Dokumentacja elektroniczna. Jak zacząć? Jak prowadzić?

Prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania w formie elektronicznej ma wiele zalet, wśród których wymienić można choćby szybkość zestawiania danych i przekazywania informacji czy dostęp do niezbędnych dokumentów. Decyzja o przejściu wyłącznie na elektroniczną formę dokumentacji w czasie nieustannie zmieniającego się trybu nauczania wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Przekonało się o tym wiele placówek, które w ciągu ostatniego roku zdecydowały się na ten krok.

Jeśli Twoja szkoła jest jedną z nich, upewnij się, że dokumentacja od początku jest prowadzona poprawnie i zgodnie z wymogami - to klucz do sukcesu! Dzięki temu dalsza praca będzie łatwa i nie będzie generować błędów.

O czym musisz pamiętać?

  • Do 10 dni od zakończenia roku szkolnego musisz zapisać dzienniki elektroniczne na informatycznym nośniku danych wg stanu na dzień zakończenia roku szkolnego. Odradzamy płyty CD ze względu na ich słabą jakość i wynikające z tego zagrożenie, że dane po upływie czasu nie będą możliwe do odczytania!
  • Pamiętaj, że dokumentacja przebiegu nauczania to druki ścisłego zarachowania. Oznacza to, że musisz je zarchiwizować (na nośniku danych właśnie) oraz przechowywać w bezpiecznym miejscu (np. szafa pancerna), tak samo jak tradycyjne dzienniki papierowe.
  • Nie zapomnij o kontroli poprawności przez zamknięciem dokumentacji!
  • Podpisz dokumentację elektronicznym podpisem kwalifikowanym.
  • Już teraz pomyśl o:
    • przygotowaniu promocji w systemie,
    • imporcie danych,
    • przygotowaniu do nowego roku szkolnego.
Dowiedz się, jak poprawnie zakończyć rok szkolny i przygotować system do rozpoczęcia kolejnego. To doskonały moment, aby upewnić się, że prowadzisz poprawnie szkolną dokumentację i nie popełniasz błędów, które mogą być powielane w kolejnych latach.

a_dokumentacja_elektroniczna_LR_graf.png

Twoja placówka nie zdecydowała się jeszcze na “odejście od papieru”? To najlepszy moment!

Zobacz, od czego zacząć!

  • Złóż wniosek do organu prowadzącego - dzienniki mogą być prowadzone wyłącznie w formie elektronicznej, pod warunkiem uzyskania na to zgody organu prowadzącego.
  • Pobierz wzór zgody: tutaj.
  • Dowiedz się, czy nie ma dodatkowych wymogów, np. dotyczących archiwizacji dokumentów lub czasu pracy na podwójnej dokumentacji.
  • Zadbaj o podpis elektroniczny - można go zakupić u odpowiedniego podmiotu lub użyć podpisu kwalifikowanego z dowodu osobistego z elektroniczną warstwą.

Jak prowadzisz dokumentację przebiegu nauczania?

Jeśli Twoja placówka zrezygnowała z prowadzenia podwójnej dokumentacji w ostatnim roku, warto teraz utrwalić wiedzę zdobytą przez ostatnie miesiące i rozwiać ewentualne wątpliwości, które pojawiły się w czasie pracy z systemem.

Jeżeli nadal prowadzicie podwójną dokumentację, początek kolejnego roku szkolnego to idealny moment, aby całkowicie zrezygnować z dzienników papierowych. Proces ten ułatwi szkolenie, w którym wziąć mogą dyrektorzy, administratorzy oraz nauczyciele.

Zarezerwuj termin już teraz!

Skorzystaj ze szkolenia LIBRUS Synergia jako jedyna forma dokumentowania przebiegu nauczania.

Szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich użytkowników LIBRUS Synergia – dyrektorów, administratorów i nauczycieli, którzy pracowali już z rozwiązaniem. Na szkoleniu zostaną omówione najnowsze i najważniejsze moduły LIBRUS Synergia, które szkoła dokumentująca przebieg nauczania tylko w formie elektronicznej powinna znać i wykorzystywać. 

Poznaj ofertę >>

Kontakt:
formularz kontaktowy
e-mail: ckn@librus.pl
tel. 32 350 85 85 wew. *61


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: