Na pamiątkę – pomysły na symboliczne prezenty dla uczniów, cz. 2

To był trudny rok dla wszystkich, również dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Jednak wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Słoneczny czas odpoczynku, wycieczek, nowych doświadczeń. To okres, w którym możemy złapać oddech i naładować baterie na kolejny rok szkolny. Jednak zanim to nastąpi, pożegnamy naszych uczniów na te kilka miesięcy, a z niektórymi nie spotkamy się już wcale. Takie ostatnie spotkanie niewątpliwie wzbudza wiele emocji. Dlatego warto ten moment podkreślić i uczynić wyjątkowym.

Wraz z nadejściem marca domknęliśmy pełen cykl i bynajmniej nie chodzi tu o znane od wieków następstwo pór roku. Minione 365 dni to czas radykalnych zmian, nowych wyzwań, zdalnego nauczania i wirtualnej rzeczywistości, która wniknęła w naszą codzienność w stopniu, którego się nie spodziewaliśmy.

Do końca maja zaszło jednak wiele zmian. Uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej, a sytuacja epidemiczna trochę się uspokoiła.

Miniony rok pokazał nam, jak ważne jest kultywowanie więzi klasowych i szkolnych w sytuacji, gdy widzimy się tylko na ekranie komputera. To fizyczne oddzielenie przeniosło naszą aktywność do sieci, a przy tym wymusiło szukanie nowych sposobów budowania i umacniania relacji. Domknięciem tego procesu jest nasze ostatnie „oficjalne” spotkanie z klasą, będące okazją do podsumowania tych kilkuset szkolnych dni.  Miłym gestem z naszej strony oraz wyrazem wdzięczności i uznania będzie podarowanie im czegoś, co świadczyć będzie o dobrych życzeniach, które przekazujemy im na przyszłość.

W tej „nowej rzeczywistości” pomysły na taki upominek, siłą rzeczy, muszą skupić się wokół tego, co niematerialne. W takiej sytuacji liczą się kreatywność i wykorzystanie umiejętności, które nabyliśmy podczas nauczania zdalnego. Co więc możemy stworzyć jako pamiątkę tych wspólnych lat?

To wszystko, co do tej pory tworzyliśmy w formie analogowej, teraz pozostawiamy w formie elektronicznej.
Pomysły na prezenty “analogowe” znajdują się tutaj.

1. Plakaty motywacyjne

To, co sprawdzało się w formie drukowanej – sprawdzi się też w formie elektronicznej. Wykorzystanie ogólnie dostępnych programów do tworzenia plakatów (np. Canva) czy chmur wyrazów (np. WordArt) pozwoli nam stworzyć zestaw atrakcyjnych graficznie cytatów motywacyjnych. To, co zawrzeć w tych cytatach – zależy już od nas samych. Można dla całej klasy przygotować ten sam zestaw kilku, kilkunastu plakatów lub zrobić wersję bardziej spersonalizowaną i dla każdego ucznia przygotować inny projekt nawiązujący do jego pasji i zainteresowań.

2. Obrazy mistrzów

Wymaga to pewnej biegłości w obsłudze programów graficznych, ale możemy zadanie to potraktować jak okazję do doskonalenia własnych umiejętności. W wybrany obraz (z odpowiednią liczbą postaci) wklejamy twarze uczniów. Sztuka polega na tym, by odpowiednio dobrać filtry i zrobić „elektroniczny werniks” tak, by wklejone partie nie wyróżniały się zbytnio na tle oryginału. Tym sposobem klasa 3b będzie brać udział w „Śniadaniu wioślarzy” Renoira, a 3d obejrzy „Doświadczenie z pompą powietrzną” Josepha Wrighta. Możemy też „uzupełnić” obraz postaciami, których pierwotnie na nim nie było i zapełnić „Pokój w Arles” Vincenta van Gogha uczniami klasy 4t.

3. Polecajki

To listy pozycji wartych obejrzenia, przeczytania, zobaczenia… Taka lista układana jest zazwyczaj według przyjętego klucza, zawiera około 10-15 tytułów i ewentualnie (np. w przypadku źródeł internetowych) podaje lokalizacje. Możemy więc przygotować zestawienie filmów na dobry humor lub tych ukazujących inspirujące działania innych osób. Kryterium doboru może być oparcie historii na faktach lub ograniczenie się do filmów dokumentalnych. Możemy polecać książki z zakresu rozwoju osobistego lub ekologicznego życia. Ciekawą propozycją jest również lista kanałów na YouTubie – takich, które poszerzają nasze spojrzenie na świat lub takich, które poświęcone są konkretnemu hobby – pod warunkiem, że znamy zainteresowania uczniów.
W wirtualnym świecie…

4. Memy i komiksy

Forma, która wymaga wcześniejszego przygotowania i uważności przy wychwytywaniu komizmu. To rodzaj zapisu scenek z życia klasy w postaci popularnych memów lub mini-komiksów (z pomocą przyjdzie nam chociażby program Storyboard That). Uchwycenie zabawnych scen, powiedzonek, nieporozumień i uwiecznienie ich w tej formie wywoła uśmiech nawet po latach, zwłaszcza jeśli w wydrukowanej formie znajdzie się w rodzinnym albumie lub w ramkach zawiśnie na ścianie.

Większość pomysłów będzie w wersji elektronicznej. Wiele wcześniejszych propozycji ( „Na pamiątkę - pomysły na symboliczne prezenty dla uczniów”) można dostosować do zaistniałej sytuacji i przygotować w formie pliku lub linku do pobrania, przesłać w wiadomości każdemu z uczniów i im pozostawić decyzję, czy chcą go wydrukować/wywołać, oprawić i powiesić na ścianie.

Możemy również zaangażować uczniów w przygotowywanie tej ostatniej niespodzianki.

5. Klasowa kronika

Jeżeli z odpowiednim wyprzedzeniem zaprosimy uczniów do współpracy – możemy stworzyć klasową kronikę w formie e-booka. Uczniowie przesyłają nam swoje zdjęcia (zgodnie ze wskazanymi wytycznymi, np. miejsce nauki zdalnej, ulubiona książka, widok z okna, itp.) oraz ulubiony cytat, życzenia na przyszłość dla kolegów i koleżanek z klasy. My składamy wszystko w całość: przygotowujemy stronę tytułową, wpisy uczniów przeplatamy zdjęciami i informacjami o wydarzeniach z życia klasy. Taką książkę można też przygotować jako projekt foto-albumu – wówczas uczniowie będą mieli możliwość zamówienia wydruku i ostatecznie do ich rąk trafi kronika w fizycznej postaci.

a_napamiatke_LS_graf.jpg

6. Cisza na planie…

To, że nagrywamy swoje wypowiedzi, nie jest już dla nikogo niczym niezwykłym. Przez ten rok obyliśmy się z kamerą, nawet jeśli był to tylko centymetrowy obiektyw w obudowie komputerowego ekranu. Mówimy do kamery, patrzymy w kamerę i nie mamy już poczucia nienaturalności całej tej sytuacji. Więc i to można wykorzystać oraz zaprosić uczniów do wspólnej zabawy. Pomysłów jest kilka…

Możemy wspólnie nagrać teledysk, zorganizować studio telewizji śniadaniowej (w formie zdalnej), nagrać krótkiego audiobooka. Możemy zebrać wypowiedzi uczniów w temacie:
  • Jaką sytuację szkolną będziesz najmilej wspominał i dlaczego?
  • Która lekcja zapadła Ci w pamięć?
  • Które szkolne wydarzenie?
  • Czy jest coś, za czym będziesz tęsknił?
Nauczyciel zbiera te migawki, przeplata własnymi wypowiedziami, zdjęciami klasowymi, informacjami o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce na przestrzeni danego roku szkolnego albo (jeśli ma to być podsumowanie dla absolwentów) z kilku lat. Można samodzielnie zmontować taki film za pomocą ogólnie dostępnych darmowych programów lub, jeśli mamy w klasie ucznia, który jest pasjonatem tematu, zlecić to jemu. Tylko wówczas zadbajmy o zachowanie całego projektu w sekrecie, bo bez tego niespodzianka się nie uda.

Jak widać, mimo niezwykłości, niepewności i niestabilności sytuacji w edukacji do pożegnania uczniów można podejść kreatywnie i przygotować im drobne upominki, które nawet po latach przywołają szkolne wspomnienia. Pamiętajmy, że liczy się gest!






Katarzyna Żak
Polonistka, od początku związana ze szkołami ponadgimnazjalnymi, autorka scenariusza nagrodzonego w konkursie „Temat: Europa” i wydanego w publikacji pod tym samym tytułem. Opublikowała kryminały „Nie ma tego złego”, „Niedaleko pada jabłko” oraz powieść paragrafową „Wierzeje Czasu”.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: