Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Dzień Kobiet – ciekawostki i inspirujące historie

Goździki, rajstopy i okolicznościowe akademie – Dzień Kobiet długo kojarzył się w Polsce z akcjami propagandowymi PRLu i skromnymi upominkami wręczanymi paniom w zakładach pracy. Wbrew pozorom sztandarowe święto tamtej epoki ma dużo dłuższą tradycję. Sprawdź, jak obchodzone jest w różnych zakątkach świata. Sięgnij po książki dla najmłodszych i poczytaj swojemu dziecku o kobietach, które inspirują oraz uczą, jak zmieniać świat.

Od 1910 roku Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. Początkowo miał być okazją do zwrócenia uwagi na działania sufrażystek, które podejmowały walkę na rzecz równouprawnienia. Z czasem święto to straciło swój polityczny wymiar, a stało się pretekstem do celebrowania kobiecości.

Przed wiekami

W starożytnym Rzymie 1 marca obchodzone były matronalia, święto związane z końcem zimy i płodnością. Tego dnia symboliczną władzę nad miastem przejmowały kobiety. W świątyniach Junony spotykały się, prosząc o szczęście i płodność. Były też obdarowywane drobnymi prezentami.

Kwiaty dla Pań

Na liście najbardziej popularnych upominków z okazji Dnia Kobiet prym wiodą kwiaty. W Polsce kiedyś były to przede wszystkich goździki i tulipany, wręczane w ramach akcji „Kwiatek dla Ewy”. We Włoszech Panie obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Takie bukieciki otrzymują również kobiety w Rumunii oraz mieszkanki Rosji – gdzie obok czekolady, gałązka akacji jest najpopularniejszym prezentem.

Miesiąc Kobiet

W Armenii po upadku Związku Radzieckiego Dzień Kobiet został zastąpiony obchodzonym 7 kwietnia świętem Piękna i Macierzyństwa, związanym z kalendarzem kościoła ormiańskiego. Jednocześnie nadal w prywatnym gronie obchodzono dzień 8 marca. Dyskusja na temat podwójnej celebracji tego samego święta zakończyła się wprowadzeniem Miesiąca Kobiet.

Czas dla siebie

W Portugalii i Rumunii 8 marca kobiety spotykają się wieczorem i świętują we własnym gronie. Organizowane są przyjęcia i spotkania, na które wstęp mają tylko panie. W Chinach w ramach prezentu pracowniczki otrzymują pół dnia wolnego. W Wietnamie Dzień Kobiet obchodzony jest dwukrotnie – 8 marca i 20 października. Nieco inaczej wyglądają obchody w Wielkiej Brytanii. Tego dnia organizowane są wystawy i wykłady, których tematem jest rola kobiet w społeczeństwie, kulturze i nauce.

Od 1999 roku obchodzony jest również Dzień Mężczyzn. Święto wprowadzono przy wsparciu ONZ jako wyraz równowagi płci.

a_dzien_kobiet_LR_graf_1.jpg

Opowieści nie tylko dla dziewczynek

Choć Dzień Kobiet dziś to przede wszystkim okazja do doceniania płci pięknej, warto przypomnieć sobie, dlaczego i w jakich okolicznościach został wprowadzony. Pamiętajmy o kobietach, które zmieniały świat i udowadniały, że nie ma rzeczy niemożliwych. Opowiedzcie o nich swoim dzieciom. Taka lekcja historii może stać się inspiracją do realizacji marzeń.

Mali WIELCY. Coco Chanel

Ana Albero, Maria Isabel Sanchez Vegara Mała Coco po śmierci mamy trafiła do sierocińca. Pod okiem sióstr zakonnych nauczyła się szyć. Nie wiedziała wtedy jeszcze, że jej droga wiodąca przez kabaret, salon modystki i zakład krawiecki wytyczana będzie przez igłę i nitkę. Marzenia Coco doprowadzą ją na sam szczyt świata mody.

Mali WIELCY. Astrid Lindgren

Mała Astrid miała szczęśliwe dzieciństwo, które spędziła na farmie w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Gdy już dorosła, wykorzystała swój talent pisarski, by ożywić te beztroskie wspomnienia. Dzieci z Bullerbyn, Pippi Pończoszanka i mieszkańcy ulicy Awanturników to bohaterowie, którzy weszli do kanonu literatury dziecięcej.

Mali WIELCY. Maria Montessori

Raquel Martín, Maria Isabel Sanchez Vegara Mała Maria od początku chciała się uczyć, ale uważała, że szkoła jest nudna. Postanowiła więc ją zrewolucjonizować. Zaczęła od studiów medycznych i została pierwszą kobietą – lekarką – we Włoszech. Pracując z dziećmi z niepełnosprawnościami, opracowała innowacyjne metody edukacyjne, które obecnie stosowane są w szkołach na całym świecie.

Mali WIELCY. Maria Skłodowska-Curie

Frau Isa, Maria Isabel Sanchez Vegara Maria bardzo lubiła się uczyć. Choć nie mogła podjąć studiów na ziemiach polskich, znalazła sposób, by zająć się nauką. Wyjechała do Francji, gdzie podjęła edukację na Sorbonie i odkryła pierwiastki rad i polon. Jako jedyna dotąd kobieta w historii dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla.

Mali WIELCY. Frida Kahlo

Sanchez-Vegara Maria Isabel Frida w dzieciństwie przeżyła poważny wypadek, który zmienił jej życie. W czasie miesięcy spędzonych w łóżku odkryła w sobie talent malarski. Jej autoportrety uczyniły z niej jedną z najsłynniejszych malarek na świecie.




Źródła:
  • https://lubimyczytac.pl
  • https://www.national-geographic.pl/artykul/dzien-kobiet-zobacz-jak-sie-go-obchodzi-w-polsce-i-na-swiecie


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: