Porzuć samochód na wiosnę! Poznaj alternatywne sposoby podróżowania

Własny samochód jest zdecydowanie najwygodniejszym sposobem transportu. Jednak ze względu na generowanie zanieczyszczeń i dość wysokie koszty takiego podróżowania wiele osób decyduje się przemieszczać w inny sposób. Jaki środek transportu najlepiej wybrać?

Dojazd do pracy i szkoły

Jeśli nie mamy zbyt dużego dystansu do pokonania, najlepszym środkiem transportu są nasze własne nogi. Poruszając się na piechotę, mamy pewność, że nie utkniemy w korkach. Dodatkowo nic nie sprawi większej przyjemności niż spacer po pracy w pogodny dzień, zamiast tracenia nerwów w korku. Może dzięki temu uda nam się znaleźć ciekawe miejsca w okolicy, których dotąd nie zauważaliśmy? Może zatrzymamy się na chwilę, aby spokojnie odetchnąć i poobserwować ptaki? 
Jeśli chcemy przemieszczać się nieco szybciej, wystarczy założyć na nogi rolki – ich popularność nie słabnie. Głównie ze względu na to, że jest to raczej niedroga inwestycja. Jazda na rolkach przynosi mnóstwo korzyści zdrowotnych – dotleniamy w ten sposób organizm oraz ćwiczymy mięśnie rąk, nóg i tułowia. Okazuje się, że jeżdżąc na rolkach, spalamy podobną ilość kalorii do tej traconej podczas jazdy na rowerze.

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się również hulajnogi. Ten pojazd jest bardzo poręczny – wiele modeli można złożyć i schować pod biurko w pracy lub do szafy w domu. Dlatego to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają miejsca na rower. Nieco bardziej odważni mogą wybrać deskorolkę – jazda na tym sprzęcie wymaga nieco wprawy, ale za to daje dużo satysfakcji i jest świetnym ćwiczeniem fizycznym. Ciekawą odmianą deskorolki jest waveboard – jazda na tym sprzęcie wymaga specyficznych ruchów mięśni i bioder, jednak dzięki temu jest to doskonały trening dolnych partii ciała.

Jeśli ktoś mieszka w okolicy, w której zimą nie brakuje śniegu i odpowiednich tras, znakomitym środkiem transportu mogą stać się narty biegowe. Ta nieco zapomniana dyscyplina, która w ostatnich latach wraca do łask, jest świetnym sposobem spędzania czasu w zimie. 

Oczywiście nie możemy zapomnieć o rowerze, jednak o tym trochę później, ponieważ należy mu się zdecydowanie więcej miejsca w tej publikacji.

Pojazdy XXI wieku

Dziś technika daje nam sporo możliwości – jeśli nie chcemy się spocić w drodze do pracy, ale nadal chcemy być eko, możemy podróżować pojazdami elektrycznymi. W sklepach sportowych znajdziemy elektryczne hulajnogi, rolki i deskorolki. Oczywiście nowoczesne pojazdy pozwalają słuchać muzyki podczas jazdy, mają oświetlenie i połączenie z Internetem. Wiele z tych urządzeń pięknie się prezentuje i wzbudza zaciekawienie wśród przechodniów i kierowców. Dla poszczególnych pojazdów powstały specjalne aplikacje ułatwiające poruszanie się oraz pozwalające mierzyć szybkość podczas jazdy i przebyty dystans. Kilka lat temu furorę robiły dwukołowe pojazdy samobalansujące. Na rynku jest ich cała gama – można wybrać odpowiedni dla siebie w zależności od prędkości, którą pojazd ma rozwijać, powierzchni, po której ma jeździć (są również wersje dostosowane do jazdy w terenie) oraz dodatkowego wyposażenia w postaci m.in. oświetlenia, wbudowanej nawigacji i prędkościomierza. Modele różnią się również wielkością i kolorami, więc jeśli ktoś chce podróżować ekologicznie i efektowanie, na pewno znajdzie wersję pojazdu idealną dla siebie.

Rowerowy zawrót głowy

Wiele polskich miast w ostatnich latach stawia na rowery – powstają nowe ścieżki rowerowe, rowerostrady oraz szlaki rowerowe. Warto tu wspomnieć chociażby o Green Velo – szlaku, który biegnie wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju. W większych miastach standardem są stacje wypożyczalni rowerowych – dzięki nim nawet w obcym mieście możemy podróżować jednośladem. Co roku przygotowywany jest ranking miast najbardziej przyjaznych rowerzystom. I choć daleko nam do Danii czy Holandii, które królują wśród państw przyjaznych rowerzystom, w Polsce jest coraz lepiej. W rankingu pod uwagę brana jest m.in. długość i jakość ścieżek rowerowych i dostępność rowerów miejskich. W 2018 roku na pierwszym miejscu rankingu uplasował się Wrocław, tuż za nim Gdańsk, a na trzecim miejscu Radom.

grafika_artykul_2019_transport.jpg


Jeśli już zdecydujemy się na zakup własnego jednośladu, warto przejrzeć oferty sprzedażowe z drugiej ręki – zadbany rower może służyć nawet kilkadziesiąt lat. Na rynku dostępnych jest tyle modeli, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Rowery górskie będą idealne do wypraw terenowych, natomiast jeśli zamierzamy jeździć głównie do pracy i sklepu, dobrze wybrać rower miejski – wiele modeli ma z przodu koszyk, który jest wygodnym miejscem na przewożenie torebki lub niewielkich zakupów. Rowery trekkingowe łączą cechy miejskich i górskich – sprawdzą się zarówno w miejskiej dżungli, jak i podczas wypraw do lasu. Rowery umożliwiają również podróżowanie z małymi dziećmi – dzięki przyczepce lub fotelikowi, możemy wozić już osiemnastomiesięczne dzieci. Oczywiście maluszek musi mieć koniecznie kask. Chyba nie ma lepszego sposobu na rozbudzenie kolarskich zainteresowań niż zabieranie dziecka od najmłodszych lat na rowerowe wyprawy!

Dalsze podróże

Jeśli wybieramy się w dalszą podróż, również warto przemyśleć środek transportu. Najmniej obciążające dla środowiska, ale i dosyć wygodne, są pociągi. Nawet całonocna podróż pociągiem będzie wygodna, jeśli zarezerwujemy wagon z miejscami do spania. Często problemem jest brak połączenia kolejowego, ale wówczas można skorzystać z autobusów. Jeśli dobrze zaplanuje się podróż, można oszczędzić czas, a na pewno środowisko.

Natomiast jeżeli decydujemy się na podróż samochodem, który bez wątpienia można uznać za jeden z wygodniejszych sposobów podróżowania (w końcu autobus nie zatrzyma się w dowolnej chwili i nie mamy pewności, obok kogo usiądziemy), starajmy się maksymalnie wykorzystywać jego możliwości, czyli zabierać jak największą liczbę pasażerów. W Internecie dostępne są serwisy umożliwiające wyszukiwanie osób, które podróżują samochodem w tym samym kierunku, co my – jest to tzw. carpooling. Kierowcy umieszczają ogłoszenia o planowanej dacie i godzinie podróży i na tej podstawie pasażerowie mogą wyszukać odpowiadający im termin wyjazdu. Po zgłoszeniu przez serwis i za niewielką opłatą, pasażer może przyłączyć się do kierowcy. Taki sposób przemieszczania się pozwala zaoszczędzić pieniądze – zarówno kierowcy, jak i pasażerowi. Ten drugi dodatkowo może zaoszczędzić sporo czasu. Jest to też znaczna korzyść dla środowiska – kiedy na ulice wyjedzie jeden samochód zamiast np. trzech, do atmosfery trafi mniej zanieczyszczeń. Oczywiście należy pamiętać też o tym, że taki sposób podróżowania jest świetną możliwością nawiązania nowych znajomości. 

Najbardziej obciążającym środowisko środkiem transportu jest samolot. Okazuje się, że samoloty generują pięć procent światowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ich negatywny wpływ wzmacnia to, że szkodliwe substancje trafiają do atmosfery na dużej wysokości. Dlatego organizacje ekologiczne nawołują do rezygnowania z podróży samolotem.

W cieplejsze dni, które nadchodzą wielkimi krokami, dobrze zastanowić się nad wybraniem innego środka transportu niż samochód. Pozytywnie wpłynie to na naszą kondycję, na środowisko i być może uda się odkryć ciekawe miejsca, których nie zobaczylibyśmy, tkwiąc w korku.





Źródła:
  • https://www.green-projects.pl/jak-zyc-bez-samochodu-alternatywny-transport/
  • http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,23341847,co-daje-jazda-na-deskorolce.html
  • https://www.green-projects.pl/miasta-przyjazne-rowerzystom-ranking-2018/
  • https://noizz.pl/ekologia/flygskam-szwedzki-wstyd-za-latanie-samolotem/m4mspbj
  • http://www.edziecko.pl/rodzice/1,123954,13950054,Z_dzieckiem_na_rower__Lepszy_fotelik_czy_przyczepka_.html
  • http://greenvelo.pl/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: