Import planu – nietypowe szkolne historie [PORADNIK]

Od momentu zakończenia wakacyjnej przerwy technicznej, przygotowującej system do nowego roku szkolnego, dostępna jest możliwość zaimportowania planu lekcji bez konieczności przeprowadzenia wcześniejszej konfiguracji oceny opisowej! To świetna wiadomość i okazja, żeby poczytać o kolejnych nietypowych szkolnych historiach, tym razem związanych z importem planu.

Nietypowa historia nr 1

- Proszę Pana, nie wiem co się stało, ale plan lekcji w systemie zwariował. Plan klasy pierwszej jest pusty, a ten, który miał dla nich obowiązywać, wgrał się dla klasy drugiej!

- A czy zaimportował Pan plan lekcji przed promocją uczniów?

- No tak, bo musiałem dodać konta dla nowych nauczycieli, a z promocją czekałem do egzaminów poprawkowych.

Rozwiązanie

Odpowiedź użytkownika jest równocześnie przyczyną opisanego stanu rzeczy. Plan został zaimportowany zgodnie ze stanem klas z poprzedniego roku szkolnego. Rozwiązaniem jest dokonanie ponownego importu planu poprzez skorzystanie, w kroku zakres i źródło w sekcji sposób importu planu, z opcji usuń plan dla wszystkich klas w szkole i zaimportuj nowy.

Cenne wskazówki na przyszłość

 • Przed wykonaniem importu planu na nowy rok szkolny w pierwszej kolejności bezwzględnie należy przeprowadzić promocję uczniów/słuchaczy. Można jej dokonać od razu po wakacyjnej przerwie technicznej, przygotowującej do nowego roku szkolnego, jeszcze przed egzaminami poprawkowymi.
 • Więcej nietypowych szkolnych historii związanych z promocją uczniów zostało opisanych tutaj.

Nietypowa historia nr 2

- Proszę powiedzieć, co zrobiłam źle? Postępowałam dokładnie krok po kroku zgodnie z instrukcją, dodałam i powiązałam wszystkie dane, a i tak mam praktycznie całkiem pusty plan lekcji!

- Czy eksportowała Pani plan lekcji z programu zainstalowanego na komputerze?

- Nie, kolega, który zajmuje się układaniem planu.

- To w takim razie Pani wszystko zrobiła dobrze 

Rozwiązanie

Wspomniany w przykładzie użytkownik rzeczywiście zrobił wszystko jak należy - w przeciwieństwie do osoby, która eksportowała plan lekcji. Jeżeli szkoła korzysta z programu aSc Plan lekcji w wersji desktopowej, to aby wyeksportował się pełny plan lekcji, konieczne jest zarejestrowanie programu aSc Plan Lekcji specjalnym kodem do eksportu. W przeciwnym razie zostanie wyeksportowanych jedynie 10 lekcji, a co za tym idzie tylko tyle zostanie zaimportowanych do systemu.

Cenne wskazówki na przyszłość

 • Kod aktywacyjny, umożliwiający eksport planu lekcji bez ograniczenia liczby karteczek, jest przypisany do konkretnego numeru licencji, który może się zmienić w związku aktualizacją programu plan lekcji lub systemu operacyjnego. W celu rejestracji programu należy przesłać aktualnie wyświetlany numer licencji na adres rejestracja@librus.pl z oficjalnego adresu e-mail szkoły. Szczegóły dotyczące rejestracji planu zostały opisane w tym artykule.
 • Szkoły, które korzystają z planu Kompleksowego, a co za tym idzie posiadają dostęp do e-Planu lekcji, mogą zaimportować plan bez konieczności ręcznego eksportowania plików. W drugim kroku kreatora importu wystarczy wybrać opcję plan lekcji w wersji online oraz wskazać odpowiedni plan, który ma zostać zaimportowany.

Nietypowa historia nr 3

- Jak to możliwe, że w programie z planem lekcji mam wszystkie lekcje, za to w Państwa systemie plan klasy ma więcej dziur niż ser szwajcarski?!

- Czy w ułożonym planie znajdują się lekcje klas wirtualnych?

- Oczywiście, że tak!

Rozwiązanie

Sytuacja jest związana z tym, że użytkownik zweryfikował plan klas jeszcze przed przypisaniem odpowiednich uczniów do poszczególnych klas wirtualnych. Dopiero po dodaniu odpowiednich uczniów do składu klas wirtualnych przypisane do nich zajęcia będą poprawnie wyświetlane w planie w Synergii. Do tego czasu podgląd do zaimportowanych zajęć jest możliwy jedynie z poziomu planu nauczyciela, który posiada przypisaną daną klasę wirtualną.

Cenne wskazówki na przyszłość

 • To, czy klasy wirtualne zostaną poprawnie zaimportowane do systemu, można zweryfikować także podczas importu planu lekcji w kroku o nazwie podgląd. W powyższym widoku należy sprawdzić obecność poszczególnych klas wirtualnych w ramach planu nauczycieli zamiast planu klas.
 • Jeżeli zostały powiązane dotychczas funkcjonujące klasy wirtualne, które aktualnie zawierają przypisanych uczniów, wówczas, również w widoku podglądu planu lekcji podczas importu, będą one widoczne.

Nietypowa historia nr 4

- Jakieś dziwne rzeczy się dzieją. Część nauczycieli zgłasza mi, że nie mają rozkładów i nie widzą, jaki poprzedni temat zrealizowali.

- Czy wykonywał Pan może import planu lekcji i dodawał podczas niego nowe klasy wirtualne?

- No właśnie z jakiegoś powodu tak jakby lista klas wirtualnych mi się nie ładowała podczas importu. Kliknąłem dodaj, bo to była jedyna opcja, żeby dokończyć import.

Rozwiązanie

Wspomniana część nauczycieli, którzy zgłaszają problem, to najprawdopodobniej osoby prowadzące zajęcia w ramach klas wirtualnych. Klasa wirtualna jest przypisana do konkretnego przydziału lekcji, a zatem nauczyciela uczącego konkretnego przedmiotu w poszczególnych klasach. Jeżeli więc na etapie importu zostanie dodany np. nowy nauczyciel bądź przedmiot, będzie to skutkować utworzeniem zupełnie nowego przydziału.

Najczęściej jest to spowodowane różnicami w nazewnictwie przedmiotów w programie do układania planu - np. “j.polski” i w Synergii np. “Język Polski”. Kreator importu planu automatycznie podpowiada m.in. powiązanie przedmiotu, o ile nazwa jest identyczna w obu systemach. Jeżeli więc w programie do tworzenia planu wprowadzono różne nazwy, to powiązanie nie zostanie automatycznie utworzone, dzięki czemu po skorzystaniu z opcji dodaj brakujący przedmiot o nazwie “j.polski” zostanie utworzony nowy przydział.

W opisanej sytuacji zamiast kontynuować import, użytkownik powinien wrócić do poprzednich kroków kreatora importu, aby zweryfikować poprawność danych dotyczących nauczycieli, klas i przedmiotów.

Cenne wskazówki na przyszłość

 • Aplikacja automatycznie dokonuje powiązania danych pomiędzy Synergią a importowanym plikiem na podstawie nazw skonfigurowanych w obu systemach. Jeżeli nazwy różnią się pomiędzy systemami, konieczne jest powiązanie danych w sposób ręczny.
 • Z opcji dodawania nowych danych w kreatorze importu należy korzystać dopiero po uprzednim powiązaniu wszystkich danych, które znajdują się obecnie w Synergii.
 • Jeżeli klasa wirtualna nie znajduje się na liście, wówczas prawdopodobnie w jednym z wcześniejszych kroków został utworzony nowy przydział. W takim przypadku można wrócić do poprzedniego kroku importu i zweryfikować powiązane dane lub ponownie przeprowadzić import
 • W systemie dostępna jest opcja usunięcia klas wirtualnych, przydziałów lekcji do klas, a także przydziałów lekcji do nauczycieli. Skorzystanie z tej opcji spowoduje, że konieczne będzie utworzenie nowych klas i przydziałów podczas importu. Opcja ta może być przydatna na początku roku szkolnego, aby ujednolicić nazwy pomiędzy programem do układania planu lekcji oraz tym, które znajdują się aktualnie w Synergii.

Nietypowa historia nr 5

- Jak to jest, że zaimportowałem plan lekcji dla liceum, a usunął mi się plan dla technikum?

- Czy w drugim kroku importu planu skorzystał Pan z opcji o nazwie “usuń plan dla wszystkich klas w szkole i zaimportuj nowy”?

- No tak, bo chciałem usunąć plan z ubiegłego roku.

Rozwiązanie

Opcja usuń plan dla wszystkich klas w szkole i zaimportuj nowy usuwa wprowadzony do systemu plan lekcji wszystkich klas, a następnie importuje plan lekcji jedynie dla tych klas, które znajdują się w wybranym importowanym pliku. Plan lekcji klas, które nie znajdują się w importowanym pliku, zostanie więc wyczyszczony.

W zdecydowanej większości przypadków należy w drugim kroku importu skorzystać z opcji nadpisz plan lekcji tylko dla wybranych klas. Dzięki niej plan lekcji zostanie nadpisany tylko dla klas, które znajdują się w importowanym pliku, a co za tym idzie - plan pozostałych klas pozostanie niezmieniony.

Cenne wskazówki na przyszłość

 • Funkcja nadpisz plan lekcji tylko dla wybranych klas powinna być w większości przypadków domyślnie stosowana jako sposób importu planu lekcji.
 • Funkcja usuń plan dla wszystkich klas w szkole i zaimportuj nowy powinna być stosowana jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. importując plan lekcji po maturach, aby usunąć plan lekcji dotychczasowych klas kończących w zakresie od maja do końca roku szkolnego. 
Podczas importu najważniejsze jest dokładne sprawdzenie i powiązanie danych obecnie znajdujących się w Synergii z danymi znajdującymi się w importowanym pliku. Dopiero później można skorzystać z opcji dodania brakujących danych. Dla usprawnienia całego procesu warto wcześniej poświęcić chwilę, aby ujednolicić nazewnictwo pomiędzy Synergią a programem do układania planu lekcji. Dzięki temu, podczas importu planu, Synergia automatycznie powiąże poszczególne dane, co przyspieszy proces importu, a przy tym zminimalizuje ryzyko ewentualnej pomyłki.

Powodzenia podczas przeprowadzania importu planu lekcji!
Marek Całusiński

Artykuł ten powstał dzięki Markowi Całusińskiemu, naszemu zastępcy Kierownika Działu Pomocy Technicznej, który na co dzień wspiera użytkowników LIBRUS Synergia w kryzysowych sytuacjach – tych większych i mniejszych. Marek podzielił się z Wami kilkoma historiami z codziennej pracy i ma nadzieję, że w czasie układania planu lekcji już nic Was nie zaskoczy.

Zachęcamy Was też do odwiedzenia w LIBRUS Synergia pozycji menu Pomoc oraz dostępnej tam zakładki Pytania i odpowiedzi (FAQ) – aktualizuje ją dla użytkowników podczas każdej przerwy technicznej.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły:
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je m.in. w celach statystycznych i funkcjonalnych. Korzystając z serwisu bez zmiany konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w Polityce prywatności.