Oddział przygotowawczy w szkole – aktualizacja przepisów

Czy osoby inne niż rodzice mogą sprawować opiekę nad uczniami? Jaka może być liczba uczniów w oddziale przygotowawczym? Jaki jest minimalny wymiar godzin nauki języka polskiego w oddziale przygotowawczym? 11 marca br. weszło w życie rozporządzenie zmieniające, poniżej prezentujemy zakres zmian.

Uzupełnienie do artykułu „Oddział przygotowawczy w szkole” związane jest z wejściem w życie rozporządzenia MEiN zmieniającego do rozp. MEN z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz. U. z 2020 r.; poz. 1283). Rozporządzenie zmieniające jest z dnia 10 marca 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 573) – rozporządzenie to weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a więc z dniem 11 marca 2022 r.

Regulacje prawne, które są wskazane w rozporządzeniu zmieniającym dotyczą:

1) Zastąpienia zapisów „rodzice ucznia” zapisami „rodzice ucznia lub inne osoby sprawujące opiekę nad uczniami” – (§2 pkt 3 lit. b, §11, §13 ust. 1-3, §15 ust. 1).

Rozszerzenie w rozporządzeniu zapisów „rodzice ucznia” o zapisy „rodzice ucznia lub inne osoby sprawujące opiekę nad uczniami” daje większą możliwość dostosowania działań dyrektora szkoły związanych z przyjęciem do szkoły uczniów – obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.

2) Zmiany zapisu, który dotyczy liczby uczniów w oddziale przygotowawczym z 15 uczniów na 25 uczniów, czyli w rozporządzeniu obowiązuje aktualny zapis:

„Liczba uczniów w oddziale przygotowawczym nie może przekroczyć 25 uczniów” – (§16 ust. 2).

3) Zmiany zapisu, który dotyczy ilości godzin nauki języka polskiego w oddziale przygotowawczym w ramach wymiaru „nie niższego niż 3 godziny tygodniowo” na zapis „nie niższego niż 6 godzin tygodniowo”, czyli w rozporządzeniu obowiązuje aktualny zapis:

„W oddziale przygotowawczym w ramach tygodniowego wymiaru godzin prowadzi się naukę języka polskiego według programu nauczania opracowanego na podstawie ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców, zgodnie z rozp. MEN z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców (Dz. U. Nr 61, poz. 306,) w wymiarze nie niższym niż 6 godzin tygodniowo.” – (§16 ust. 9).






Danuta Skrzypek
Edukator, menadżer oświaty, wieloletni dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły, zdobywczyni licencji na prowadzenie grantów kuratoryjnych w zakresie: dokumentacji pracy szkoły, bezpieczeństwa uczniów, planowania procesu dydaktyczno-wychowawczego w świetle podstawy programowej kształcenia ogólnego, nauczyciel biologii i chemii w szkołach różnych typów. Laureatka licznych nagród kuratoryjnych i samorządowych; za szczególne zasługi dla oświaty odznaczona medalem KEN.



Dokładamy wszelkich starań w celu umieszczania prawdziwych i pełnych informacji. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone w artykule informacje lub ewentualne błędy czy braki w artykule.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: