Zwiedzaj Polskę! Cz.1. Zielone ukojenie, czyli Polesie

Wylegiwanie się na rozgrzanej słońcem plaży czy pokonywanie wymagających górskich szlaków? Słodki relaks na zielonej łące czy uroki wielkich miast? Każdy z nas ma swój pomysł na udane spędzenie urlopu. Jeżeli jednak szukasz czegoś wyjątkowego, stroniąc raczej od turystycznego rozgardiaszu, mamy dla Ciebie propozycję – kierunek Polesie!

Usytuowane na terenie województwa lubelskiego Polesie to dwie krainy — Polesie Zachodnie i Wołyńskie. To pierwsze zachwyca urokami Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, natomiast drugie stanowi rozległą równinę, wśród której wznoszą się prastare garby z margli kredowych i piaskowców trzeciorzędowych.

Grafika_artykul_2019_Polesie.jpg

Spokój i cuda przyrody

Nadal nieodkryte przez biznes turystyczny Polesie obejmuje aż trzy kraje – Polskę, Białoruś i Ukrainę. Polska część to tylko fragment obszaru, który „rozlewa się” aż po krańce tych dwóch sąsiednich państw. Ciekawostką jest, że o Polesiu pisał już Herodot, nazywając je „Morzem Newrów”. Genezy tego określenia szukać należy w podmokłym, bagnistym charakterze terenu i… plemieniu Newrów, które zamieszkiwało te tajemnicze okolice. 

Osoby, które szukają wytchnienia po całym roku ciężkiej pracy lub nauki, na pewno znajdą tu coś dla siebie. Majestatyczne lasy Sobiborskie, Włodawskie, Sosnowickie i Parczewskie sprzyjają wyciszającym spacerom i gwarantują tak bardzo nam potrzebne zjednoczenie z naturą. A przyroda jest tu zachwycająca. Potężne drzewostany, flora i fauna rzadko spotykana w innych regionach kraju, kojący zapach żywicy oraz specyficzny mikroklimat – wszystkie te elementy zbawiennie wpływają nie tylko na nastrój, ale także na zdrowie.

Z punktów obowiązkowych pobytu w tej części kraju wskazać możemy Poleski Park Narodowy „Perła Polesia" oraz Parki Krajobrazowe – Poleski, Sobiborski i Pojezierze Łączyńskie z 20 jeziorami. Woda jest w nich bardzo czysta, a plaże piaszczyste. Nie jest to rejon wyeksploatowany przez turystykę, dlatego nadal można tutaj poczuć się jak w dziewiczej krainie. 

Atrakcje Poleskiego Parku Narodowego

Chcąc doświadczyć magii i niezwykłości tutejszych torfowisk, warto wybrać się na dłuższy spacer ścieżką dydaktyczną „Czahary”. Liczne drewniane kładki dają możliwość dotarcia do miejsc trudno dostępnych dla ludzkich stóp. Trasa oferuje liczne udogodnienia, takie jak wieże i platformy widokowe. Znajdujące się na szlaku bagno Bubnów to z kolei wspaniałe miejsce do podziwiania żurawi. Drewniane kładki przystosowane są dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Więcej o ścieżce „Czahary" – tutaj 

Ścieżka „Spławy" prowadzi wprost nad Jezioro Łukie, które jest największym zbiornikiem wodnym parku. Dzięki pływającemu pomostowi widokowemu obserwować można wspaniałe i nieraz bardzo rzadkie okazy ptactwa – w tym drapieżnego bielika. Po drodze natknąć się można na takich przedstawicieli fauny jak m.in. łosie, bobry, żółwie błotne, łabędzie nieme itd. Więcej o ścieżce „Spławy" – tutaj

Poleski Park Narodowy to także wielka historia. Ścieżka „Obóz powstańczy", która ma swój początek w miejscowość  Lipniak, zgodnie ze swoją nazwą prowadzi przez największy obóz Powstańców Styczniowych. Tablice edukacyjne informują zarówno o przebiegu powstania, jak i działaniu samego obozu. Ścieżka przechodzi tuż obok żeremia bobrowego. Jego czworonożni mieszkańcy są na tyle przyzwyczajeni do obecności turystów, że pozwalają się podglądać. Radzimy, tylko by uszanować nietykalność bobrów i nie zbliżać się do nich. Dzikie zwierzęta mogą zareagować impulsywnie na taki brak taktu. Więcej o ścieżce „Obóz powstańczy” - tutaj

Poleski Park Narodowy to również azyl dla żółwia błotnego – gada wpisanego do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek zagrożony całkowitym wyginięciem. Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego daje możliwość obserwacji tego niezwykłego stworzenia.

Kolejnym ciekawym punktem naszej poleskiej wycieczki jest Ośrodek Dydaktyczno — Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu, w którym zgromadzono liczne eksponaty przyrodnicze, etnograficzne, archeologiczne, historyczne i przyrodnicze.

Pełna listę atrakcji zobaczysz na oficjalnej stronie Poleskiego Parku Narodowego

  • Nad wielkim Bugiem

    Otoczone zielenią tereny nad jeziorami Czarnym, Włodawskim i Piaseczno stanowią doskonałą bazę biwakową. Nie brakuje tutaj również dobrze przygotowanej infrastruktury turystycznej.

    Ogromne wrażenie na przyjezdnych wywiera Bug – rzeka-pomnik, nadal nieujarzmiona, dzika i niebezpieczna. Amatorzy wędkarstwa łowią tutaj wiele rzadkich gatunków ryb, a zwolennicy sportów wodnych mogą wybrać się na spływ kajakowy. Polecamy wypożyczenie roweru i urządzenie sobie rodzinnej wycieczki brzegiem rzeki. 
  • Wielokulturowa Włodawa

    Jeśli chodzi o miasta i miasteczka, na pewno w pierwszej kolejności należy skierować się do Włodawy. Jest to urocze wielokulturowe miejsce na mapie wschodniej Polski. To właśnie tutaj, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni żyli katolicy, prawosławni i żydzi. We Włodawie przed laty w harmonii sąsiadowali ze sobą Polacy, Ormianie, Poleszuki (grupa etniczna zamieszkująca pierwotnie poleskie bagna), Żydzi, Ukraińcy i Białorusini. Płot w płot, gospodarstwo w gospodarstwo, drzwi w drzwi. Nie bez powodu odbywa się tutaj cudowny Festiwal Trzech Kultur, którego XX edycja odbędzie się w dniach 20 - 22 września 2019 r.

    Jeszcze przed drugą wojną światową największy procent mieszkańców Włodawy stanowili Żydzi. Pozostał po nich osiemnastowieczny Zespół Wielkiej Synagogi z XVIII wieku – jeden z najlepiej zachowanych zabytków kultury żydowskiej w Polsce (dziś mieści się tu ciekawe muzeum) i dwie mniejsze synagogi pełne pamiątek po tej niezwykłej kulturze. W sezonie letnim (od 1 lipca do 30 sierpnia) Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie otwarty jest w godzinach 9.00 do 17.00. Na miejscu zobaczyć można m.in. włodawski sztetl, czyli żydowskie miasteczko, którego już nie ma oraz wystawę opartą na codziennym życiu i rytuałach religijnych społeczności żydowskiej.
    Jedną z największych zagadek etnograficznych naszego kraju pozostaje lud Poleszuków. Żyli oni niegdyś praktycznie odcięci od świata w małych wioskach usytuowanych często na piaskowych wyspach wśród bagien i rozlewisk. Dziś o ich historii i zwyczajach możemy się dowiedzieć więcej, odwiedzając Muzeum Polesia we Włodawie.

    Strona Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie (tam też znajduje się Muzeum Polesia)
    Strona Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze
  • Uroki Jeziora Białego

    Spragnionych bardziej letniskowych klimatów wysyłamy do Okuninki. Jest to wieś uwielbiana przez letników, którzy tłumnie przybywają nad Jezioro Białe. Jak to na Polesiu, plaże są czyste, a woda krystaliczna (jest to prawdopodobnie najczystszy akwen całego Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego). Tutejsze kluby i restauracje gwarantują idealną przerwę w poleskim wyciszaniu się.
    Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć Jeziora Białego i okolic tutaj.

Polesie – zielone ukojenie

Polesie to jeden z ostatnich regionów, w których poczuć można atmosferę dawnych czasów. Dziewicza przyroda, ruiny dworów szlacheckich, stare cmentarze, obiekty sakralne należące do różnych religii, ale także mieszkańcy, którzy nadal kultywują stare obyczaje, to elementy składające się na tutejszą atmosferę. Warto odwiedzić tę część kraju i wyciszyć się wśród cudów natury. 




Źródła:
  • https://kresy24.pl/
  • https://gdziewyjechac.pl
  • http://www.poleskipn.pl/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: