Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Czy Twoje dziecko cierpi na FOMO?

Syndrom FOMO (z angielskiego fear of missing out) to nieustanny lęk przed byciem pominiętym. Wysokie natężenie tego syndromu dotyka ponad 14% polskich uczniów. U ponad 68% dzieci stwierdzono jego średni poziom. Wyniki ogólnopolskiego badania „Młodzi Cyfrowi” potwierdzają też, że aż 28% uczniów odczuwa niepokój, kiedy nie wie, co planują inni i nie ma nad tym pełnej kontroli.

Spadek samooceny, porównywanie się do innych oraz nieustanna chęć bycia “always on” (ciągle on-line) to tylko część z objawów FOMO. Coraz więcej nastolatków sięga nieustannie po telefon, budząc się w środku nocy, podczas spotkań towarzyskich czy w szkole. Według wspomnianego raportu, co 10 uczeń korzysta z telefonu komórkowego prawie cały czas, a ⅓ ankietowanych przyznaje, że jest uzależniona od mediów społecznościowych. 

Kogo najczęściej dotykają objawy

Wysokie wskaźniki FOMO zdecydowanie częściej tyczą się kobiet (17%) niż mężczyzn (10,8%). Użytkownicy spędzają w Internecie coraz więcej czasu i zapominają o życiu offline, czyli z dala od Internetu. Jeżeli spojrzymy na statystyki dotyczące wieku uczniów, u których zauważa się objawy FOMO, to jest głównie starsza młodzież (od 13 roku życia), choć warte zauważenia jest, że coraz młodsze dzieci mają swoje własne urządzenie mobilne – 10 lat to średni wiek, kiedy otrzymują swoje pierwszy smartfon.

Jak rozpoznać syndrom FOMO?

Odpowiedz na poniższe pytania:
  1. Czy ogarnia Cię poczucie znudzenia, samotności lub niepokoju, kiedy nie masz dostępu do Internetu?
  2. Czy po przebudzeniu od razu sięgasz po urządzenie mobilne i przeglądasz social media oraz skrzynkę mailową?
  3. Czy podczas urlopu kontrolujesz i odświeżasz media społecznościowe?
  4. Czy obawiasz się, że inni przeżywają więcej wartościowych chwil od Ciebie?
  5. Czy wyobrażasz sobie wyjście z domu bez telefonu?
Jeżeli odpowiedź na większość z powyższych pytań brzmi twierdząco, warto zwrócić uwagę na codzienne nawyki, zarówno swoje, jak i swoich dzieci. Im szybciej zaczniemy kontrolować sytuację, tym łatwiej będzie nam uwolnić się od Internetu i cieszyć życiem rodzinnym. W momencie, gdy nie radzimy sobie z tym problemem na własną rękę, konieczny jest kontakt ze specjalistą.

a_fomo_LR_LS_graf.jpg

Sposoby na nieustanny lęk

JOMO z ang. „joy of missing out”, czyli nurt, który ukształtował się w opozycji do syndromu FOMO, jest skuteczną alternatywą dla osób walczących ze swoimi słabościami w Internecie. Wyznaczenie granic czasowych w mediach społecznościowych i ograniczenie odbieranych bodźców, pozwoli nam na wprowadzenie tzw. “slow life”. To styl życia, który skupia się głównie na funkcjonowaniu w zwolnionym tempie, z dala od codziennej bieganiny i zbędnego zamętu. Bez wątpienia zapewni nam lepszy stan zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Zyskamy więcej czasu dla siebie, uwolnimy nasz umysł od nadmiaru informacji, a przede wszystkim – będziemy cieszyć się życiem! To szczególnie cenne, bo aż 25% uczniów stwierdziło, że czuje się przeciążonymi nadmiarem informacji z Internetu.

Innym sposobem na wprowadzenie w życie rodzinne zdrowej równowagi będzie stworzenie kodeksu używania urządzeń mobilnych. Zapraszamy do lektury artykułu “Życie rodzinne kontra urządzenia mobilne”, w którym radzimy, jak zawrzeć z naszymi dziećmi tego rodzaju kontrakt. Dzięki niemu dowiecie się co zrobić, aby przestrzeganie jego zasad weszło w nawyk wszystkim domownikom.

Badanie “Młodzi cyfrowi” zostało zrealizowane przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg oraz Uniwersytet Gdański we współpracy z firmami Librus i PCG Edukacja. Ankiety dotyczące nowych technologii przeprowadzono wśród 51 tysięcy uczniów z całej Polski!

Więcej informacji o raporcie znajduje się w artykule: “Co Internet robi z polską młodzieżą [CZYTAJ RAPORT]





Źródła:
  • Ogólnopolskie Badanie “Młodzi Cyfrowi”, Fundacja Dbam o Mój Z@sięg, Uniwersytet Gdański.
  • https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/fomo-lek-przed-odcieciem-od-internetu,6491,n,192
  • https://emocje.pro/fomo-tylko-nie-zabierajcie-telefonu/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: