Arkusz organizacyjny – przygotuj sprawnie i bezbłędnie

Planowanie organizacji roku szkolnego jest jednym z najważniejszych zadań dyrektorów jednostek oświatowych. Kwiecień to miesiąc finalizacji prac nad arkuszem organizacyjnym na nowy rok szkolny. W tym roku termin jego oddania jest wyjątkowo krótki, dlatego tym bardziej przyda się pomoc. Aby ułatwić pracę, warto sięgnąć po narzędzie, które pozwoli na sprawne i bezbłędne przygotowanie projektu arkusza organizacyjnego. Najlepiej wybrać rozwiązanie, które sprawi, że praca przebiegnie sprawnie, bez niepotrzebnego stresu i nadmiarowej pracy przy przepisywaniu tych samych danych do różnych tabel wymaganych zarówno przez organ prowadzący, jak i nadzorujący.

Dlaczego warto

Planowanie arkusza organizacyjnego bez intuicyjnego systemu elektronicznego jest bardzo czasochłonne. Wszystkie dane należy wypełnić co roku od początku w wielu wymaganych układach i podsumowaniach. Wiąże się to także z samodzielnym podsumowaniem całego arkusza – liczby etatów, klas, uczniów, nauczycieli, grup itp. Aneksy także należy przygotować ręcznie oraz porównać je z arkuszami pierwotnymi. W ciągu roku szkolnego to wielokrotne wypełnianie tych samych danych w różnych tabelach oraz ręczne liczenie „krzyżówek” tabeli tak, aby się zgadzały. To także wypełnianie dodatkowych tabel, w których znajdują się szkolne plany nauczania (SPN) dla każdej klasy czy grupy, dane dotyczące nauczania indywidualnego i rewalidacji. Warto dodać, że do wypełnienia arkusza niezbędna jest znajomość przepisów oświatowych, które nieustannie się zmieniają.

Na rynku funkcjonuje kilka popularnych systemów, które znacznie różnią się pod względem intuicyjności i prostoty obsługi, dostosowania do różnych rodzajów placówek, jakości i szybkości świadczenia wsparcia technicznego oraz dostępności aktualizacji. Jak znaleźć to najlepsze?

iArkusz – odpowiedź na Twoje potrzeby

Ręczne przygotowanie poprawnego arkusza organizacyjnego oraz aneksów do niego wymaga poświęcenia bardzo dużej ilości czasu, a ewentualne błędy niosą za sobą  poważne skutki finansowe. Dlatego zdecydowanie warto poszukać rozwiązania, dzięki któremu ta praca będzie komfortowa i bezpieczna – zarówno dla dyrektorów placówek, jak i pracowników organu prowadzącego, którzy są odpowiedzialni za weryfikację i zatwierdzanie złożonych arkuszy.

Szukając odpowiedniego narzędzia, dobrze postawić również na takie, którego dostawca zna potrzeby użytkowników i stale aktualizuje program pod tym kątem. Warto przyjrzeć się też innym placówkom – ich wybór świadczy o zaufaniu do narzędzia, z którego korzystają. Biorąc te czynniki pod uwagę, doskonałym wyborem jest Progman iArkusz. System w wersji webowej (dostęp przez przeglądarkę internetową) funkcjonuje na rynku już od 10 lat i został zbudowany na bazie doświadczeń z poprzednich programów firm Progman i Ka2.

r_knd_librus_szkola_graf_2_do_artykulu.jpg

Ułatwia pracę, niweluje błędy

Progman iArkusz to narzędzie wspierające jednostki oświatowe w przygotowaniu projektów organizacyjnych i ich aneksowaniu. System jest odpowiedni dla każdego typu placówki – szkoły, przedszkola, poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz jednostek, takich jak bursy, schroniska młodzieżowe, ogniska pracy pozaszkolnej itp. System doskonale odpowiada na potrzeby każdego JST - jest wykorzystywany zarówno w małych samorządach oraz tych największych. Jego funkcjonalność znacznie upraszcza i przyspiesza projektowanie organizacji placówki, dzięki automatycznej weryfikacji zgodności arkuszy z dyrektywami MEN oraz wytycznymi organu prowadzącego.

Progman iArkusz obejmuje dwa zintegrowane ze sobą programy – iArkusz dla placówki oświatowej oraz Zbiorczy iArkusz dla organów prowadzących. Takie rozwiązanie optymalizuje pracę dyrektora szkoły oraz przedstawicieli samorządu. Automatyczny przepływ danych między jednostką oświatową a organem prowadzącym przyspiesza procesy przesyłania projektów arkuszy oraz aneksów i następnie ich zatwierdzania.

iArkusz uwzględnia przepisy prawa oświatowego, odpowiedni warunki są zaimplementowane w algorytmach programu. Dzięki temu na każdym kroku system monitoruje poprawność wprowadzanych danych – ich zgodność z prawem powszechnym i lokalnym (przy wdrożeniach na poziomie organu). Odciąża to dyrektora, który bez takiej weryfikacji, sam musiałby sprawdzać aktualność przepisów, które nieustannie się zmieniają.

Odpowiedź na potrzeby

System iArkusz został stworzony w oparciu o wieloletnią współpracę z placówkami oświatowymi i organami prowadzącymi. Jego celem jest znaczne uproszczenie projektowania organizacji placówek. Jest to możliwe, dzięki odpowiednio dobranej funkcjonalności, która opiera się na potrzebach zdiagnozowanych, podczas wspomnianej współpracy.

iArkusz optymalizuje prace związane z organizacją placówek oświatowych dzięki:

  • możliwości tworzenia arkuszy dla zespołów szkół, samodzielnych jednostek oraz zespołów szkolno-przedszkolnych,
  • monitorowaniu zgodności SPN z aktualnymi Ramowymi Planami Ministerialnymi,
  • kontroli zgodność godzin przydzielonych na danym poziomie kształcenia z limitami godzin obowiązkowych narzuconymi przez MEiN,
  • rejestrowaniu przydziałów godzin dla różnych typów grup i podziałów klasowych,
  • automatycznemu wyliczeniu wielkości etatu określonego dla stanowisk o różnym pensum z uwzględnieniem uśrednienia pracy nauczyciela w roku szkolnym,
  • tworzeniu archiwów lat poprzednich i funkcji przygotowania arkusza na rok następny,
  • usprawnieniu przygotowania aneksów z wykazaniem różnic między aneksem a poprzednią wersją arkusza.

Integracja – działaj szerzej

Oprócz integracji ze Zbiorczym iArkuszem, system posiada również integrację z innymi programami. Jednym z nich jest Plan lekcji Librus, który pozwala na automatyczne generowanie harmonogramu zajęć zgodnego ze wszystkimi wymogami. Dzięki niemu przygotowywanie harmonogramu zajęć metodą prób i błędów odchodzi do przeszłości. Program pozwala m.in. na układanie planów w cyklach, planowanie dyżurów i zastępstw, a także minimalizowanie liczby okienek. Przeczytaj więcej o programie Plan lekcji Librus.

Dodatkowym atutem jest integracja z iArkuszem. Założenia opisane w arkuszu organizacyjnym muszą zostać uwzględnione podczas układania planu lekcji w szkole. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie potrzebnych do tego informacji z arkusza organizacyjnego do programu Plan lekcji. Integracja sprawia, że  dane są importowane do systemu, co gwarantuje ich poprawność. Jednocześnie pozwala dyrektorowi dokonać niezbędnych zmian i uzupełnień już poza arkuszem.

Bezbłędnie i w korzystnej cenie

Warto pamiętać, że systemy nie mają być tylko przeniesieniem całego procesu przygotowania – czy arkusza organizacyjnego, czy planu lekcji – do systemu komputerowego, ale mają usprawniać pracę dyrektora. Zarówno iArkusz, jak i zintegrowany z nim Plan lekcji Librus, niwelują błędy w pracach związanych z organizacją działania placówki oświatowej, weryfikują poprawność wprowadzonych danych z przepisami i między sobą nawzajem oraz przyspieszają pracę użytkowników. Dodatkowy atut to oczywiście sama integracja, która pozwala na import danych, a tym samym pewność, że dane są spójne, a ich wprowadzenie nie zajmie wiele czasu.

Opisane programy to już nie nowatorskie narzędzia dyrektora, ale standardy nowoczesnej szkoły. Warto zatem skorzystać z możliwości, jakie daje każdy z systemów. Tym bardziej, że teraz – decydując się na oba –  można mieć je w niższej o 10% cenie. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami – przedstawimy szczegóły oferty.


Najbardziej aktualne artykuły: