Z psychiatrią na Ty! – gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania

Artykuł sponsorowany
Autorami pytań są pacjenci z oddziałów psychiatrii z całej Polski. Przygotowanie tego poradnika jest niezwykle istotnym projektem z perspektywy młodego człowieka. Celem Rzecznika jest stworzenie miejsca, gdzie dzieci i młodzież znajdą wartościowe i prawdziwe informacje na nurtujące je kwestie dotyczące zdrowia psychicznego, a także unikną informacji niezweryfikowanych i nieprawdziwych, których w Internecie jest wiele. Mimo że poradnik został opracowany z myślą o najmłodszych, znajdą w nim odpowiedzi również rodzice i opiekunowie na swoje interesujące pytania. 

Psychiatria powoli przestaje być tematem tabu, ale nadal wzbudza wiele kontrowersji i pozostaje dziedziną, w której pytania często przewyższają odpowiedzi. Szczególnie w przypadku psychiatrii dzieci i młodzieży. Rzecznik Praw Pacjenta otrzymuje liczne pytania od rodziców i opiekunów młodych pacjentów doświadczających kryzysów psychicznych dotyczących leczenia, postępowania z pacjentem i poszukiwania pomocy. Również młodzi pacjenci chcą być bardziej świadomi swojej sytuacji wynikającej z choroby.

W dobie łatwo dostępnych, ale często nierzetelnych informacji Rzecznik Praw Pacjenta postanowił odpowiedzieć na sygnały wpływające od nastoletnich pacjentów oddziałów psychiatrii i opracować poradnik dotyczący zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, rodziców i opiekunów. Autorami pytań są pacjenci oddziałów psychiatrii z całej Polski. Przygotowanie tego poradnika jest niezwykle istotnym projektem z perspektywy młodego człowieka. Intencją Rzecznika jest stworzenie takiego miejsca, gdzie dzieci i młodzież znajdą wartościowe i prawdziwe informacje na nurtujące je kwestie dotyczące zdrowia psychicznego, a także unikną informacji niezweryfikowanych i nieprawdziwych, których wiele jest w Internecie.

a_RPP_LS_graf2.png

Mimo że poradnik został opracowany z myślą o najmłodszych, znajdą w nim odpowiedzi również rodzice i opiekunowie na interesujące ich zagadnienia. Poniżej przedstawiamy jedno z nich.

  • Czy rodzice mogą wypisać dziecko na żądanie ze szpitala?

    Na początku warto napisać, że w każdym szpitalu rodzic (przedstawiciel ustawowy) może zażądać wypisu pacjenta. Jednak w szpitalu psychiatrycznym lub w oddziale psychiatrycznym ostateczną decyzję o wypisie podejmuje lekarz. Jeżeli lekarz stwierdzi, że stan zdrowia pacjenta zagraża życiu lub zdrowiu, to może takiego pacjenta zatrzymać w szpitalu/oddziale wbrew woli rodzica. Od tego momentu pacjent jest leczony bez zgody. W takiej sytuacji szpital/oddział psychiatryczny musi poinformować sąd opiekuńczy, że pacjent został zatrzymany w szpitalu/oddziale. Następnie musi się odbyć rozprawa, a sąd musi podjąć decyzję, czy zatrzymanie wbrew woli było konieczne. Może być też inna sytuacja. Pacjent od samego początku może przebywać w szpitalu/oddziale psychiatrycznym bez zgody. Wtedy rodzic również może zażądać wypisu. Jeżeli lekarz się nie zgodzi na wypis, to rodzic może odwołać się do sądu opiekuńczego.

    W innych szpitalach (niepsychiatrycznych) rodzic (przedstawiciel ustawowy) również może zażądać wypisu pacjenta. Ale również w tej sytuacji lekarz może nie zgodzić się na wypis. W takiej sytuacji szpital również musi zawiadomić sąd opiekuńczy.

Zachęcam do odwiedzenia strony Rzecznika Praw Pacjenta, gdzie można znaleźć więcej pytań i odpowiedzi na temat psychiatrii.

a_RPP_LS_graf3.png 



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: