Plan lekcji to wyzwanie? Nie musi! Poznaj rozwiązanie

Dziesiątki założeń, setki oczekiwań nauczycieli, rodziców oraz uczniów, często zmieniające się realia, wiele godzin pracy specjalnie wydelegowanego zespołu, jeden cel – stworzyć plan lekcji spełniający wszystkie wymogi. Czy opracowanie optymalnego harmonogramu zajęć naprawdę musi być aż tak trudne i czasochłonne?

Każdego dnia staramy się być blisko szkół i przedszkoli m.in. poprzez bezpośredni kontakt opiekunów Librus z dyrektorami placówek oświatowych, bezpłatne wsparcie techniczne, jak i organizację szkoleń przez ekspertów Centrum Kształcenia Nauczycieli Librus. Dzięki temu mamy możliwość poznania realnych potrzeb polskiej edukacji i dopasowania systemów do jej codziennych wyzwań. Jednym z takich rozwiązań jest e-Plan lekcji. Poznaj częste zagwozdki, z jakimi mierzą się szkoły podczas układania harmonogramu zajęć – czy niektóre z nich dotyczą również Twojej placówki?

10 częstych wyzwań i założeń szkół podczas tworzenia planu lekcji

  • Ograniczenia dotyczące dyspozycyjności nauczycieli np. przedmiotów zawodowych, fizyki, chemii, biologii, geografii czy przedmiotów humanistycznych, którzy uczą w kilku szkołach. Jeden nauczyciel może być obecny we wtorki i środy od drugiej do czwartej lekcji, inny tylko w poniedziałki na pierwszej, a potem piątej godzinie lekcyjnej, jeszcze inny jest dyspozycyjny w czwartki do południa – stworzenie planu dopasowanego do możliwości czasowych pedagogów nierzadko spędza sen z powiek zespołów tworzących harmonogram.
  • Minimalizacja liczby okienek nauczycieli – pięć, sześć, siedem godzin przerw między zajęciami znacznie wydłuża czas spędzony w szkole. Wśród wielu zależności niełatwo jednak opracować taki plan, który pozwoli wyeliminować lub znacznie zmniejszyć liczbę okienek.
  • Ograniczone warunki lokalowe szkoły – mała dostępność sal lekcyjnych, np. komputerowych czy gimnastycznych. Dodatkowo w szkołach branżowych – zbyt mała liczba sal specjalistycznych dla przedmiotów zawodowych.
  • Skomplikowane podziały na grupy:
    • szczególnie w liceach, które umożliwiają uczniom dobór różnych rozszerzeń w ramach jednej klasy.
    • związane z wieloma łączeniami międzyoddziałowymi.

  • Optymalne zaplanowanie w harmonogramie dnia wolnego na praktyki czy warsztaty.
  • Uwzględnienie w planie lekcji czasu przejścia – konieczność, gdy szkoła zlokalizowana jest w kilku budynkach, czasami oddalonych od siebie nawet o kilka kilometrów.
  • Zaplanowanie konkretnych zajęć na skrajnych godzinach planu (np. z religii czy wychowania do życia w rodzinie). Dzięki temu szkoła nie musi planować opieki nad uczniami, którzy nie uczęszczają na ww. zajęcia. Mogą oni rozpocząć lekcje później lub zakończyć je wcześniej.
  • Organizacja lekcji zgodna z zasadami higieny pracy umysłowej – równomierne rozplanowanie zajęć np. bez kilkugodzinnych bloków z przedmiotów ścisłych, humanistycznych lub bloków językowych, a także ograniczenie zajęć wymagających zwiększonej koncentracji (m.in. z matematyki czy języka polskiego) na ostatnich godzinach lekcyjnych.
  • Ułożenie godziny wychowawczej dla wszystkich klas o tej samej porze. Takie rozwiązanie daje przestrzeń na organizację różnego rodzaju apeli czy ogłoszeń właśnie podczas zajęć z wychowawcą, nie tracąc lekcji przedmiotowych.
  • Uwzględnienie w harmonogramie przyjazdów i odjazdów autobusów to nie lada wyzwanie dla szkół zlokalizowanych w niewielkich miejscowościach. Dzięki optymalnemu dopasowaniu planu lekcji do przewoźnika uczniowie bez problemu zdążą na lekcję, a po zajęciach sprawnie wrócą do swoich domów.

a_plan_lekcji_wyzwanie_rozwiazanie_e_plan_lekcji_librus_graf_1_LS.jpg

Wyzwanie = rozwiązanie, czyli e-Plan lekcji

Ułożenie prawidłowego planu lekcji, który uwzględnia wszystkie niezbędne założenia to zazwyczaj wielogodzinna, a nierzadko kilkutygodniowa praca specjalnie wyłonionych zespołów. Osoby zaangażowane muszą regularnie spotykać się, próbując opracować, jak najbardziej optymalny harmonogram. Częste spotkania wieloosobowego zespołu są po pierwsze trudne w organizacji, a po drugie – w dobie pandemii nie zawsze możliwe. Placówki oświatowe, posiadając nowoczesny program w wersji desktopowej do tworzenia planu lekcji, przyspieszają ten proces poprzez wprowadzenie założeń i automatyczne tworzenie harmonogramu. Jednak szkolne komputery często są mało wydajne, a to wydłuża generowanie planu. Zakup lepszego komputera to natomiast konieczność wygospodarowania w budżecie dodatkowych kilku tysięcy złotych. Ponadto potrzeba przesyłania między sobą ostatniej wersji może powodować pojawienie się dodatkowych dylematów. Rozwiązaniem jest system e-Plan lekcji.

Poniżej przedstawiamy opinię wystawioną przez Dyrektora CKZiU w Sosnowcu, które rozpoczęło korzystanie z systemu e-Plan lekcji, a wcześniej pracowało z programem Plan lekcji Librus.
„Plan lekcji Librus charakteryzuje się bardzo przyjaznym środowiskiem pracy. Intuicyjne możliwości tworzenia podziału klasy na grupy zawodowe i językowe ułatwiają układanie zajęć w tym samym czasie dla grup. Plan daje bardzo pomocne rozwiązanie dotyczące blokowania czasu pracy dla poszczególnych nauczycieli. Jest to istotne dla pracujących w różnych placówkach jednego zespołu szkół. Możliwość redukowania tzw. okienek w planie nauczyciela. Pomocna funkcja kontroli – można sprawdzić, czy lekcje nie powtarzają się w danym dniu, jakie błędy powstały podczas układania. Możliwość podglądu całościowego planu z pozycji nauczycieli oraz klas. Czytelne wydruki, również z opcją użycia kolorów”.

Przykładowe możliwości systemu e-Plan lekcji

  • Bierze pod uwagę nawet bardzo skomplikowane założenia – również wszystkie te opisane w artykule.
  • Zawsze generuje możliwie najlepszy harmonogram zajęć, uwzględniający ograniczenia organizacyjne szkoły, bez względu na tryb nauki – stacjonarny, hybrydowy, zdalny.
  • Umożliwia generowanie w chmurze harmonogramu zajęć – dzięki wykorzystaniu zewnętrznych serwerów znacznie przyspiesza ten proces. Dodatkowo pozwala stworzyć plan lekcji nawet na mniej wydajnym komputerze – placówka oświatowa zyskuje oszczędności, które musiałaby przeznaczyć na nowy sprzęt.
  • Oferuje dostęp do systemu za pomocą loginu i hasła – użytkownicy nie potrzebują dodatkowych kluczy, specjalnych kodów, a stworzony harmonogram z łatwością mogą zaimportować do Synergii.
  • Umożliwia tworzenie planu zajęć w każdym miejscu i czasie – wystarczy dostęp do Internetu. Brak konieczności bezpośrednich spotkań zespołu tworzącego harmonogram zajęć doskonale sprawdza się w dobie pandemii.
  • Pozwala na jednoczesną pracę w systemie przez kilka osób – możliwość dodawania nieograniczonej liczby kont użytkowników, a zespół tworzący harmonogram w programie on-line może na bieżąco śledzić wprowadzane założenia.
  • Daje dostęp do pełnej historii modyfikacji – oferuje powrót do wcześniejszych wariantów planu i wprowadzonych zmian.
  • Automatycznie zapisuje poszczególne warianty planu – system na bieżąco tworzy kopie zapasowe.
  • Jest zawsze w najnowszej wersji – bez potrzeby pobierania i instalowania aktualizacji.
  • Udostępniony jest również w wersji desktopowej – możliwość pracy offline.
Więcej na temat systemu znajdziesz na stronie internetowej e-Planu lekcji >>

a_plan_lekcji_wyzwanie_rozwiazanie_e_plan_lekcji_librus_graf_2_LS.jpg

e-Plan lekcji – Wykorzystaj w pełni potencjał systemu

Podobno narzędzia informatyczne są tak mądre, jak ich użytkownicy. Dlatego rozpoczynając korzystanie z systemu e-Plan lekcji, lepiej nie stawiać na metodę prób i błędów. Warto, aby osoby tworzące harmonogram zajęć dokładnie poznały możliwości posiadanego rozwiązania, biorąc udział w szkoleniu z układania planu lekcji. “A to tak można?”, “O, to my jednak tego potrzebujemy…” – to częste spostrzeżenia podczas takich warsztatów. Praktyka pokazuje, że wiele placówek o ciekawym wykorzystaniu niektórych funkcji dowiaduje się dopiero podczas szkolenia. Więcej na temat szkoleń produktowych >>

Dodatkowo wszyscy użytkownicy systemów Librus przez cały okres licencji mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia technicznego Prestiż Plus oraz pomocy dedykowanego opiekuna placówki.

Fachowa wiedza i bezpośrednia współpraca z opiekunami Librus pozwalają szkole na pełne wykorzystanie możliwości systemu e-Plan lekcji. W efekcie, układanie harmonogramu zajęć przestanie być karkołomną pracą, a dyrektor będzie mieć pewność, że posiada możliwie najlepszy plan lekcji.

Chcesz porozmawiać o systemie e-Plan lekcji?

Interesuje Cię szkolenie, dzięki któremu w pełni wykorzystasz możliwości rozwiązania?
Nasunęły Ci się dodatkowe pytania?

Napisz do nas:
przez wiadomość systemową
przez formularz kontaktowy >>


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: