Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Budujmy zdrowe nawyki żywieniowe – „Program dla szkół”!

Artykuł sponsorowany
Bardzo często mówi się, że jakość żywienia dzieci pogarsza się wraz z ich pójściem do szkoły. Zdarza się, że uczniowie wybiegają rano z domu bez pierwszego śniadania, o drugim zwyczajnie zapominają, a do ich diety wkradają się słodkie napoje i batoniki. Nabywanie prawidłowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat to podstawa zdrowego, aktywnego życia. Z taką myślą powstał unijny „Program dla szkół”, który w kraju realizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Zmieniamy nawyki żywieniowe

W ramach „Programu dla szkół” do placówek oświatowych dostarczane są zdrowe produkty o naturalnym smaku. Uczniom przekazywana jest też wiedza na temat odpowiednio zbilansowanej diety, pochodzenia owoców, warzyw i produktów mlecznych.

Głównym celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych u dzieci. Urozmaicenie ich diety w warzywa, owoce oraz produkty mleczne na odpowiednio wczesnym etapie dorastania pozwala przyzwyczaić się dzieciom do ich smaku – i po prostu je polubić! Przekazywanie zdrowych produktów to jednak nie wszystko – ważne jest, aby wyjaśnić uczniom, dlaczego zdrowa dieta jest ważna i skąd pochodzą zdrowie produkty – jak są uprawiane i produkowane.

Więcej o projekcie na www.programdlaszkol.org

a_KOWR_LS_graf1.jpg

„Program dla szkół” dostarcza różnorodne produkty

W ramach programu w roku szkolnym 2019/2020 dzieci otrzymują:

  • owoce: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, soki owocowe/przeciery owocowe/zagęszczone przeciery owocowe,
  • warzywa: marchewki, rzodkiewki, paprykę słodką, kalarepę, pomidorki,
  • produkty mleczne: mleko białe, jogurt naturalny, kefir naturalny, serek twarogowy.
Wszystko dostarczane jest przez sprawdzonych dostawców. Kiedy placówka otrzyma odpowiednio przygotowane produkty, pracownicy szkoły są zobowiązani do sprawdzenia ich jakości, zanim trafią one do uczniów.

Edukacja to podstawa

Każda szkoła uczestnicząca w programie oprócz udostępniania dzieciom produktów realizuje zgodnie z wytycznymi MEN, co najmniej dwa razy w semestrze, specjalne działania edukacyjne (np. warsztaty kulinarne, wycieczki do gospodarstw rolnych, zakładanie ogródków szkolnych). KOWR udostępnia szkołom narzędzia ułatwiające realizację ww. działań. Przygotowany został specjalny  pakiet materiałów edukacyjnych,  który wspiera zarówno nauczycieli, jak i rodziców w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. W skład pakietu wchodzą:

  • filmy edukacyjne,
  • broszura dla dzieci,
  • poradnik dla nauczycieli,
  • poradnik dla rodziców.
Na stronie internetowej KOWR dostępny jest również zestaw scenariuszy zajęć do wykorzystania przez nauczycieli, wzbogacony o różne materiały dodatkowe, w tym również filmy edukacyjne.

a_KOWR_LS_graf3.jpg

Gwarancję jakości przygotowanych materiałów zapewniają merytoryczne konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Zdrowia i Państwowym Zakładem Higieny (dawny Instytut Żywności i Żywienia).

Materiały edukacyjne to wsparcie dla nauczycieli w skutecznym przekazywaniu wiedzy uczniom. Dostarczane pomysły pozwalają prowadzącym na urozmaicenie zajęć oraz zachęcenie dzieci do pozyskiwania wiedzy w zakresie zdrowego odżywiania. Wiele materiałów przeznaczonych jest również dla rodziców. Pomagają one budować w nich świadomość, jak ważną rolę pełnią w procesie kształtowania nawyków żywieniowych swoich pociech. Obok szkół, to właśnie rodzice są najbardziej odpowiedzialni za kształtowanie postaw żywieniowych dzieci.

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Ostatnie kampanie promocyjne „Programu dla szkół” zostały skierowane nie tylko do dzieci, ale również do ich nauczycieli. Wspólne przygotowywanie drugiego śniadania, zakładanie ogródków szkolnych, organizowanie warsztatów kulinarnych, festynów oraz wycieczek tematycznych, poznawanie świata z sympatycznym Chrumasem i jego paczką przyjaciół – to metody na udowodnienie, że zdrowe jedzenie nie musi być nudne! Warto postarać się, aby świeże i naturalne produkty na stałe zagościły w diecie najmłodszych. Z pewnością zaprocentuje to w kolejnych latach ich życia.

Poznaj Pamiętnik Chrumasa na www.pamietnikchrumasa.pl.


kowr_napisy.jpg



Źródła:
  • www.programdlaszkol.org/8-o-programie/1-o-programie
  • www.kowr.gov.pl/program-dla-szkol/program-dla-szkol
  • www.programdlaszkol.org/dzialania-edukacyjne
  • www.pamietnikchrumasa.pl/


Najbardziej aktualne artykuły: