Nauka i zabawa? To możliwe. Pobierz DARMOWE scenariusze lekcji

Artykuł sponsorowany
Wielu nauczycieli zadaje sobie pytanie, jak zaciekawić uczniów daną dziedziną wiedzy i pobudzić ich ciekawość. Wielcy polscy matematycy znani i nieznani to książka, która podpowiada, jak uczyć matematyki w sposób nieszablonowy, by przekonać uczniów do tego przedmiotu i pozwolić im poszukiwać własnych rozwiązań. Scenariusze lekcji zawarte w publikacji skonstruowane zostały również pod kątem zajęć z jęz. polskiego, historii i godziny wychowawczej.

Dostęp do wiedzy i sposoby jej pozyskiwania zmieniają się w coraz bardziej dynamicznym tempie. Transformacji ulega również model nauczania w szkołach. Pomimo że wiele utartych schematów jest skostniałe, istnieje duża grupa zaangażowanych nauczycieli, którzy łamią te schematy i wprowadzają do swoich lekcji innowacyjne rozwiązania. Takie praktyki to nie tylko łączenie dziedzin nauki, ale także sprawienie, aby uczniowie mieli poczucie, że sami coś mogą zorganizować.

Nauczanie matematyki – jak wzbudzić zaangażowanie uczniów?

Jedną z koncepcji nowoczesnego, otwartego podejścia do nauki jest tzw. odwrócona lekcja, czyli edukacja dialogu. Metoda odwróconej lekcji opiera się na kilku założeniach. Pierwsze z nich to uczenie się pod własnym kierownictwem (Self-Directed Learning – SDL). Sami decydujemy, czego się uczymy, w jaki sposób i ile czasu na to poświęcamy. Nie ograniczamy się do 45 minut lekcji w szkole. Drugie założenie – uczymy się najwięcej, kiedy mamy okazję współdziałać, przeżywać, obserwować, współpracować, weryfikować pomysły i rozwiązania. Kluczowa jest tutaj zatem praca zespołowa i otwarcie na drugiego człowieka. Trzeci filar stanowi, że uczniowie są bardziej zmotywowani, kiedy sami decydują, jak chcą się uczyć.

Model odwróconej lekcji w pracy z uczniami jest o tyle ważny, że głównym zadaniem szkoły przestało być dostarczanie wiedzy i sprawdzanie jej poziomu u ucznia. Świat zmienia się bowiem tak szybko, że trudno przewidzieć, jaka wiedza będzie potrzebna młodym ludziom po zakończeniu edukacji. Dlatego też zadaniem nauczyciela staje się wsparcie ich w nabywaniu umiejętności i kompetencji.

Kluczowe jest tutaj zatem przeformatowanie zajęć tak, by pozwolić uczniom pracować „ich własnym sposobem” w oparciu o różne narzędzia (film, podcast, tekst, zdjęcie, prezentację itp.). W ten sposób przyswajanie wiedzy i rozwój uczniów będzie efektywniejszy i na pewno mniej szablonowy niż obecnie stosowane sposoby. 

Skąd czerpać inspiracje?

W 2019 r. – w Roku Matematyki – Gazeta Wyborcza opublikowała cykl artykułów poświęconych wybitnym polskim matematykom. mFundacja wspólnie z Fundacją „Szkoła z klasą” na ich podstawie stworzyła scenariusze 8 lekcji – nie tylko matematyki, ale tez języka polskiego, historii czy godziny wychowawczej. A każdy z nich oparty jest na metodzie odwróconej lekcji.

To kompendium inspiracji na ciekawe lekcje ujęto w książkę Wielcy polscy matematycy znani i nieznani, która jest dostępna do pobrania w formie darmowego e-booka: TUTAJ.

Choć przedstawione tutaj scenariusze lekcji przeznaczone są głównie dla klas IV-VIII, to również mogą posłużyć do pracy ze starszymi uczniami. Oprócz nich znajdują się w książce wcześniej wspomniane artykuły przybliżające sylwetki wielkich polskich matematyków, co stanowi idealną podstawę do popularyzacji wybitnych osobistości nauki wśród młodych ludzi. 

a_mbank_LS_LR_graf1.jpg

Czym jest mFundacja?

Celem Fundacji mBanku jest rozwój świadomości matematycznej w Polsce na każdym etapie edukacji. W ramach działań mFundacja wspiera pasjonatów matematyki – nauczycieli, społeczników i rodziców w rozwijaniu myślenia matematycznego u dzieci i młodzieży, podejmuje też działania skierowane do studentów. Swoją misję realizuje poprzez m.in. program mPotęga (granty przyznawane na realizację nieszablonych lekcji matematyki), dotacje dla szkół i organizacji pozarządowych czy konkurs „Krok w przyszłość” na najlepszą pracę studencką z matematyki.

Więcej na temat mFundacji tutaj.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: