Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Typ osobowości: flegmatyk

Czy Twoje dziecko ma skłonność do rozmyślań, jest cierpliwe, zrównoważone emocjonalnie i wyczulone na piękno? Jeśli tak, to możliwe, że przejawia cechy osobowości flegmatycznej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wesprzeć dziecko z takim typem temperamentu.

Każdy typ temperamentu ma swoje mocne i słabe strony. Próby jego zmiany, dopasowania do oczekiwań innych osób mogą prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych lub ukształtowania się nieprawidłowej osobowości.

Warto też pamiętać, że rzadko się zdarza, aby jedna osoba miała tylko jeden typ temperamentu. Najczęściej łączą się cechy charakterystyczne dwóch osobowości: flegmatyk-melancholik, sangwinik-choleryk, choleryk-melancholik, flegmatyk-sangwinik. Zdarzają się też połączenia przeciwstawne: sangwinik-melancholik, choleryk-flegmatyk.

Osobowość flegmatyczna

Dziecko z dominującym typem temperamentu flegmatycznego cechują skłonność do rozmyślań, myślenia analitycznego oraz duża rozwaga. Flegmatyk przejawia zdolności artystyczne, twórcze, muzyczne. Jest wyczulony na piękno, skłonny do poświęceń, wrażliwy na potrzeby innych. W zachowaniu przejawia łagodność, solidność, ale też nieufność i chłód w kontaktach z obcymi. Jest też cierpliwy, zrównoważony emocjonalnie, ma wysoki poziom samokontroli. Flegmatyk przyjmuje w stosunku do innych nastawienie pojednawcze, dyplomatyczne, pracuje wolno i spokojnie.

Cechy osobowości flegmatycznej

Flegmatyk z ochotą pomaga w domu i solidnie wywiązuje się z obowiązków pod warunkiem, że dostanie więcej czasu na ich wykonanie. Lubi bawić się samodzielnie i nie przepada za występami publicznymi, udziałem w grach zespołowych, poznawaniem nowych osób czy miejsc. Przez innych jest postrzegany za nudną osobę, co nie oznacza, że nie jest dowcipny. Potrafi też rozwiązywać konflikty, jest niezwykle empatyczny, godny zaufania. Nie lubi robić kilku rzeczy jednocześnie, najlepiej czuje się w sytuacjach, które zna – nie lubi zmian.

Słabą stroną flegmatyka jest silna kontrola emocji, a w efekcie ukrywanie uczuć, które może prowadzić do nieporozumień w relacjach i problemów emocjonalnych. Omawiany temperament ma również tendencję do odkładania wszystkiego na później (prokrastynacji).

a_flegmatyk_LR_graf1.jpg

Sprawdź, czy u Twojego dziecka dominuje typ flegmatyka

Poniżej znajdziesz listę stwierdzeń, które pomogą Ci poznać, czy Twoje dziecko przejawia dominujące cechy flegmatyka.

Czy Twoje dziecko…

  1. …jest spokojne i zrównoważone?
  2. …lubi powtarzalność?
  3. …stresuje się w wyniku zmian?
  4. …woli słuchać niż mówić o sobie?
  5. …działa powoli, ale dokładnie?
  6. …lubi obserwować innych i to, co dzieje się dookoła niego?
  7. …jest dobrym mediatorem między skłóconymi stronami?
  8. …wolny czas spędza zwykle w domu?
  9. …jest niezwykle empatyczne?
  10. …czasem odkłada sprawy na później?
Im więcej odpowiedzi: „TAK”, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko jest flegmatykiem.

Jak wychowywać flegmatyczne dziecko

Zacznij od określenia, jaki rodzaj temperamentu reprezentujesz, aby następnie kształtować w sobie akceptację dziecka o odmiennym typie. Zachęcaj dziecko do spotkań z rówieśnikami, których zna i wspólnej zabawy w domu. Miej na uwadze, że flegmatyk w kontaktach z innymi dziećmi, dla „świętego spokoju”, ustępuje lub nie wyraża swoich potrzeb, nie zgłasza swoich propozycji, nie inicjuje zabawy. Dlatego nie krytykuj swojego dziecka za przyjęcie w stosunku do rówieśników postawy pasywnej, zależnej czy uległej. Zwracaj mu natomiast uwagę na jego bezrefleksyjne wypełnianie poleceń kolegów i koleżanek. Uwrażliwiaj je, aby nie poddawało się zbytnio woli innych, bo może mieć to przykre dla niego konsekwencje. Ucz je asertywności, odwołuj się do jego obowiązkowości i zdrowego rozsądku.

Wspieraj dziecko z osobowością flegmatyczną w samodzielności. Ustal z nim plan dnia/tygodnia, żeby miało wpływ na to, co będzie robić. Daj mu kontrolę nad aktywnościami. Pomagaj otwierać się na to, co nieznane i oswajaj je z nowościami.

Posiadanie określonego typu temperamentu jest jednym z wielu elementów składających się na świadomość własnego obrazu siebie. To, kim stanie się Twoje dziecko, gdy dorośnie, zależne jest od tego, w jakim środowisku i kulturze się wychowuje, jakie czynniki wzmacniające/osłabiające na nie oddziałują. Dzieci i młodzież przystosowują się do oczekiwań, dlatego w dużej mierze od rodziców i innych dorosłych zależy, jakie cechy temperamentu rozwinie.

Poznaj inne typy osobowości:






Źródła:
  • Biernacka, Temperament w przedszkolu, 16/2016, Wychowanie w przedszkolu.
  • J. Strelau, Psychologia temperamentu, Wyd. PWN, Warszawa 2019.


Dr Marta Majorczyk
Pedagog, psycholog, psychoterapeuta systemowy, doradca rodzinny, trener, animator rozwoju (coach, mentor, tutor), badacz i wieloletni nauczyciel akademicki. Od stycznia 2015 roku współpracuje z Niepubliczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną przy Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Kierownik studiów podyplomowych dla nauczycieli z zakresu: edukacji elementarnej, terapii pedagogicznej, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, wychowania do życia w rodzinie. Współtwórca nowatorskich kierunków kształcenia: edukacja prorozwojowa oraz mediaworking. Autorka sześciu monografii i wielu tekstów popularno-naukowych, analiz oraz opracowań o tematyce rodzinnej, rozwoju dziecka, wychowania i opieki, a także neurodydaktyki.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: