Biblioteka szkolna w czasie pandemii

Każdy bibliotekarz chętnie widziałby tłumy uczniów przeglądających książki na półkach i czekających w kolejce na ich wypożyczenie. Niestety pandemia ogranicza lub uniemożliwia normalne korzystanie z biblioteki. Co zrobić, aby było bezpiecznie - maksymalnie dużo czynności wykonywać zdalnie!

Nowoczesne rozwiązania wspierają biblioteki

W związku z sytuacją epidemiczną szkoły wprowadzają wiele środków bezpieczeństwa. Wśród nich jest m.in. zminimalizowanie styczności między pracownikami szkoły, uczniami oraz rodzicami. W większości szkół zajęcia odbywają się w formie zdalnej. Jak w miarę możliwości ograniczyć kontakty? Z pomocą przychodzą m.in. programy, które pozwalają pewien zakres zadań biblioteki szkolnej realizować zdalnie oraz w dużym stopniu zautomatyzować czasochłonne dotąd procesy. Systemy biblioteczne mogą w wielu przypadkach wyręczyć bibliotekarza ze żmudnego wypełniania kolejnych okienek dokumentacji oraz usprawnić i przyspieszyć jego pracę, pozwalając mu tym samym na skupienie się na innych ważnych zadaniach. 

Podobnie, jak inne rozwiązania usprawniające pracę szkoły, systemy biblioteczne są w okresie pandemii bardzo intensywnie rozwijane, aby wspierać bibliotekarzy, dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów i ich rodziców w czasie niestandardowego funkcjonowania szkół. Jak one działają i jakie korzyści przynoszą zarówno bibliotekarzom, jak i czytelnikom, czyli uczniom i pracownikom szkoły - postaramy się przybliżyć w tym artykule na przykładzie systemu e-biblio, który oferuje firma Librus.

Klik i książka wypożyczona

W momencie, gdy staramy się ograniczyć kontakty między członkami społeczności szkolnej, warto zwrócić uwagę na funkcje, które sprawiają, że wypożyczenie książki, to dosłownie moment, dzięki czemu skraca się czas kontaktu między bibliotekarzem a czytelnikiem. e-biblio umożliwia wypożyczanie książek za pomocą samego czytnika. Wystarczy wcześniej ustawić datę, do której pozycje mają być wypożyczane. Powoduje to, że sam proces przekazania pozycji jest dużo szybszy - właściwie jeden “klik” i książka jest już na koncie czytelnika. Wszystkie działania przyspiesza także karta czytelnika, za którą posłużyć może jakakolwiek karta z kodem kreskowym (np. karta lojalnościowa ze sklepu), także elektroniczna – wyświetlana na ekranie smartfona.

Biblioteka w domu - w smartfonie każdego ucznia

Każdego bibliotekarza cieszy obecność uczniów wśród regałów z książkami. Ale w momencie, gdy górę biorą względy bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę, że biblioteka może być “pełna”, a książki mogą “chodzić”, nawet gdy uczniowie pojawiają się w niej sporadycznie i dosłownie na chwilę. Jest to możliwe, ponieważ e-biblio pozwala czytelnikom na przeglądanie katalogu i rezerwację książek z ich komputera, a nawet smartfona. Uczniowie czy nauczyciele mogą w domu przejrzeć dostępne w bibliotece pozycje i zarezerwować je, aby następnie tylko szybko - bo za pomocą wspomnianego już czytnika - wypożyczyć.

“Przetrzymywanie” książek po terminie jest powszechne nie tylko w czasie zdalnego czy hybrydowego nauczania. Z pomocą przychodzi nowa funkcja e-biblio, czyli informowanie czytelników o przetrzymaniu książek, widoczna tuż po zalogowaniu do systemu. Po wejściu na konto czytelnika, wyświetla się lista książek przetrzymanych z informacją, że trzeba je oddać. Tak niewiele, a wystarczy, by przypomnieć, że trzeba prolongować “przetrzymane” pozycje. A to również można zrobić na smartfonie. W systemie e-biblio możliwa jest samodzielna prolongata z poziomu konta czytelnika. Kiedy czytelnik ma na swoim koncie wypożyczone książki, może samodzielnie przedłużyć termin ich zwrotu z poziomu swojego konta w OPAC. Jeśli wprowadzenie zdalnego nauczania uniemożliwi wizytę w bibliotece wszystkim czytelnikom, bibliotekarz ma też możliwość z poziomu swojego konta, seryjnie zmienić termin zwrotu książek w widoku listy zalegających. Dzięki wprowadzeniu tych rozwiązań, nie ma obawy, że zmieniający się tryb nauczania przyczyni się do zwiększenia liczby książek “po terminie”.

a_biblio_zdalnie_LS_graf.jpg

Biblioteka on-line

Program e-biblio pozwala większość pracy bibliotekarza prowadzić, jeśli jest taka potrzeba, w sposób zdalny. Jest to możliwe, ponieważ do e-biblio można zalogować się za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej, wystarczy tylko komputer lub smartfon i dostęp do Internetu. Dzięki temu e-biblio umożliwia elektroniczne prowadzenie ksiąg inwentarzowych i automatyczne monitorowanie pracy biblioteki, nie tylko w budynku szkoły. Pracę bibliotekarza usprawnia także integracja z księgozbiorem Biblioteki Narodowej (i stałe z nim połączenie), dzięki którym opisy uzupełniają się automatycznie, oraz seryjna edycja książek i czasopism, która pozwala zmieniać dane (np. cenę, sposób nabycia) dla całej grupy pozycji.

Jakie jeszcze e-biblio daje możliwości bibliotekarzowi, aby usprawnić i ułatwić korzystanie z biblioteki i z jej zasobów w czasie pandemii? W systemie jest możliwe wypożyczanie podręczników do wybranej przez bibliotekarza daty, czyli np. bibliotekarz ustala datę na tydzień przed zakończeniem roku szkolnego i automatycznie podczas wypożyczania podręczników ta data jest ustalana, jako termin zwrotu. Sprawia to, że wszystkie podręczniki wypożyczone są na ustalony okres - bez konieczności prolongaty.

W czasie zdalnego lub hybrydowego nauczania wielu uczniów sięga po dodatkowe źródła informacji. Warto wesprzeć młodych czytelników w poszukiwaniach wiedzy i przygotować dla nich przydatne zestawienia bibliograficzne. Bibliotekarz ma możliwość układania własnych zestawień bibliograficznych i udostępniania ich w widoku czytelników. Dzięki temu może polecać uczniom wartościowe książki i decydować o kolejności wyświetlania zestawień w widoku czytelnika. Na wsparcie nauczycieli bibliotekarzy uczniowie zawsze mogą liczyć, bez względu na przyjęty w szkole tryb nauczania.

e-biblio to rozwiązanie, które sprawia, że szkolna biblioteka staje się nowoczesnym miejscem - bardziej przyjaznym dla jej młodych użytkowników. Funkcjonalność, która się do tego przyczynia, dodatkowo wspiera działanie biblioteki w czasie pandemii. Pozwala ograniczyć częstotliwość oraz długość kontaktów, dzięki wykonywaniu prawie wszystkich czynności on-line, nawet ze smartfona. Warto zatem korzystać z rozwiązania, które wspiera pracowników szkoły oraz jej uczniów, bez względu na sytuację i tryb nauczania.

Jesteś zainteresowany?

Skontaktuj się z nami!

mail: sprzedaż@librus.pl
tel.: 32 350 85 85

Więcej informacji na stronie e-biblio.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: