualnie dany kalendarz, życzymy wszystkim w Nowym Roku wszelkich pomyślności!



Źródła:
  • www.echiny.pl
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Seollal
  • www.ciekawe.org
  • www.abctajlandia.pl
  • www.ttg.com.pl
  • www.polin.pl
  • www.jewish.org.pl
  • www.superbiz.se.pl


Najbardziej aktualne artykuły: