Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Pierwsze kroki w aplikacji Librus

Cieszymy się, że masz Konto LIBRUS i dołączasz do grona użytkowników aplikacji Librus! Koniecznie przeczytaj krótki przewodnik, z którego dowiesz się, jak poruszać się po aplikacji i wprowadzić w niej podstawowe ustawienia.

1. Po wejściu do aplikacji widzisz Oś czasu, na której znajdziesz wszystkie najnowsze informacje ułożone chronologicznie. Wybrane z nich możesz grupować lub ukrywać wg własnych preferencji. Jeśli masz więcej dzieci – Oś czasu zbiera informacje ze wszystkich kont.

a_pierwsze_kroki_os_2021_2022_graf_1.jpg

Aplikacja umożliwia grupowanie oraz ukrywanie wybranych elementów na Osi czasu, aby była czytelna i pokazywała tylko ważne dla Ciebie informacje. Wybierz samodzielnie, które wpisy powinny być grupowane lub ukryte, przechodząc do Ustawień znajdujących się w głównym Menu (trzy poziome kreski w lewym górnym rogu okna aplikacji) i wybierz opcję Grupowanie i ukrywanie danych (więcej na temat menu poniżej). Zobaczysz listę funkcji, do których możesz zastosować grupowanie i ukrywanie danych na Osi czasu.

2. W lewym górnym rogu znajduje się symbol menu (trzy poziome kreski). Wybierz go, aby rozwinąć menu, w którym są wszystkie dostępne funkcje i widoki aplikacji. Tu znajdziesz również Ustawienia oraz Pomoc. Menu otworzysz także przeciągając palcem od lewej krawędzi ekranu do środka.

a_pierwszekroki_LR_graf_1.jpg

3. Jeśli posiadasz aplikację w wariancie podstawowym, przy niektórych funkcjach w menu zobaczysz symbol kłódki. Oznacza to, że dana funkcja dostępna jest w ramach wariantu Mobilne dodatki (MD) lub Mobilne dodatki PLUS (MD+) (więcej na temat Mobilnych dodatków i Mobilnych dodatków PLUS tutaj). Jeśli posiadasz już Mobilne dodatki możesz wybrać wariant Rozszerzenie do MD+.

a_pierwszekroki_LR_graf_2.jpg

Jak zacząć korzystać z wariantu Mobilne dodatki lub Mobilne dodatki PLUS?

Nic prostszego – Mobilne dodatki lub Mobilne dodatki PLUS możesz aktywować:

  • bezpośrednio w Twojej  aplikacji po rozwinięciu menu wybierz niebieską kłódkę przy nieaktywnej funkcji lub w sekcji Aplikacja “Kup Mobilne dodatki”/”Kup Mobilne dodatki PLUS” (zakup w sklepie z aplikacjami Google Play, App Store, AppGallery),
  • w Sklepie Librus na portalu Librus Rodzina w górnym, niebieskim menu wybierz opcję Kup Mobilne dodatki/Kup Mobilne dodatki PLUS,
  • realizując voucher na Mobilne dodatki/Mobilne dodatki PLUS w Ustawieniach aplikacji (więcej na temat zakupu vouchera tutaj).
4. W Ustawieniach (ikona koła zębatego) dostępnych w menu możesz:

  • zarządzać Natychmiastowymi powiadomieniami (Mobilne dodatki i Mobilne dodatki PLUS),
  • aktywować voucher na Mobilne dodatki lub Mobilne dodatki PLUS,
  • wybrać kolorystyczny motyw aplikacji (Mobilne dodatki i Mobilne dodatki PLUS),
  • włączyć tryb ciemny oraz różne warianty kolorystyczne,
  • grupować i ukrywać dane,
  • ustawić awatar dla konta każdego dziecka (Mobilne dodatki i Mobilne dodatki PLUS).

a_pierwszekroki_LR_graf_3.jpg

5. Na prezentowanym poniżej dolnym pasku znajdziesz skróty najczęściej używanych funkcji. Możesz szybko przejść do widoków:

  • Oś czasu
  • Oceny
  • Plan lekcji i Terminarz
  • Wiadomości
  • Biurko
6. W prawym górnym rogu znajduje się imię i nazwisko ucznia. Wybierając tę opcję lub znajdującą się obok strzałkę, możesz dodać większą liczbę uczniów (dodać więcej kont ucznia z systemu Synergia do swojego Konta LIBRUS) oraz przełączać się pomiędzy dodanymi kontami (Multikonto).

a_pierwszekroki_LR_graf_4.jpg

7. Aby napisać wiadomość, wybierz koperty (wiadomości) na dolnym pasku ekranu. W widoku wiadomości użyj plusa znajdującego się w prawym dolnym rogu. Jeśli nie masz pewności co do nazwiska nauczyciela, możesz wybrać je z listy, klikając w pole „Wybierz odbiorcę”. Po zatwierdzeniu wyboru „OK”, możesz przejść do pisania wiadomości. Gotową wyślesz za pomocą niebieskiej strzałki w prawym górnym rogu.

a_pierwszekroki_LR_graf_5.jpg

Jeżeli chcesz znaleźć potrzebą wiadomość, możesz skorzystać z wyszukiwarki, która uwzględnia następujące pola: tytuł, nadawca, odbiorca, treść wiadomości, nazwy załączników. Aby znaleźć informację, wpisz w polu wyszukiwania pożądaną treść. Możesz również przypinać ważne dla Ciebie wiadomości na górze listy. Dzięki tej opcji szybko do nich powrócisz bez potrzeby przeszukiwania całej skrzynki odbiorczej.

8. e-Usprawiedliwienia* dostępne są w ramach konta rodzica. W module możesz:

  • usprawiedliwić nieobecność dziecka na zajęciach, które już się odbyły,
  • wyjaśnić opuszczenie wybranych zajęć, jak również całego dnia lub wybranego okresu,
  • poinformować nauczycieli/wychowawcę o przyszłej planowanej absencji,
  • przeglądać wysłane usprawiedliwienia,
  • sprawdzać status wysłanych usprawiedliwień.
Aby to zrobić, wybierz pozycję e-Usprawiedliwienia w menu aplikacji. Nieobecności usprawiedliwisz, wybierając niebieski znak “plus” i zaznaczając dni lub godziny, a następnie zakres dat lub odpowiednie nazwy lekcji, wpisujesz treść usprawiedliwienia i wysyłasz. Te same czynności możesz wykonać w przypadku informacji o przyszłej nieobecności ucznia. W tej opcji możesz wybrać również, czy wiadomość otrzyma tylko wychowawca czy również nauczyciel(e) prowadzący lekcje.

a_pierwsze_kroki_os_2021_2022_graf_8.jpg

a_pierwsze_kroki_os_2021_2022_graf_9.jpg

9. W menu znajdziesz również moduł Oceny i Zachowanie zawierający m.in. zbiorczy widok ocen okresowych i rocznych ucznia. W jednym, czytelnym widoku wyświetlają się uporządkowane wg przedmiotów oceny śródroczne, końcoworoczne (także te proponowane), jak również średnie na koniec semestrów i średnia roczna. Jeśli Twoja szkoła korzysta z oceniania punktowego - je również znajdziesz w tym widoku.

a_aplikacja_pierwsze_kroki_LR_graf_1a.jpg

10. W aplikacji mobilnej Librus dostępna jest również Funkcja Spotkań/lekcji online. Powiadomienia o dodaniu nowego spotkania online pojawiają się m.in. w widoku Osi czasu aplikacji. Informacja o tym, które wydarzenia zawierają link do spotkania zdalnego, jest prezentowana w Planie lekcji i Terminarzu za pomocą ikony kamery. Wybierz ją, aby wziąć udział w lekcji.

a_pierwsze_kroki_os_2021_2022_graf_10.jpg

11. Jeśli chcesz pobrać załączniki do prac domowych, które przesłał nauczyciel, możesz to zrobić w aplikacji - w module Zadania domowe. Pliki zapiszesz bezpośrednio na smartfonie. Wystarczy wybrać zadanie, a następnie “Pobierz” przy załączniku.

a_pierwsze_kroki_os_2021_2022_graf_11.jpg

UWAGA: Odesłanie rozwiązania zadania domowego możliwe jest z konta ucznia.

Zadanie, które wymaga odpowiedzi do nauczyciela oznaczone jest ikonką oraz informacją: “Zadanie wymaga odesłania rozwiązania”. Aby to zrobić, należy wybrać przycisk z napisem “Prześlij rozwiązanie”. A następnie załączyć pliki zgodnie ze wskazówkami aplikacji. Na końcu pojawi się komunikat: “Czy chcesz wysłać ten załącznik?”. Aby to zrobić, wybierz opcję “Wyślij”. Jeżeli załącznik został już wysłany, komunikat w widoku szczegółów zadania domowego brzmi: “Rozwiązanie zostało przesłane”. Informacja ta widoczna jest również na koncie rodzica.

a_pierwsze_kroki_os_2021_2022_graf_12.jpg

a_pierwsze_kroki_os_2021_2022_graf_13.jpg

12. W Terminarzu aplikacji mobilnej można dodać również własne wpisy. Aby to zrobić – wybierz znak plusa (+) w prawym górnym rogu widoku Terminarza. Następnie za pomocą prostego formularza dodaj: nazwę, początek i koniec oraz cykliczność wydarzenia. Tworząc nowy wpis, możesz określić, czy wydarzenie odbywa się regularnie. Wystarczy, że raz wskażesz je jako cykliczne, a informacja o nadchodzącym wydarzeniu pojawi się automatycznie w każdym tygodniu. Do każdego wydarzenia własnego, a także wiadomości, lekcji czy ogłoszeń możesz dodawać Przypomnienia. Aplikacja wyśle Ci przypomnienie w wybranym przez Ciebie terminie. Masz możliwość wybrania konkretnej daty i godziny lub czasu przed planowanym zdarzeniem.

a_pierwszekroki_LR_graf_6.jpg

a_pierwszekroki_LR_graf_7.png

13. Znasz osoby, które potrzebują tłumaczenia aplikacji mobilnej Librus na innym język? Instrukcję zmiany języka aplikacji na ukraiński, rosyjski i angielski znajdziesz w menu aplikacji pod pozycją “Zmień język aplikacji”. Instrukcja jest dostępna w wymienionych wyżej językach. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, zachęcamy do skorzystania z Pomocy.



*Dostępność modułu uzależniona jest od wariantu rozwiązania LIBRUS Synergia posiadanego przez szkołę oraz wykorzystywania modułu e-Usprawiedliwienia w codziennej pracy.

Aplikacja Librus oferowana jest w 3 wariantach: podstawowym, Mobilne dodatki oraz Mobilne dodatki PLUS. W ramach bezpłatnej wersji podstawowej dostępne są m.in. Oceny, Nieobecności, Oś czasu, Plan lekcji i Terminarz oraz Multikonto. Mobilne dodatki zapewniają dostęp mi.in. do Wiadomości, Natychmiastowych powiadomień. Mobilne dodatki PLUS to m.in. dodatkowy tygodniowy widok Planu lekcji i Terminarza, panel Moje cele czy Przypomnienia. Szczegółowa lista funkcji znajduje się na stronie aplikacja Librus. Działanie poszczególnych funkcji aplikacji Librus (niezależnie od wariantu) może być uzależnione od ich wykorzystania przez szkołę.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: