Egzamin maturalny 2023 – plany CKE

Prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych, które będą obowiązywały absolwentów szkół średnich na egzaminie maturalnym w latach 2023 i 2024, zostały zakończone. Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała harmonogram kolejnych działań związanych z wprowadzeniem nowej formuły egzaminu maturalnego (Formuła 2023).

Aneksy do informatorów maturalnych

W piątek 25 lutego 2022 r. na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych zostaną ogłoszone projekty aneksów do informatorów maturalnych. Będa one zawierały m.in. informacje dotyczące budowy arkuszy egzaminacyjnych (rodzaje i liczba zadań, maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia).

Pokazowe arkusze egzaminacyjne w Formule 2023

W piątek 4 marca 2022 r. na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych zostaną opublikowane arkusze pokazowe egzaminu maturalnego zgodne w Formułą 2023. Zadania zawarte w arkuszach będą zgodne z propozycjami wymagań egzaminacyjnych. Przedstawione zostaną propozycje zarówno w formie standardowej, jak i dla uczniów z niepełnosprawnościami.

CKE rekomenduje wykorzystanie wspomnianych arkuszy pokazowych jedynie jako materiał poglądowy, który ma służyć zapoznaniu przyszłych zdających egzamin maturalny z formułą arkusza egzaminacyjnego. Można rozwiązać test wspólnie z klasą lub zasugerować pracę indywidualną w domu, po czym omówić jej wyniki na forum, jednak należy jasno zaznaczyć uczniom, które zadania wykraczają poza opracowany wcześniej materiał. Wystawianie ocen za taką pracę samodzielną Centralna Komisja Egzaminacyjna uważa za nieuzasadnione.

Szkolenia dla egzaminatorów

Od października 2021 r. okręgowe komisje egzaminacyjne prowadzą sesje doszkalające egzaminatorów maturalnych w Formule 2023 oraz szkolenia dla kandydatów na egzaminatorów. Wspomniane szkolenia będą prowadzone do końca czerwca 2022 r., jak również po wakacjach – od września 2022 r. do końca marca 2023 r.

Materiały dodatkowe dla nauczycieli języka polskiego

Od 13 stycznia 2022 r. na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych będą publikowane materiały dodatkowe dla nauczycieli języka polskiego. Będą one dotyczyły najważniejszych zagadnień związanych z egzaminem maturalnym z tego przedmiotu (np. określania poziomu argumentacji czy zakresu środków językowych w wypowiedzi pisemnej).

Materiały będą składały się z krótkiego omówienia teoretycznego, wskazówek praktycznych oraz wypracowań uczniowskich do samodzielnej oceny przez nauczyciela, którą później będzie można zestawić z oceną ekspertów, udostępnioną tydzień po materiałach.

Materiały dodatkowe będą publikowane ok. 15-go dnia każdego miesiąca (poza wakacjami) dla egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym oraz co 2 miesiące (w lutym, kwietniu, czerwcu i październiku 2022 r.) również ok. 15-go dnia miesiąca dla egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym.

„Matura próbna” z OKE

W dniach od 28 do 30 września 2022 r. szkoły będą miały możliwość zorganizowania tzw. „egzaminu próbnego”, tj. przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Materiały potrzebne do zorganizowania takiego egzaminu zostaną przygotowane przez okręgowe komisje egzaminacyjne (wyłącznie w wersji standardowej) oraz przekazane dyrektorom szkół w terminie określonym na początku września 2022 r.

Zasady oceniania rozwiązań zadań będą umieszczane na stronach internetowych komisji, jak również przekazywane dyrektorom szkół w kolejnym dniu po przeprowadzonym egzaminie.

Przeprowadzenie „egzaminu próbnego” jest dobrowolne, nie ma obowiązku jego organizowania.

„Matura próbna” z CKE

W dniach od 12 do 22 grudnia 2022 r. szkoły będą miały możliwość zorganizowania tzw. „egzaminu próbnego”, tj. przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach. W listopadzie 2022 r. zostanie udostępniony szczegółowy harmonogram tych egzaminów. Materiały niezbędne do ich przeprowadzenia będą obejmowały arkusze w wersji standardowej, jak również w formule dostosowanej do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wspomniane materiały zostaną przekazane dyrektorom szkół w terminie określonym w listopadzie 2022 r.

Zasady oceniania rozwiązań zadań będą umieszczane na stronach internetowych komisji, jak również przekazywane dyrektorom szkół w kolejnym dniu po przeprowadzonym egzaminie (o godzinie 10:00) lub w przypadku egzaminów przeprowadzonych w piątek – tego samego dnia (o godzinie 20:00).

Przeprowadzenie „egzaminu próbnego” jest dobrowolne, nie ma obowiązku jego organizowania.

Spotkania z ekspertami

Eksperci Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych prowadzą spotkania, które dotyczą egzaminu maturalnego w Formule 2023.

Prowadzone są również spotkania dedykowane nauczycielom poszczególnych przedmiotów, przede wszystkim nauczycielom języka polskiego (są one również nagrywane i udostępniane w sieci).

W lutym oraz w marcu 2022 r. planowana jest realizacja cyklu spotkań z ekspertami i doradcami ośrodków i centrów doskonalenia nauczycieli. Spotkania te również mają dotyczyć egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.




Źródło:
  • www.gov.pl

Dokładamy wszelkich starań w celu umieszczania prawdziwych i pełnych informacji. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone w artykule informacje lub ewentualne błędy czy braki w artykule


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: