Zajęcia wspomagające uczniów – zmiany w przepisach

MEiN przygotowało zmianę przepisów do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 maja 2021 r., zgodnie z którym szkoły od czerwca br. mogły ubiegać się o środki finansowe na zorganizowanie zajęć wspomagających uczniów w nauce. Do najważniejszych nowości należy zwiększenie liczby godzin zajęć wspomagających.

Ministerstwo Edukacji i Nauki już w czerwcu umożliwiło szkołom staranie się o dofinansowanie zajęć wspomagających, których celem jest pomoc uczniom w opanowaniu i utrwaleniu wiedzy z wybranych obowiązkowych przedmiotów z zakresu kształcenia ogólnego. Część placówek podjęła się rozpoczęcia tego rodzaju zajęć jeszcze w czerwcu. Większość natomiast zaplanowała ich realizację na kolejny rok szkolny.

Najważniejsze zmiany

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez nowe przepisy:

  • szkoły będą mogły realizować większą liczbę godzin zajęć wspomagających, tj. podniesiono limit z 10 do 15 godzin zajęć na oddział szkolny,
  • podwojono limit tygodniowej liczby godzin zajęć wspomagających,
  • uelastyczniono przepisy w zakresie organizacji zajęć wspomagających w klasach IV szkół podstawowych – oznacza to, że w przypadku szkół, w których ogólna liczba uczniów klas IV-VIII wynosi co najmniej 60 osób, a w klasie IV uczniów jest mniej niż 10, zajęcia wspomagające z określonego przedmiotu będą mogły być organizowane w grupie liczącej nie mniej niż 5 uczniów.

Do 30 lipca

W związku z wprowadzonymi zmianami, do dnia 30 lipca dyrektorzy szkół mają możliwość aktualizacji złożonych wcześniej dokumentów (w zakresie obejmującym okres od września do grudnia 2021 r.), do których należą:

  • w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i ministrów – informacja o planowanych zajęciach wspomagających,
  • w szkołach dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego lub ministra do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – wniosek o udzielenie dotacji na dofinansowanie zajęć wspomagających.
Jeśli szkoła nie złożyła wspominanych wyżej dokumentów do dnia 25 czerwca br., zmiany w rozporządzeniu ponownie dają taką możliwość z terminem do dnia 30 lipca 2021 r.

Ze względu na przerwę wakacyjną, na którą przypada termin złożenia dokumentów, dyrektorzy nie są zobligowani do podjęcia czynności, mających na celu ustalenie (w porozumieniu z radą pedagogiczną) przedmiotów, które będą realizowane w ramach zajęć wspomagających. Nie mają również obowiązku informowania rodziców o ofercie wspomnianych zajęć przygotowywanych przez szkołę.

Rozporządzenie zawierające wprowadzone zmiany zostało przekazane do publikacji w Dzienniku Ustaw.





Źródło:
  • www.gov.pl
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 maja 2021 r. (Dz. U. poz. 983) zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Dokładamy wszelkich starań w celu umieszczania prawdziwych i pełnych informacji. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone w artykule informacje lub ewentualne błędy czy braki w artykule.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: