Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Drugie śniadanie – co zapakować dziecku do szkoły

Nikt nie wątpi w to, że zdrowe odżywianie i regularne spożywanie posiłków są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak co przygotować dziecku do szkoły, aby nie zrezygnowało z drugiego śniadania przyniesionego z domu na rzecz smakołyków ze szkolnego sklepiku?

Wartościowy posiłek zamiast pieniędzy na drugie śniadanie

Zgodnie z ustawą z 2016 roku w szkolnych sklepikach nie można sprzedawać niektórych produktów, ponieważ zawierają nieodpowiednie składniki dla dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania. Zakaz obejmuje m.in. pieczywo z ciasta głęboko mrożonego, produkty o wysokiej zawartości cukru, słodkie napoje i słone przekąski. Przez nadmierne spożywanie tych produktów wśród polskich dzieci obserwowano było coraz więcej przypadków otyłości, nadwagi oraz chorób z nimi związanych. 
Niestety dzieci szybko znalazły sposób na obejście zakazu i w niezdrowe, wysokokaloryczne i przetworzone produkty zaopatrują się w drodze do szkoły. Dlatego aby zadbać o dostarczanie uczniowi odpowiednich składników odżywczych i zapewnić mu pełnowartościowy posiłek, warto przygotować drugie śniadanie w domu zamiast dawać pieniądze na samodzielny zakup drugiego śniadania. Przygotowując jedzenie w domu, mamy  wpływ na to, co dziecko zje podczas pobytu w szkole. Jeśli przygotowanie drugiego śniadania zajmuje zbyt dużo czasu rano, można je przyrządzić wieczorem i przechować w lodówce. Gdy brakuje nam pomysłu na drugie śniadanie, warto zajrzeć na jakikolwiek blog kulinarny – w Internecie można znaleźć niezliczoną ilość pomysłów zarówno na tradycyjne, jak i oryginalne lunche i przekąski. 

Pomysły na drugie śniadanie

Drugie śniadanie powinno być zdrowe i smaczne. Należy też pamiętać o tym, aby urozmaicać posiłki, ponieważ kanapka z szynką i pomidorem szybko się znudzi i zacznie lądować w koszu lub – co gorsze – pleśnieć w plecaku. Do przygotowania drugiego śniadania można użyć np. foremek do ciastek – kanapka w kształcie serduszka lub ulubionego zwierzątka zachęci nawet największego niejadka. Dobrze również zapytać samego zainteresowanego, na co ma ochotę – dzięki temu zwiększy się szansa na zjedzenie przygotowanego posiłku.

grafika_artykul_drugie_sniadanie.jpg

Drugie śniadanie można podzielić na część główną i przekąski, których może być mniej lub więcej – w zależności od tego, ile dziecko spędzi czasu w szkole danego dnia. W zasadniczej części drugiego śniadania należy uwzględnić warzywa – jeśli uczeń nie lubi warzyw, można przygotować z nich pastę i użyć zamiast masła. Przekąska przygotowana w domu może zawierać ziarna, za którymi dzieci zwykle nie przepadają – w owsianym ciasteczku można „przemycić” siemię lniane, sezam lub otręby.

Propozycje na drugie śniadanie: tortilla z serkiem kanapkowym, łososiem, świeżym ogórkiem i koperkiem, kanapka z dowolną pastą, chudą wędliną i ulubionym warzywem lub z masłem orzechowym dobrej jakości, naleśniki z dżemem lub twarożkiem ze szczypiorkiem, muffiny z papryką, kukurydzą i serem żółtym.

Przekąski: bakalie, pestki dyni, pestki słonecznika, orzechy, suszone owoce, świeże owoce, surowe lub pieczone warzywa pokrojone w słupki, domowe owsiane ciastka, kawałek ciasta bez kremu i galaretki, owocowa lub czekoladowa babeczka. Jeśli uczeń przepada za czekoladą, można podsunąć mu gorzką o wysokiej zawartości kakao – jest to najlepszy kompromis między słodyczami i zdrową przekąską. Natomiast zamiast gotowych batonów można samodzielnie przyrządzić przekąskę złożoną z pełnowartościowych zbóż, bakalii, orzechów i miodu.

Dobrze unikać przekąsek słonych, jak chipsy, solone orzeszki lub z dużą zawartością cukru – sklepowych ciastek i cukierków. Warto także unikać dań, które mogą się rozlać, którymi się łatwo pobrudzić i tych, które mają bardzo intensywny zapach.

Nie można zapomnieć o czymś do picia, aby uczeń nie kupował słodzonych, gazowanych napojów, szczególnie po zajęciach z wychowania fizycznego. Najlepiej postawić na wodę – jeśli uczeń nie przepada za wodą, warto wzbogacić jej smak cytryną, arbuzem, pomarańczą lub miętą. Zamiast wody można przygotować herbatę – w ciepłe dni mrożoną, a w zimie – ciepłą.

W co zapakować posiłek

Kanapka zapakowana w papier lub plastikowy woreczek nie wygląda zbyt zachęcająco. Jednorazowe opakowania nie są też przyjazne dla środowiska. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości lunchbox, który posłuży przez długi czas, wygląda ładnie i ma przegródki, dzięki czemu można przygotować bardziej urozmaicone drugie śniadanie. Pudełko ochroni też posiłek przed zgnieceniem. Na rynku dostępne są też woskowijki (bees wrap) – jest to kawałek materiału, pokryty z jednej strony woskiem pszczelim, który utrzymuje świeżość kanapki i zabezpiecza zawartość przed wypłynięciem. Jeżeli nie chcemy dodatkowo inwestować w opakowania, wystarczy do zwykłego plastikowego pudełka włożyć drugie śniadanie i obok niego ułożyć np. silikonowe foremki na muffiny, które pomieszczą drobne przekąski, jak bakalie lub świeże owoce. Należy również pamiętać o napojach – na wodę, domowy sok i mrożoną herbatę idealny będzie bidon, a na ciepłą herbatę termos. Najlepiej wybrać bidon metalowy lub z dobrej jakości plastiku – są one znacznie lżejsze od naczyń szklanych. 



Źródła:
  • http://szpinakrobibleee.pl/ii-sniadanie-do-szkoly/
  • http://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/sklepiki-szkolne-zywnosc-tych-produktow-nie-bedzie-mozna-sprzedawac-w-szkole-jest-nowe-rozporzadzenie,82611.html
  • https://www.rodzice.pl/co-na-drugie-sniadanie-do-szkoly/
  • http://zdrowie.dziennik.pl/diety/artykuly/501616,dieta-zywienie-ucznia-w-szkole-czyli-jakie-produkty-dawac-dziecku-na-drugie-sniadanie.html
  • http://zabawkator.pl/2017/08/23/prawidlowe-drugie-sniadanie-szkoly/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: