Historia i teraźniejszość – nowy przedmiot w szkołach

8 marca br. Minister Edukacji i Nauki podpisał 3 projekty rozporządzeń. Dotyczą one m.in. wprowadzenia nowego przedmiotu – historia i teraźniejszość w szkołach ponadpodstawowych oraz zmian w podstawach programowych takich przedmiotów, jak historia i wiedza o społeczeństwie.

Historia i teraźniejszość

W szkołach ponadpodstawowych przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym) zostanie zastąpiony przedmiotem historia i teraźniejszość. Nowy przedmiot będzie wprowadzany etapami. W roku szkolnym 2022/2023 nastąpi to w klasach I liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły I stopnia. Starsze klasy zostaną objęte zmianą w kolejnych latach. Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej przed rokiem szkolnym 2022/2023, będa uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową przedmiotu wiedza o społeczeństwie.

Przedmiot historia i teraźniejszość będzie nauczany w następującym wymiarze godzin:

  • liceum ogólnokształcące
    • klasa I: 2 godziny
    • klasa II: 1 godzina
  • technikum
    • klasa I: 1 godzina
    • klasa II: 1 godzina
    • klasa III: 1 godzina
  • branżowa szkoła I stopnia
    • klasa I: 1 godzina

Zmiany

W przypadku przedmiotu historia jego wymiar godzin w zakresie podstawowym zostanie zmniejszony z obecnych 8 do 7 godzin w cyklu kształcenia. Nauka historii w liceum ogólnokształcącym i technikum będzie trwała do końca pierwszego semestru ostatniej klasy.

Wymiar godzin historii w zakresie rozszerzonym nie ulegnie zmianie w stosunku do obowiązującego obecnie (6 godzin w cyklu kształcenia).

W przypadku przedmiotu wiedza o społeczeństwie, oprócz zastąpienia przedmiotu (zakres podstawowy) przedmiotem historia i teraźniejszość (zakres podstawowy), modyfikacji ulegnie również koncepcja przedmiotu.

Wymiar godzin wiedzy o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym nie ulegnie zmianie w stosunku do obowiązującego obecnie (8 godzin w cyklu kształcenia).

Zmiany w podstawach programowych będą wdrażane sukcesywnie od roku szkolnego 2022/2023. Nauczyciele i uczniowie będą mogli nadal korzystać z podręczników dopuszczonych już do użytku szkolnego.

Kto może uczyć przedmiotu historia i teraźniejszość?

Kwalifikacje do nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość mają nauczyciele, którzy posiadają uprawnienia niezbędne do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie.

Dodatkowo od czerwca br. nauczyciele będą mieli możliwość uczestnictwa w kursie doskonalącym on-line, który będzie miał za zadanie pomóc im przygotować się do nauki nowego przedmiotu.

Dla nauczycieli planuje się również zinwentaryzowanie dostępnych obecnie e-materiałów z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie pod kątem przydatności do nauczania nowego przedmiotu. Po tym procesie na liście przedmiotów na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej pojawi się przedmiot historia i teraźniejszość.

Podręczniki do przedmiotu historia i teraźniejszość

Informacje dotyczące podręczników do nauki przedmiotu historia i teraźniejszość będą zamieszczane w miarę napływu wniosków o dopuszczenie do użytku szkolnego na stronie MEiN.

Inne zmiany

Branżowa szkoła II stopnia
Zrezygnowano z wprowadzenia przedmiotu wiedza o społeczeństwie w roku szkolnym 2022/2023.

Branżowa szkoła II stopnia (dla absolwentów gimnazjum oraz ośmioletniej szkoły podstawowej)
Dodano przepis umożliwiający realizację obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego w oddziale, grupie oddziałowej oraz grupie międzyoddziałowej.

Branżowa szkoła I stopnia, branżowa szkoła II stopnia, technikum
Zrezygnowano z określania wymiaru praktyk zawodowych odbywanych przez słuchaczy branżowej szkoły II stopnia. Wymiar ten został określony w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego.





Źródło:
  • www.gov.pl

Dokładamy wszelkich starań w celu umieszczania prawdziwych i pełnych informacji. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone w artykule informacje lub ewentualne błędy czy braki w artykule.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: