Woda jest cenniejsza niż sądzisz – jak nauczyć dzieci jej oszczędzania?

Światowy Dzień Wody, który obchodzimy 22 marca, został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku, aby uświadomić ludziom skalę problemów związanych z brakiem wody w niektórych rejonach świata oraz z marnowaniem wody w miejscach, w których jest jej jeszcze pod dostatkiem. Co roku wybierane jest inne hasło przewodnie. W tym roku jest to Leaving No One Behind (ang. nie pozostawić nikogo).

Woda znaczy życie

Bez wody nie moglibyśmy żyć. Nasze ciało, w zależności od wieku, zbudowane jest z wody w 50-75%. Woda usuwa toksyny z naszego organizmu, pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i reguluje ciśnienie. Dzięki wodzie nasza skóra zachowuje elastyczność i nie wysusza się, a nerki i układ trawienny mogą prawidłowo pracować. Bez wody człowiek jest w stanie przeżyć zaledwie kilka dni, znacznie krócej niż bez jedzenia. Zapasy wody należy uzupełniać na bieżąco, ponieważ nie mamy zdolności magazynowania wody. 
Kiedy ilość wody w naszym ciele nie jest wystarczająca, dochodzi do odwodnienia. Skutkiem tego jest uczucie pragnienia, ból głowy, a nawet omdlenia. Zatem ile wody powinniśmy pić dziennie, aby nie doszło do odwodnienia? Zdania w tej kwestii są podzielone – jedni głoszą, że powinno to być osiem szklanek dziennie, inni – że jedna trzecia masy naszego ciała. Jeszcze inne głosy donoszą, że jest to zależne od wielu czynników – naszego wieku, masy ciała, wzrostu, klimatu (pory roku) i wysiłku fizycznego. Jednak naczelna zasada mówi, że nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, kiedy odczuwamy pragnienie. Odpowiednie nawodnienie jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży – te grupy są najbardziej narażone na odwodnienie.

Mineralna? Smakowa? A może kranówka?

Woda trafia do naszego organizmu z pożywieniem, szczególnie dużo zawierają jej owoce i warzywa. Soki owocowe i inne napoje również nawadniają nasze ciało, jednak zwykle jest to za mało i powinniśmy również pić samą wodę. Jednak jaką wodę wybrać? Najgorszym wyborem są wody smakowe. Trudno je w zasadzie nazwać wodą, ponieważ jest to bardziej rodzaj słodkiego napoju, zawierającego cukier i inne szkodliwe substancje. Jeśli nie lubimy zwykłej wody, warto dodać do niej cytrynę, jabłko lub arbuza – woda nabierze owocowego smaku, a jednocześnie nie będzie zawierała niezdrowych składników. W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się picie wody z kranu. Niektóre urzędy i inne instytucje państwowe również rezygnują z kupowania wody w plastikowych butelkach lub dystrybutorach na rzecz wody z kranu. Przedsiębiorstwa wodociągowe zapewniają, że woda, która leci z naszych kranów, musi spełniać normy WHO i Ministerstwa Zdrowia, dlatego nie może być dla nas szkodliwa. Jeśli ktoś ma wątpliwości, zawsze może zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący, który oczyści wodę z niepożądanych substancji i jednocześnie uzupełni ją o wartościowe składniki mineralne.

Grafika_artykul_2019_woda.jpg

Zakręć kran!

Marnowanie wody jest w dzisiejszych czasach problemem na dużą skalę. Przyzwyczailiśmy się do komfortu, jakim jest dostęp do wody w każdej ilości i w każdej chwili. A o tym, że trudno bez niej funkcjonować, przypominamy sobie dopiero w momencie awarii. Światowy Dzień Wody ma na celu również uświadomienie ludziom, którzy wody pitnej mają jeszcze pod dostatkiem, że w wielu miejscach na naszej planecie jest ona niedostępna. Wiele organizacji, w tym ONZ, alarmuje, że pitnej wody na świecie ciągle ubywa i jedynie podjęcie odpowiednich działań uchroni nas przed katastrofalną w skutkach suszą. Na problemy z dostępem do wody pitnej mają wpływ głównie zmiany klimatyczne, będące wynikiem działalności człowieka. Jednak nie bez znaczenia pozostaje to, że na świecie jest coraz więcej ludzi i każdy z nich potrzebuje wody oraz jedzenia, do produkcji którego również konieczna jest woda. Abyśmy nie musieli borykać się z niedostatkiem wody, oprócz ogólnoświatowych działań w postaci wdrażana nowych technologii i regulacji prawnych, każdy z nas może podjąć działania przyczyniające się do oszczędzania wody. Wystarczy wprowadzić kilka nawyków, które pomogą zaoszczędzić wodę.

Sposoby na oszczędzanie wody

Poniżej kilka prostych rad, w jaki sposób możemy oszczędzać wodę:

  • Zakręć wodę podczas mycia zębów i golenia – kiedy jesteśmy zajęci szorowaniem zębów, niech woda się nie leje – dzięki temu zaoszczędzimy wiele litrów wody pitnej w skali roku.

  • Krótki prysznic, zamiast kąpieli – kąpiel kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem, jednak jeśli często jej zażywamy, marnujemy ogromne ilości wody. Dlatego na co dzień lepiej wziąć szybki prysznic, natomiast kąpiel pozostawić na wyjątkowe okazje. 

  • Podlewanie kwiatów ugotowaną wodą – domowe kwiaty możemy podlać wodą, w której gotowaliśmy warzywa lub jajka – dzięki temu nie zostanie ona zmarnowana, a rośliny zostaną dodatkowo odżywione. Jeśli używamy dzbanka filtrującego, podczas wymiany filtra nie wylewajmy wody do zlewu, ale również wykorzystajmy ją do podlania roślin.  

  • Usuń awarie – cieknący kran, oprócz tego, że wydaje irytujący dźwięk, jest również przyczyną marnowania wody. Zatem na bieżąco usuwajmy wszystkie awarie związane z wyciekiem wody.

  • Nie marnuj jedzenia – marnowanie jedzenia jest tożsame z marnowaniem wody – do produkcji jedzenia, szczególnie mięsa, zużywa się bardzo dużo wody, więc kiedy wyrzucamy produkty spożywcze, wylewamy sporo wody. 

  • Pierz i zmywaj, kiedy to konieczne – pralkę i zmywarkę uruchamiajmy dopiero wówczas, kiedy będą pełne lub kiedy nie mamy już na czym jeść ani co założyć. 

  • Nie odkręcaj wody maksymalnie – kiedy myjemy ręce lub płuczemy warzywa pod bieżącą wodą, nie odkręcajmy wody do oporu, ponieważ wówczas większość wody i tak nie zostanie wykorzystana, ale trafi do odpływu lub rozbryzga się wokół.

  • Skorzystaj z nowych technologii – na rynku dostępne są rozwiązania, które pomagają zaoszczędzić wodę. Do takich urządzeń należą spłuczki z możliwością regulowania ilości wody, krany i baterie oszczędzające wodę oraz słuchawki prysznicowe z funkcją napowietrzania, dzięki której zużywa się mniej wody. 

Oszczędność dla planety i dla portfela

Oprócz kwestii ekologicznych, ważnym czynnikiem w podjęciu decyzji o oszczędzaniu wody jest nasz portfel. Każdy z nas płaci za wodę, więc jeśli przestaniemy ją marnować, możemy nieco zaoszczędzić. Obecnie woda w naszym kraju nie kosztuje zbyt dużo (średnio 12 złotych za 1m3, czyli 1000 litrów). Pamiętajmy jednak o tym, że kiedy wody będzie mniej, stanie się ona znacznie droższa. Dlatego dobrze już teraz zacząć przyzwyczajać się do oszczędzania substancji, bez której nasze życie nie byłoby możliwe.





Źródła:
  • https://businessinsider.com.pl/firmy/zarzadzanie/picie-wody-rano-a-zdrowie-co-daje/ppc5x6y
  • https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/picie-kranowki-czy-w-polsce-zapanowala-moda-na-wode-z-kranu/fst1tcl
  • https://zaradnyfinansowo.pl/ceny-wody/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: