Smartfon kontra samopoczucie uczniów

Za sprawą nadmiernego używania mediów cyfrowych i przeciążenia informacjami coraz częściej poziom satysfakcji z życia u dzieci bywa zaburzony. Według raportu z badań “Młodzi Cyfrowi” co piąty nastolatek czuje się niezbyt szczęśliwy lub nieszczęśliwy, natomiast aż 18% ankietowanych posiada niski poziom woli życia. Czy to Was nie niepokoi?

Zdrowie fizyczne kontra nowoczesne technologie

W raporcie z badań “Młodzi Cyfrowi” (przeprowadzonych wśród 51 tysięcy uczniów) czytamy, że jedną z przyczyn zaburzenia dobrostanu fizycznego może być przeładowanie młodego umysłu bodźcami dochodzącymi z zewnątrz. Smartfon z dostępem do Internetu jest niestety idealnym narzędziem, które taki stan umożliwia. Ludzki mózg nie jest przystosowany do przebodźcowania. W jego efekcie osłabiane są połączenia neuronalne w mózgu, które odpowiedzialne są za przetwarzanie informacji m.in. z bezpośredniego kontaktu interpersonalnego.

Przeciążenie nadmiarem informacji z Internetu odczuwa aż 25% z uczniów. Nastolatkowie coraz częściej skarżą się na bóle lub zawroty głowy. Co więcej, zdarza się, że zapominają o posiłkach podczas korzystania z telefonu (10,2%) lub niedosypiają, by być na bieżąco (29%).

Aspektem motywującym do podjęcia działań w kierunku poprawy tej sytuacji jest fakt, że ponad 32% z ankietowanych uczniów przyznaje, że chciałaby zapomnieć o telefonie i móc odpocząć od informacji medialnych. 37% podejmuje próby ograniczenia korzystania z telefonu komórkowego. Odnosząc się do tego wyniku, można wnioskować, że nastolatkowe mają coraz większą świadomość swojego problemu i pragną go zażegnać.

a_nieszczescie_LS_graf.jpg

Młodzi Cyfrowi w relacjach społecznych

Rozwój w kontaktach międzyludzkich u uczniów koncentrujących się na nowoczesnych technologiach coraz częściej odbiega od podstawowych reguł komunikacji tj. odczytywania wyrazu twarzy swoich rozmówców czy zwracania uwagi na emocje wyrażane za pomocą gestów. Zauważmy, że podejście pokolenia Młodych Cyfrowych do nawiązywania nowych znajomości opiera się głównie na social mediach i znacznie różni się od nawiązywania bezpośrednich relacji (face-to-face). Dość druzgocącym faktem jest, że prawie co 10 nastolatek deklaruje, że funkcjonuje w związku opartym tylko i wyłącznie na kontakcie przez media społecznościowe.

Kontakt w sieci to nie to samo co relacja bezpośrednia

Według fundacji Dbam o Mój Z@sięg błędem jest stawianie znaku równości pomiędzy pojęciami kontakt a relacja. Głębokie więzi i poczucie przynależności są niezmiernie ważne w naszym życiu codziennym. Ponad połowa ankietowanych przyznaje, że brakuje im towarzystwa innych ludzi. U 15-20% uczniów pojawiają się symptomy samotności - doświadczają ogólnej pustki, a równocześnie czują się odrzuceni. Potwierdza to tezę, że kontakt oparty tylko i wyłącznie na zasobach Internetu nie jest w stanie dorównać realnym relacjom w życiu codziennym.

Wnioski

Społeczeństwo Młodych Cyfrowych, czyli pokolenie urodzone po roku 2000, ponosi wiele niekorzystnych skutków wynikających z nieustannego funkcjonowania w świecie nowoczesnych technologii, które znacząco odbijają się na ich dobrostanie psychicznym. Nastolatkowie coraz częściej są narażeni na choroby. Już teraz u 16,6% ankietowanych uczniów stan zdrowia jest gorszy niż ten sprzed 12 miesięcy. Dodatkowo dotykają ich problemy związane z relacjami międzyludzkimi i rzadko kiedy potrafią temu zaradzić. Dzieciom doskwiera uczucie samotności, a rodzice nie są w stanie zrozumieć, dlaczego tak trudno jest im zintegrować się z rówieśnikami.

Aby zadbać o odpowiedni poziom szczęścia u dzieci, powinniśmy zgłębić zasady działania nowych technologii i dzielić się z uczniami nabytą wiedzą. Istotne jest, aby uświadomić młodzież, że Internet jest ogromnym źródłem informacji i odpowiednio wykorzystywany, może stanowić dla nich dużą pomoc podczas nauki czy pracy nad rozwojem osobistym. Kolejną kwestią jest odpowiednia pedagogizacja rodziców, np. poruszenie tematu mediów cyfrowych na zebraniach szkolnych. Można zasugerować rodzicom wprowadzenie zasad korzystania z nowych technologii wśród domowników, aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do przeczytania artykułu „Stwórz domowy kodeks używania urządzeń mobilnych”. Dodatkowo warto uczulić ich na niepokojące sytuacje tj. zasypianie z telefonem w zasięgu ręki, które nie powinny mieć miejsca.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem „Jak okiełznać syndrom FOMO?”, w którym poruszono istotne kwestie dotyczące tzw. “Fear of missing out”. Jest to jeden z syndromów występujących u dzieci, które ulegają pułapkom Internetu i tracą poczucie równowagi w świecie online.

Badanie “Młodzi cyfrowi” zostało zrealizowane przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg oraz Uniwersytet Gdański we współpracy z firmami Librus i PCG Edukacja. Ankiety dotyczące nowych technologii przeprowadzono wśród 51 tysięcy uczniów z całej Polski! Więcej informacji o raporcie znajduje się w artykule: “Co Internet robi z polską młodzieżą [CZYTAJ RAPORT]


Źródła:
  • Ogólnopolskie Badanie “Młodzi Cyfrowi”, Fundacja Dbam o Mój Z@sięg, Uniwersytet Gdański.
  • https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/siecioholizm/czy-z-moim-dzieckiem-wszystko-w-porzadku/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: