Olimpiady, konkursy, praktyki zawodowe w roku szkolnym 2021/22

Organizatorzy olimpiad, turniejów oraz konkursów będą mieli możliwość dokonywania zmian w regulaminach. Uczniowie oraz słuchacze będą mogli zaliczać praktyki zawodowe do 31 sierpnia 2022 r. To najważniejsze informacje, które niesie za sobą nowelizacja przepisów.

Rozporządzenie MEiN z dnia 9 listopada 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadza zmiany w zakresie regulaminów konkursów, turniejów oraz olimpiad. Określa również termin zaliczenia praktyk zawodowych.

Organizacja olimpiad, turniejów, konkursów

W rozporządzeniu wprowadzono możliwość zmiany regulaminów zawodów wiedzy (olimpiad, turniejów, konkursów) organizowanych w trakcie roku szkolnego 2021/2022. Zastosowano rozwiązanie analogiczne jak w przypadku roku szkolnego 2020/2021. Organizator poprzez wspomniane zmiany w regulaminie może zapewnić uczniom możliwość zdalnego udziału w konkursie, jak również dokonać modyfikacji terminów konkursów w przypadku zawieszenia zajęć stacjonarnych.

Praktyki zawodowe

Co do zasady praktyki zawodowe powinny być realizowane w rzeczywistych warunkach pracy (stacjonarnie, u pracodawcy), natomiast w przypadku zawieszenia zajęć z uwagi na sytuację epidemiologiczną należy zapewnić możliwość zaliczenia praktyk zawodowych także w inny sposób (np. staż zawodowy, wolontariat) lub w innej formie (np. wirtualne przedsiębiorstwo, projekt edukacyjny). Jest to niezbędne, aby zapewnić ciągłość kształcenia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zaliczenia słuchaczowi lub uczestnikowi danej formy pozaszkolnej doświadczenia w danym zawodzie lub wolontariatu na poczet kształcenia praktycznego.

W rozporządzeniu z dnia 9 listopada 2021 r. wprowadzono możliwość zaliczenia praktyk zawodowych w terminie do 31 sierpnia 2022 r. W przypadku zawieszenia zajęć z uwagi na sytuację epidemiologiczną taką możliwość otrzymują:
  • uczniowie techników, szkół policealnych i branżowych szkół II stopnia,
  • uczniowie posiadający doświadczenie w danym zawodzie, zrealizowane działania w zakresie wolontariatu, zrealizowany staż zawodowy na określonych warunkach, zrealizowane praktyki zawodowe w formie projektu edukacyjnego również na określonych warunkach,
  • słuchacze oraz uczestnicy danej formy pozaszkolnej, którzy posiadają doświadczenie lub realizowali działania w zakresie wolontariatu na poczet kształcenia praktycznego.




Źródło:

Dokładamy wszelkich starań w celu umieszczania prawdziwych i pełnych informacji. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone w artykule informacje lub ewentualne błędy czy braki w artykule


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: