Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Pierwszy wyjazd na stok w sezonie – o czym warto pamiętać

Zorganizowanie pierwszego zimowego wypadu na stok trzeba zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Przygotowanie do jazdy na nartach lub snowboardzie obejmuje nie tylko kondycję fizyczną, wytrzymałość czy gibkość, ale również zadbanie o sprzęt. Jak najlepiej przygotować się do pierwszego wyjazdu? Przede wszystkim znajdźcie swoje narty i deski snowboardowe, a następnie zetrzyjcie z nich kurz po całym roku.

Przygotowanie sprzętu

Jeśli zadbaliście już o systematyczne ćwiczenia (o których pisaliśmy w artykule Sporty zimowe – przygotowanie do sezonu oraz Sporty zimowe - ćwiczenia przygotowujące), ważne jest, aby nie zapomnieć o sprzęcie. Narty i deski snowboardowe, tak jak ludzki organizm, potrzebują odpowiedniego przygotowania do sezonu. Przed pierwszym wyjazdem zimowym warto sprawdzić następujące rzeczy:

  • kondycję nart lub snowboardu (pordzewiałe krawędzie, ubytki w ślizgu),
  • wiązania,
  • ubiór na stok.
Sprzęt powinien być odpowiednio dopasowany do naszego wzrostu i wagi. Zbyt krótkie lub za długie narty czy snowboard mogą początkowo utrudnić naukę jazdy. Jeśli jesteśmy doświadczonymi narciarzami i snowboardzistami, a nasz sprzęt zostanie źle dopasowany, może nam to popsuć frajdę z uprawiania tych sportów. Jeśli nie macie pewności czy sprzęt jest odpowiednio dobrany, warto udać się do najbliższego serwisu, gdzie możecie uzyskać fachową poradę specjalisty. Kiedy sprzęt jest już prawidłowo dopasowany, kolejnym krokiem jest jego serwis – naostrzenie krawędzi, nasmarowanie ślizgu i sprawdzenie/regulacja wiązań.

Ostrzenie krawędzi

Ważnym zabiegiem podczas konserwacji sprzętu jest przygotowanie krawędzi. Dobre naostrzenie powoduje lepszą stabilność oraz skręt w trakcie trudniejszych i bardziej wymagających warunków. Pamiętajcie, aby wybierać serwisy, w których pracują doświadczeni specjaliści.

Przygotowanie ślizgu

Dbanie o ślizg jest kluczowe w użytkowaniu zimowego sprzętu. To proces, który przedłuża żywotność nart i desek. Konsekwencją suchego ślizgu może być wolniejsza jazda lub przywieranie śniegu do spodu sprzętu. Systematyczne smarowanie pozwala m.in. na większą radość z użytkowania i bardziej efektywną jazdę. Serwis ślizgu powinien odbywać się co kilka wyjazdów na stok w zależności od intensywności jazdy. Smarowanie pozwala na uzupełnienie ubytków w ślizgu oraz utrzymanie zdolności pochłaniania smaru przez nasze narty czy deskę. Zaniedbanie tej czynności może skutkować mi.in. niszczeniem powłoki.

Kiedy ślizg potrzebuje serwisu

Obejrzyj dokładnie dolną stronę nart lub deski. Jeśli widzisz, że smar przy krawędziach jest jaśniejszy, a bardziej biały wzdłuż całych nart lub deski to oznaka, że należy posmarować ślizg. Dlaczego widać to właśnie przy krawędziach? Podczas jazdy głównie wykonujemy skręty, a nie jeździmy na przysłowiową krechę. Co za tym idzie? Dłuższe i mocniejsze obciążenie sprzętu na samych krawędziach. Wiążę się z tym szybsze zużywanie nasmarowanej struktury. Jest to całkowicie normalne, dlatego aby przedłużyć żywotność ślizgu, warto zadbać o jego regularne serwisowanie.

Wiązania narciarskie i snowboardowe

Odpowiedni dobór i regulacja wiązań zapewni nam bezpieczeństwo i lepszy komfort podczas jazdy. W przypadku sprzętu narciarskiego regulację wykonuje się na podstawie: wagi, wzrostu, poziomu zaawansowania i długości skorupy buta. W przypadku snowboardu sytuacja wygląda nieco inaczej. Ważne jest dopasowanie zapięć do butów snowboardowych tzw. strapów i capstrapów, aby nie były luźne. Kolejnym etapem, w zależności od stopnia zaawansowania, jest możliwość pochylenia łyżek tzw. highback. Wiązania snowboardowe dobiera się na podstawie wielkości i szerokości buta oraz indywidualnych preferencji. Powyższy etap przy odpowiedniej znajomości tematu możemy zrobić sami.

Pamiętajcie, że do wykonania samodzielnego serwisu wymagane są specjalistyczne narzędzia, co często może okazać się kosztowne. Warto zatem zastanowić się, czy nie lepiej oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu.

Ubiór i bezpieczeństwo na stoku

Wybierając się na stok nie można zapomnieć o odpowiednim ubiorze. Źle dobrany strój może nie tylko znacząco zmniejszyć komfort jazdy, ale również wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Zbyt cienkie ubranie może skutkować przemarznięciem, natomiast zbyt grube warstwy mogą spowodować przegrzanie. Najlepiej zatem ubrać się na przysłowiową „cebulkę”. Mając na sobie kilka warstw zawsze mamy możliwość zrezygnowania z którejś z nich. Co powinniśmy mieć w swojej szafie wybierając się na stok?

Głowa:
  • kominiarka lub czapka
  • kask
Góra ciała:
  • koszulka termoaktywna
  • bluza
  • żółw narciarski tzw. zbroja, jeśli używamy
  • kurtka techniczna z odpowiednimi parametrami dopasowanymi do warunków atmosferycznych
Dół ciała:
  • termoaktywne legginsy lub kalesony
  • skarpety narciarskie/snowboardowe
  • spodnie narciarskie/snowboardowe

Do zobaczenia na stoku!


Źródła
  • https://skiteam.pl/artykuly/jak-ubrac-sie-na-narty-wybieramy-idealny-stroj-b360.html
  • https://sztormgrupa.pl/blog/jak-przygotowac-sie-do-sezonu-narciarskiego

Anna Lalik
Z wykształcenia pedagog i manager sportu, na co dzień instruktorka snowboardu i kitesurfingu. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej na kierunku Zarządzania Sportem i Turystyką.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: