Porozmawiaj z uczniami o sensie dawania i przyjmowania

Coraz więcej chcemy, częściej kupujemy i zamieniamy jeszcze sprawne przedmioty na ich nowsze wersje. Jesteśmy społeczeństwem nastawionym na konsumpcję. Nasze domy nierzadko przepełnione są nieużywanymi ubraniami, nieprzeczytanymi książkami i bibelotami wciśniętymi na dno szuflady. Coraz trudniej ofiarować komuś trafiony prezent (przecież każdy z nas już wszystko ma). W efekcie kupujemy więcej i drożej. A tak naprawdę w obdarowywaniu i przyjmowaniu prezentów ukryty jest głęboki sens. Czy na pewno pamiętamy jaki? Szczególnie teraz – przed Świętami wieńczącymi trudny i pełen niepewności rok – warto zatrzymać się w codziennym pośpiechu i podjąć refleksję na temat wręczania prezentów i związanej z tym radości.

Czym się kierować wybierając prezent?

Amerykański psycholog, pisarz i malarz William Wharton w jednej ze swoich powieści napisał: „Być może czasami najlepiej jest być niewidomym, wtedy widzi się rzeczy takimi, jakimi są naprawdę, a nie pozwala się oślepić ich wyglądowi”. Jest w tym zdaniu jakaś prawda. Nietrudno przypomnieć sobie czasy, gdy sklepowe półki były puste, a po wiele produktów stało się w tasiemcowych kolejkach. Ofiarowana komuś pomarańcza była wtedy symbolem nadchodzących świąt, czegoś wyjątkowego, co na co dzień nie było ogólnodostępne. Najzwyklejszy dzisiaj cytrus oznaczał, że ktoś o nas myślał, zadał sobie trud, stojąc w wielogodzinnej kolejce. Innym przykładem uszczęśliwiania małymi rzeczami są kartki świąteczne, które niegdyś wysyłano rodzinie i znajomym. Były one wyrazem pamięci, sympatii i szacunku. Teraz papierowe pocztówki skutecznie zastępowane są przez wiadomości SMS lub komunikat w mediach społecznościowych.

Czy nie bardziej od skopiowanej rymowanki cieszą nas jednak indywidualne życzenia nawiązujące do wspólnej relacji z adresatem? Myśląc o prezentach świątecznych warto pamiętać, że największą radość sprawia to, ile ofiarujemy z siebie, a nie o ile nadwyrężymy budżet. Zwykła pocztówka, ale przygotowana w odpowiedni sposób potrafi sprawić taką samą radość jak kupiony w sklepie drogi prezent.

Pomysły na nietuzinkowe prezenty

W sklepach zarówno tych stacjonarnych, jak i on-line znaleźć można wszystko. Kosmetyki, biżuterię, książki, zabawki… wymieniać można w nieskończoność. Tak jak sklepy, tak i nasze domy nierzadko pękają w szwach. A to sprawia, że kolejny portfel, torebka czy perfumy cieszą mniej. Jak kupić/zrobić nietuzinkowy prezent? Sprawdź nasze propozycje.

a_porozmawiaj_z_uczniami_o_sensie_dawania_i_przyjmowania_LS_graf.jpg

Świąteczne DIY

Prezent nie zawsze musi oznaczać nową, kupioną rzecz. Czasami świetnym pomysłem może okazać się przerobienie starego przedmiotu, który od jakiegoś czasu zalega w naszej szafie lub własnoręczne wykonanie prezentu. Istnieje wiele zalet takiego rozwiązania. Po pierwsze, możemy ofiarować nowe życie starym rzeczom a po drugie, własnoręcznie zrobione upominki oznaczają zaangażowanie, poświęcony czas i pamięć o osobie, którą chcemy obdarować. Tego typu prezent z pewnością sprawi wiele radości.

  • Urodziny mojej rodziny – Kiedy urodziny obchodzi dziadek Janek, w jaki dzień złożyć życzenia cioci Teresce? Czasami trudno zapamiętać wszystkie daty. Stwórz piękny kalendarz, dzięki któremu zapamiętasz ważne dni dla Twojej rodziny. CZYTAJ INSTRUKCJĘ
  • Lampion, pojemniczek na kosmetyki, a może wazon? Sprawdź 5 pomysłów na słoikowe „zrób to sam”.  CZYTAJ INSTRUKCJĘ

Prezent dla łasucha

Świąteczne pierniczki, a może cytrynki w syropie korzennym? Prezenty, które można zjeść zawsze są doskonałym rozwiązaniem – nie będą zalegać na domowym regale, a ich przygotowanie nie obciąży świątecznego portfela.

Dla tych, co są daleko i nie tylko

Czasami zdarza się, że nie możemy osobiście ofiarować prezentu. W takiej sytuacji wspaniałym upominkiem przypominającym o wspólnej relacji jest stworzenie krótkiego filmu. Można go zrobić ze starych zdjęć, które przypomną miłe wspomnienia lub po prostu składając życzenia np. w mikołajowej czapce. Jak zrobić film ze zdjęć? Inspiracje znajdziesz w artykule pt. „Jak zrobić filmik ze starych zdjęć i filmów na prezent?” CZYTAJ. Ciekawe programy, które z pewnością pomogą w stworzeniu filmu opisane są natomiast w artykule „Jak zrobić film ze zdjęć? 4 najlepsze i najprostsze w obsłudze programy”. CZYTAJ

Rodzinne losowanie

Kupienie w jednym czasie prezentów dla kilku lub kilkunastu osób może być nie lada wyzwaniem zarówno dla kreatywności, jak i budżetu. Zamiast wielogodzinnych sklepowych poszukiwań najlepszego prezentu dla kolejnych członków rodziny, warto zrobić rodzinne losowanie. Wystarczy na małych karteczkach wpisać swoje imię i wrzucić do jednej miski. Sama zabawa może przynieść sporo radości, a w efekcie, kupujemy jeden prezent – oszczędzamy pieniądze i zyskujemy czas na dokładne przemyślenie, co dana osoba chciałaby otrzymać. Jeśli nie masz możliwości spotkać się z najbliższymi na przedświąteczne losowanie – możesz zrobić to on-line!

Pomoc zamiast prezentu pod choinką

Zamiast prezentowego szału można zaproponować rodzinie i przyjaciołom wsparcie tych, którzy pomocy najbardziej potrzebują. Wspólnie kupiona karma dla zwierząt z lokalnego schroniska czy aktywny udział w jednej ze świątecznych akcji charytatywnych przyniesie dużo radości i pozwoli, w tym szczególnym czasie, zwrócić uwagę na to, co jest naprawdę istotne. W okresie świątecznym organizowanych jest wiele akcji charytatywnych, takich jak:

  • Szlachetna Paczka – wspiera rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn (m.in. chore lub niepełnosprawne dziecko lub inny członek rodziny, rodziny wielodzietne, rodziny, które spotkało nieszczęście takie jak pożar, powódź czy śmierć jednego z członków rodziny, a także osoby starsze i osamotnione, absolwenci Domu Samotnej Matki i absolwenci Domu Dziecka). Dociera do tzw. biedy ukrytej, która podejmuje walkę z trudnościami. CZYTAJ WIĘCEJ
  • Prezent bez pudła – to pomoc organizowana przez UNICEF, która ma na celu dostarczeniu produktów humanitarnych najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom na całym świecie. CZYTAJ WIĘCEJ
  • Podaruj Misia – akcja charytatywna fundacji TVN „Nie jesteś sam”, Allegro oraz Rossmann. W ramach akcji można kupić Misia, który zaprojektowany został przez osoby znane ze świata kultury i nauki. Całkowity dochód z akcji przekazywany jest na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji. CZYTAJ WIĘCEJ
  • Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – coroczna akcja charytatywna organizowana przez Caritas, w ramach której można zakupić świąteczne świece. Środki zebrane dzięki dystrybucji świec są przeznaczane na wakacyjny wypoczynek, bezpłatne posiłki, stypendia, a także wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu. CZYTAJ WIĘCEJ
Zanim oddamy się zakupowemu świątecznemu szaleństwu warto przypomnieć sobie sens dawania i przyjmowania prezentów. Własnoręcznie wykonany przez babcię Krysię szalik, chociaż nieperfekcyjny – na pewno ucieszy bardziej niż kolejny krem do rąk czy kubek. W przeciwieństwie do rzeczy kupionych będzie przywoływać cudowne wspomnienia jeszcze przez wiele lat, nawet gdy kogoś zabraknie – jako znak obecności, życzliwości i miłości.




Źródła:
  • https://dziecisawazne.pl/
  • https://czasdzieci.pl/
  • https://poukladana.pl/
  • https://lubimyczytac.pl/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: