Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Jak na świecie obchodzone jest Święto Zmarłych?

W Polsce Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest 1 listopada. Jesienna aura sprzyja zadumie, która towarzyszy ludziom odwiedzającym cmentarze. Jest to dzień wolny od pracy, podczas którego wiele rodzin odwiedza cmentarze, by zapalić znicze na grobach swoich najbliższych. A jak w innych krajach wspomina się zmarłych? Jakie tradycje temu towarzyszą?

Francja – La Toussaint

We Francji Wszystkich Świętych obchodzone jest tak samo jak w Polsce 1 listopada. Zwyczaje Francuzów nie różną się bardzo od naszych. Także odwiedzają cmentarze, gdzie na grobach bliskich składają kwiaty, wieńce i świece, nie ma tam bowiem zwyczaju zapalania zniczy. Czasem na grobach zostawia się małe marmurowe tabliczki z dedykacją np. Kochanemu Dziadkowi. La Toussaint, bo tak nazywa się to święto po francusku, to dzień, w który tłumnie odwiedzany jest słynny cmentarz Pere-Lachaise, gdzie pochowani są m.in. Jim Morrison, Fryderyk Chopin, Oscar Wilde czy Edith Piaf.

a_swietozmarlych_LR_graf_1.jpg

Niemcy – Totensonntag

W Niemczech obchodzi się tzw. Totensonntag. Święto przypada na ostatnią niedzielę roku kościelnego. Sposób obchodzenia dnia Wszystkich Świętych u naszych zachodnich sąsiadów różni się w zależności od regionu. Najwięcej osób odwiedza groby zmarłych na południu kraju, a więc w landach, gdzie dominującą religią jest katolicyzm. W części regionów święto jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Większość wiernych przynosi na cmentarze kwiaty i zapala znicze na grobach.

Hiszpania – Todos los Santos/Tosantos


W tym kraju zamiast zniczy na grobach można znaleźć elektroniczne lampki.  Ale każda prowincja ma swoje charakterystyczne zwyczaje, które praktykuje podczas Todos los Santos, potocznie zwane Tosantos. W niektórych regionach Hiszpanii urządzane są fiesty i targowiska. Można na nich spotkać specjalne słodycze,  które są sprzedawane i spożywane tego dnia, a są to m.in. tzw. huesos de Santo – marcepanowe kości świętych, a także empiñonados  – marcepanowe szyszki otoczone orzechami pinii.

a_swietozmarlych_LR_graf_2.jpg

Słowacja

Słowacy wierzą, że zmarli, którzy przyjdą odwiedzić ich domy, będą strudzeni i godni. Dlatego w zaduszkową noc zostawiają na stole jedzenie. Niegdyś dekorowano także groby matami i świecami. Zapalano także świecie w domach – po jednej za każdego zmarłego członka rodziny.

a_swietozmarlych_LR_graf_3.jpg

Bułgaria

Zmarli wspominani są podczas Zaduszek Archanielskich, które wypadają 3 listopada. Święto to często nazywane jest Zaduszkami Czereśniowymi ze względu na czereśnie, które przynosi się na cmentarz. Bułgarzy na grobach swoich bliskich zapalają świecie, polewają je także winem, które symbolizuje krew Chrystusa. Świętowaniu towarzyszy jedzenie, którym członkowie rodzin wzajemnie się częstują.

a_swietozmarlych_LR_graf_4.jpg

Gruzja

Odwiedzając cmentarze w Gruzji podczas obchodów Wszystkich Świętych, można zauważyć , że w miejscach nagrobków znajdują obrazy z podobiznami zmarłych. Przy każdym grobie znajduje się mały stolik z podobizną zmarłego i butelką wina. Członkowie rodziny odwiedzając cmentarz, powinni wypić zdrowie zmarłego. Wino służy także do oblewania grobów. Podczas obchodów Święta Zmarłych cmentarze wypełniają się rodzinami z koszami pełnymi jedzenia i wina. Gruzini wspominają zmarłych w okresie Wielkanocy, dokładnie w Wielki Poniedziałek.

Meksyk – Dia de los Muertos

Radosny charakter obchodów Święta Zmarłych w Meksyku sprawił, że o Dia de los Muertos słyszał chyba każdy. Święto to łączy w sobie elementy dawnych wierzeń prekolumbijski i tradycji katolickich. Meksykanie świętują już od 31 października – ten dzień poświęcony jest zmarłym dzieciom. 1 i 2  listopada wspominani są dorośli. Przygotowania do obchodów rozpoczynają się wiele dni wcześniej.

Mieszkańcy Meksyku sprzątają swoje domy specjalnie na okazję przyjścia zmarłych. Ustawiają w nich ołtarzyki poświęcone tym, którzy odeszli. W dniu święta ulice Meksyku wypełniają barwne parady. Groby przystrajane są kwiatami, świecami, zdjęciami, ulubionymi przedmiotami osoby zmarłej. Członkowie rodziny przynoszą jedzenie i picie, a cmentarze wypełniają się muzyką, radosnymi opowieściami i ogólną wesołością.

a_swietozmarlych_LR_graf_5.jpg

Japonia – O-bon

Święto Zmarłych to jedno z najważniejszych świąt dla Japończyków i przypada w zależności od rejonu między 13-16 lipca lub 13-16 sierpnia.  O-bon lub Bon (o-bon matsuri) ma już 500-letnią tradycję. Obchodzone jest ku czci duchów zmarłych, które przybywają do swoich rodzin, witane latarniami zapalanymi u progów domów (tzw. mukaebi – „ognie powitalne”). W pierwszym dniu święta Japończycy składają na grobach bliskich ofiary z jedzenia, w niektórych rejonach kraju przygotowywane są również shōryōumaczyli – zwierzęta z ogórka, bakłażana i zapałek, które jako wierzchowce mają pomóc na swoim grzbiecie przywieźć bliskich zmarłych w rodzinne strony, a następnie zabrać ich z powrotem po zakończeniu święta. Wieczorem w pierwszy dzień święta na wzgórzach i polanach palone są ogniska (mukaebi), które służą zmarłym jako drogowskaz i pomagają im znaleźć drogę do bliskich. W ostatnim dniu ogniska (okuribi) pomagają odprowadzić dusze do zaświatów.

Chiny – Święto Duchów

Chińczycy święto zmarłych obchodzą piętnastego dnia siódmego miesiąca. Według chińskiej tradycji siódmy miesiąc to Miesiąc Duchów, w którym duchy na 30 dni przybywają z zaświatów i odwiedzają żyjących. Dlatego w Chinach dzień, w którym wspominani są zmarli, to Święto Duchów (chin. upr. 中元节, chin. trad. 中元節, pinyin zhōngyuánjié). Chińczycy odwiedzają cmentarze, gdzie przed tabliczkami przodków palą papierowe imitacje pieniędzy, odzież i inne przedmioty codziennego użytku. Efektowną tradycją jest puszczanie na wodę małych trzcinowych łódek z lampionami, które mają wyznaczać kierunek zagubionym duchom.



Źródła:
  • https://polskatimes.pl/wszystkich-swietych-od-meksyku-po-gruzje-jak-na-swiecie-obchodzi-sie-swieto-zmarlych-zdjecia/ar/3629294
  • https://www.tvp.info/17477461/1-listopada-na-swiecie-jak-wspomina-sie-zmarlych-w-innych-krajach
  • https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2015/11/01/wszystkich-swietych-i-swieto-zmarlych-na-swiecie/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: