Zakończenie roku szkolnego – zadania dyrektora i nauczycieli

Kiedy dyrektor szkoły ma obowiązek przygotować i przeprowadzić zebrania rady pedagogicznej szkoły związane z zakończeniem roku szkolnego? Czy w szkole są prowadzone dodatkowe zajęcia edukacyjne? Jakie zadania do realizacji dyrektor szkoły ma obowiązek przydzielić nauczycielom w związku z zakończeniem roku szkolnego 2022/2023?

Czas organizacji zebrań rady pedagogicznej związanych z zakończeniem roku szkolnego

Na podstawie:

  • art. 69 ust. 4-7, art. 94, art. 109 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.),
  • §2 ust. 1 rozp. MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1603 oraz z 2019 r. poz. 318, 1093 i z 2022 r. poz. 1810).
Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i zakończenie roku szkolnego wyznaczają w szkole liczne zadania do wykonania przez dyrektora szkoły i nauczycieli, które pozwalają zakończyć rok szkolny zgodnie z obowiązującym prawem.

Rok szkolny we wszystkich szkołach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy z dniem 31 sierpnia następnego roku.

W szkołach zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. Jeśli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września i dlatego zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2023/2024 rozpoczną się w poniedziałek 4 września 2023 r. Jeśli czwartek bezpośrednio poprzedzający najbliższy piątek po dniu 20 czerwca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w środę poprzedzającą ten dzień.

W roku szkolnym 2022/2023 rok szkolny i roczne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczęły się w dniu 1 września 2022 r. (czwartek), a zakończą się 23 czerwca 2023 r. (piątek). Rok szkolny natomiast zakończy się 31 sierpnia (czwartek).

Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie – Prawo oświatowe zebrania rady pedagogicznej organizowane są przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie w związku z klasyfikowaniem i promowaniem uczniów, po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz w miarę bieżących potrzeb. Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy dyrektora szkoły, rady szkoły, organu prowadzącego szkołę albo co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej.

Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor szkoły. Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady.

Dyrektor szkoły przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności szkoły.

Z powyższych zapisów wynika, że w roku szkolnym 2022/2023 dyrektor szkoły ma obowiązek przygotować i przeprowadzić jeszcze trzy zebrania rady pedagogicznej szkoły:

  1. w związku z klasyfikowaniem uczniów, które związane jest z zakończeniem rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, promowaniem uczniów do klasy programowo wyższej i ukończeniem szkoły,

  2. po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych (w praktyce nazywane „zebraniem podsumowującym”), które w tym roku szkolnym odbędzie się po 23 czerwca 2023 r. – w dniu wskazanym nauczycielom w radzie pedagogicznej danej szkoły przez dyrektora tej szkoły,

  3. przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2023/2024 (w praktyce zebranie to odbywa się w ostatnich dniach sierpnia).

Obowiązkowe i dodatkowe zajęcia edukacyjne

Na podstawie:

  • art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.),
  • §3 ust. 1-2 rozp. MEN z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2019 r. poz. 639, z 2020 r. poz. 1008, z 2021 r. poz. 1534, z 2022 r. poz. 658, z 2023 r. poz. 277),
  • §18 ust. 1-2 i §19 ust. 1-2 rozp. MEN z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 373 i z 2022 r. poz. 1780 ).
Przed przygotowaniem zebrania klasyfikacyjnego, na którym rada pedagogiczna dokonuje klasyfikacji rocznej i końcowej uczniów, należy dokonać analizy, czy w szkole były i są organizowane dodatkowe zajęcia edukacyjne w celu prawidłowego poprowadzenia klasyfikacji rocznej i końcowej z tych zajęć dla uczniów, którzy uczęszczają na takie zajęcia.

Do dodatkowych zajęć edukacyjnych zalicza się:

  1. zajęcia z języka obcego nowożytnego innego niż język obcy nowożytny nauczany w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych,

  2. zajęcia, dla których nie została ustalona podstawa programowa, lecz program nauczania tych zajęć został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania.
Dodatkowe zajęcia edukacyjne organizuje dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego szkołę i po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców.

W przypadku wprowadzenia przez dyrektora szkoły dodatkowych zajęć edukacyjnych do tygodniowego rozkładu zajęć dla uczniów, ich udział w tych zajęciach jest obowiązkowy.

Ocenianie ucznia z dodatkowych zajęć edukacyjnych odbywa się zgodnie ze szczegółowymi warunkami i sposobem oceniania wewnątrzszkolnego, które obowiązują w danej szkole i są określone w statucie szkoły.

Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią rocznych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.

Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, do średniej rocznych ocen klasyfikacyjnych wlicza się także roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć, podobnie jak roczne oceny klasyfikacyjne z religii lub etyki, jeśli uczeń uczęszczał na te zajęcia.

Uczeń kończy szkołę podstawową, branżową szkołę I stopnia, liceum ogólnokształcące i technikum z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią końcowych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą końcową ocenę klasyfikacyjną zachowania.

Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne do średniej końcowych ocen klasyfikacyjnych wlicza się także końcowe oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć, podobnie jak końcowe oceny klasyfikacyjne z religii lub etyki, jeśli uczeń uczęszczał na te zajęcia.

W arkuszach ocen uczniów poszczególnych typów szkół oraz na świadectwach szkolnych promocyjnych i na świadectwach ukończenia danej szkoły znajdują się odpowiednie wiersze do wpisania rocznych ocen klasyfikacyjnych lub końcowych ocen klasyfikacyjnych z dodatkowych zajęć edukacyjnych.

a_zakonczenie_roku_szkolnego_zadania_dyrektora_i_nauczycieli_LS_graf1.jpg

Wybrane zadania do realizacji przez szkołę związane z zakończeniem roku szkolnego 2022/2023

Na podstawie:

  • ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r.  poz. 984),
  • rozdziału 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r. poz. 2230),
  • rozp. MEN z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 373 i z 2022 r. poz. 1780),
  • rozp. MEiN z dnia 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli (Dz. U. z 2022 r. poz. 1822),
  • rozp. MEiN z dnia 6 września 2022 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2022 r. poz. 1914).
Poniżej przedstawione są wybrane zadania szkoły, które pozwalają zakończyć rok szkolny 2022/2023 zgodnie z obowiązującym prawem.

  1. Działania szkoły zgodnie z zapisami zawartymi w statucie szkoły w części dotyczącej wewnątrzszkolnego oceniania, które dotyczą:

    • terminów i formy informowania uczniów i ich rodziców o przewidywanych rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania,
    • warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania,
    • terminów ustalania przez nauczycieli rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania,
    • terminu zebrania rady pedagogicznej szkoły, który dotyczy podjęcia uchwały w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów związanej z zakończeniem roku szkolnego i ukończeniem szkoły.

  2. Przygotowanie zebrania rady pedagogicznej w związku z klasyfikowaniem i promowaniem uczniów oraz ukończeniem szkoły przez uczniów w roku szkolnym 2022/23, ze zwróceniem uwagi na:

    • powtarzanie klasy przez uczniów klasy I-III szkoły podstawowej,
    • przedłużenie okresu nauki uczniowi niepełnosprawnemu,
    • przygotowanie i przeprowadzenie egzaminów klasyfikacyjnych i egzaminów poprawkowych oraz sprawdzianu wiadomości i umiejętności w przypadku zgłoszenia zastrzeżeń do dyrektora szkoły, które dotyczą ustalania rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen,
    • przygotowanie uchwały rady pedagogicznej w sprawie klasyfikacji rocznej, końcowej, promocji uczniów do klasy programowo wyższej i ukończenia szkoły.

  3. Nadzór dyrektora nad poprawnym wypełnianiem dokumentacji przebiegu nauczania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (dziennik lekcyjny, arkusze ocen uczniów) i druków szkolnych (świadectwa promocyjne uczniów i świadectwa ukończenia szkoły).

  4. Przygotowanie zebrania rady pedagogicznej po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, ze zwróceniem uwagi na informacje o działalności szkoły i wnioski z nadzoru pedagogicznego dyrektora szkoły oraz podsumowanie działań szkoły, które dotyczą oceny pracy nauczycieli i procedur awansu zawodowego obowiązujących od dnia 1 września 2022 r.



Danuta Skrzypek
Edukator, menadżer oświaty, wieloletni dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły, zdobywczyni licencji na prowadzenie grantów kuratoryjnych w zakresie: dokumentacji pracy szkoły, bezpieczeństwa uczniów, planowania procesu dydaktyczno-wychowawczego w świetle podstawy programowej kształcenia ogólnego, nauczyciel biologii i chemii w szkołach różnych typów. Laureatka licznych nagród kuratoryjnych i samorządowych; za szczególne zasługi dla oświaty odznaczona medalem KEN.


Dokładamy wszelkich starań w celu umieszczania prawdziwych i pełnych informacji. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone w artykule informacje lub ewentualne błędy czy braki w artykule.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: