„Cóż za śmiałość w tych Polakach” z historią przez świat!

Artykuł sponsorowany
Podróże kształcą, to chyba najbardziej popularne stwierdzenie na temat turystyki, które my wprowadzamy w życie. Nauka historii inspirowana podróżami? Dlaczego nie... Od 2 lat podróżujemy szlakiem polskich żołnierzy z okresu wojen Napoleońskich. Odwiedzamy stare forty, w których stacjonowali. Miejsca, gdzie toczyli bitwy. Poznajemy ich potomków, ludzi na „drugim końcu świata” o polskich nazwiskach i korzeniach. 

W ciągu 2 edycji byliśmy już na Haiti i w Hiszpanii, gdzie zrealizowaliśmy wspaniały materiał, który prezentujemy Państwu na portalu www.polishlegions.com - pierwszej interaktywnej encyklopedii o Legionach.

Cóż za śmiałość w tych Polakach - Napoleon Bonaparte, Somosierra 1808 rok

O portalu www.polishlegions.com

Jest to edukacyjny portal historyczny, podróżniczy i naukowy, którego celem jest odkrywanie tajemnic przeszłości oraz popularyzacja wiedzy o historii polskich legionów z czasów Napoleona Bonaparte z lat 1797-1814. To zbiór pamiętników, filmów i zdjęć z podróży legionów na Haiti i do Hiszpanii. Interaktywne mapy oraz materiały dydaktyczne, które urozmaicą każdą lekcję historii. Dodatkowo zapraszamy dyrektorów szkół, nauczycieli historii oraz uczniów do zapoznania się z projektem „Szkoły Partnerskie”, którego finałem będzie olimpiada o polskich legionach. Uczymy historii w niestandardowy sposób. 

Jak działamy?

Wszystko zaczyna się w Polsce. Badamy pamiętniki legionistów, opracowania, książki, gazety i inne archiwa o czasach wojen Napoleońskich. Na ich podstawie tworzymy mapę miejsc powiązanych ze szlakiem bojowym legionów m.in. forty, zamki, kościoły, pola bitewne, pomniki. Kolejnym etapem jest podróż dokumentalna do tych miejsc, podczas której nagrywamy filmy z perspektywy drona, fotografujemy najważniejsze obiekty, rozmawiamy z mieszkańcami i przeprowadzamy lokalne badania w archiwach. Opracowany materiał tekstowy i wizualny prezentujemy na portalu polishlegions.com, który jest interaktywną bezpłatną encyklopedią o polskich legionach.

Dla kogo?

Odbiorcami portalu są pasjonaci podróży, historii i geografii w różnych grupach wiekowych, szczególnie młodzież szkolna. To właśnie młodym ludziom najbardziej chcemy pokazać jak zawiła i interesująca jest historia polskich legionistów. Łączymy historię z nowoczesnymi rozwiązaniami. Wychodzimy naprzeciw potrzebom młodzieży szkolnej i zamiast tradycyjnych książek podajemy im ciekawe, interaktywne pomoce naukowe. Nasze narzędzie edukacyjne, jakim jest multimedialny portal polishlegions.com, będzie idealną opcją przy omawianiu tematu wojen napoleońskich i udziału w nich Polskich Legionów. Jesteśmy nauką, która idzie z duchem czasu, pamiętając o przeszłości i pokazując ją w możliwie najbardziej żywy sposób.

Nasza podróż śladami polskich legionistów zaczęła się w 2018 roku, gdy odbyła się I edycja projektu. Wspólnie z partnerami Fundacja Ambasada Kultury zorganizowała wyprawę badawczą na Haiti, szlakiem legionów z lat 1802-1804 oraz ich współczesnych potomków. To była niesamowita i fascynująca wyprawa. Efektem projektu jest strona www.polacynahaiti.com

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu z Haiti, pokazującego jak teraz żyją potomkowie polskich legionistów. To bardzo mało znany element naszej historii, tak bardzo żywy i aktualny. Gwarantujemy, że materiał wywoła uśmiech na Państwa twarzach.

Kontynuacją naszego projektu była kolejna wyprawa badawcza, tym razem do Hiszpanii, szlakiem legionów z lat 1808-1812. Efektem II edycji z 2019 roku jest rozwój portalu polishlegions.com. Obecnie łączymy ze sobą i w interaktywny sposób opowiadamy historie z Haiti i Hiszpanii. W najbliższych latach, w ramach kolejnych edycji będziemy rozwijać portal o kolejne kraje m.in. Włochy, Niemcy, Francję, Austrię, Rosję. Planujemy odwiedzić te państwa i odkryć zapomniane fragmenty historii o polskich legionistach.

Jakie informacje i wartości znajdziecie Państwo na portalu

Każde miejsce jest oznaczone na interaktywnej mapie oraz zawiera zdjęcia i filmy z podróży. Dzięki temu łatwo i intuicyjnie łączymy miejsca z ich historią.

Na stronie znajdziecie Państwo multimedialne profile miejsc, opisywane w pamiętnikach żołnierzy. Obecnie na portalu jest dostępnych 74 profili miejsc z Hiszpanii, Francji i Haiti. 

Interaktywny model prezentacji opisu bitwy lub wyprawy, ściśle połączony z datą i miejscem na mapie. Każdy szlak zawiera interaktywną mapę, pasek czasu oraz opisy przygotowane na podstawie pamiętników, wspomnień i opracowań historycznych. Łączymy ścisłe fakty, ze wspomnieniami realnych uczestników tych zdarzeń. Przesuwając suwak na pasku czasu, zgodnie z chronologią zdarzeń, poznajemy kolejny element historii zarówno w tekście, jak i na mapie. Ułatwia to zrozumienie sytuacji.

Do treści wkomponowane są materiały filmowe, zdjęcia z podróży oraz obrazy. Wiemy, że multimedialny przekaz lepiej i łatwiej dociera do młodych osób. Jest też bardziej angażujący. Obecnie na portalu jest dostępnych 21 profili szlaków bojowych z Hiszpanii oraz z Haiti.

Na stronie dostępny jest spis polskich żołnierzy służących w latach 1797-1814. Zakładka jest rozwijana na bieżąco, obecnie na portalu są dostępne 274 profile Legionistów. Poprzez „poznanie” realnej osoby łatwiej jest zrozumieć historie.

Po kliknięciu w dowolny kafelek otworzą się teksty źródłowe i materiały online.

Nasza strona daje możliwość czytania archiwalnych pamiętników i wspomnień bezpośrednio z państwowych bibliotek cyfrowych. Badania archiwów zostały przeprowadzone w bibliotekach w Polsce, Francji, Hiszpanii oraz na Haiti. Obecnie na portalu są dostępne 52 różnorodne publikacje z Hiszpanii oraz z Haiti.

Nasz portal zawiera też Interaktywne lekcje historii z zakresu historii polskich legionów.

Nauczyciel, klikając w kolejne elementy prowadzi lekcje szlakiem najważniejszych zagadnień. Aby jeszcze urozmaicić prowadzenie zajęć stworzyliśmy interaktywne mapy dla nauczycieli i uczniów.

a_FundacjaAmbasadaKultury_LS_graf1.jpeg

Partnerzy

W trakcie 2 edycji opisaliśmy historie Legionów na Haiti oraz w Hiszpanii. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasi Partnerzy, którzy nam zaufali i pomagają tworzyć ten projekt.

W 2020 roku Fundacja Ambasada Kultury zorganizuje podróż do Włoch, szlakiem Polskich Legionów w latach 1797-1806 i rozwinie portal o kolejny kraj i kolejne historie. 

Jeśli chcesz zostać Partnerem projektu i wesprzeć nasze działania to zapraszamy do kontaktu fundacjaambasadakultury@gmail.com

Szkoły partnerskie - olimpiada

Portal jest idealnym narzędziem do lekcji historii z okresu wojen Napoleońskich. W 2020 roku Fundacja Ambasada Kultury zaprasza dyrektorów szkół podstawowych i średnich, nauczycieli historii oraz uczniów do współpracy i korzystania z wiedzy portalu polishlegions.com.

Logo każdej ze szkół partnerskich zostanie zaprezentowana na portalu, a jej uczniowie w przyszłości wezmą udział w pierwszej ogólnopolskiej olimpiadzie o Polskich Legionach.

Twoja szkoła też chce być w tym gronie! 
Zapisz się do nas: fundacjaambasadakultury@gmail.com

Zapraszamy do korzystania z naszego portalu, który rozwinie w Was chęć do podróżowania oraz w przystępny i nowoczesny sposób przybliży historię polskich legionów. Skupiamy się na tym, aby opowiadać historie w ciekawy, multimedialny sposób, dostosowany do potrzeb współczesnej młodzieży. Zależy nam na pokazywaniu miejsc powiązanych z historią polskich legionów, ale też wyjątkowych osób, które w nich walczyły. Zapraszamy do udziału w niezwykłej, interaktywnej przygodzie.





Autor
Fundacja Ambasada Kultury


Projekt dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: