Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Dlaczego 11 listopada? Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości

Artykuł sponsorowany
„Ni z tego, ni z owego była Polska na pierwszego” – powiedział o wydarzeniach z listopada 1918 r. Józef Piłsudski na zjeździe legionistów w Kaliszu w 1927 r. Rzeczywiście – chaos, jaki panował na ziemiach polskich jesienią 100 lat temu, sprawił, że przez kolejne dziewiętnaście lat Polacy nie umieli dokładnie powiedzieć, kiedy narodziło się niepodległe państwo polskie. Dopiero w 1937 r. dzień 11 listopada został ustanowiony przez Sejm Narodowym Świętem Niepodległości. Dlaczego tak? Bo tych dat związanych z ustanowieniem niepodległości było zbyt wiele.

Listopadowe%20dni_1.jpg


Dla mieszkańców Królestwa Polskiego dniem zrzucenia jarzma zaborów mógł być 5 listopada 1916 roku. Na Zamku Królewskim w Warszawie zawisły wówczas polskie biało-czerwone flagi, a niemiecka orkiestra zagrała uroczyście „Jeszcze Polska nie zginęła”… Cóż to jednak była za Polska? Marionetkowe państwo u boku Niemiec i Austro-Węgier, bez Wielkopolski, bez Galicji, bez Śląska… Nie traktowano więc tej daty poważnie. Pewnie dlatego też święto niepodległości nie zostało ogłoszone 7 października – w dniu, w którym w 1918 roku powołana przez Niemców Rada Regencyjna ogłosiła w Warszawie akt niepodległości Polski. Była to pierwsza tego typu deklaracja wydana przez polski organ polityczny. Kolejny tego typu dokument wydał dopiero Józef Piłsudski 16 listopada 1918 roku, wysyłając do rządów wszystkich państw depeszę notyfikującą powstanie państwa polskiego.

Upadek%20zaborcow_1.jpg


W Galicji pamiętano o działaniach Polskiej Komisji Likwidacyjnej powstałej 28 października 1918 roku. Wielkopolanie swoją niepodległość i przyłączenie do Polski musieli wywalczyć zbrojnie w powstaniu rozpoczętym 27 grudnia tego roku, a socjaliści widzieli początek niepodległości w dniu powołania przez Ignacego Daszyńskiego Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w Lublinie – 7 listopada…

Upadek%20zaborcow_2.jpg


Co zatem wydarzyło się sto lat temu 11 listopada, że uznano ten dzień za niezwykły w naszych dziejach? Na ziemiach polskich, poza przekazaniem Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną władzy nad wojskiem i rozbrojeniem niemieckiego garnizonu w Warszawie właściwie niewiele. Za to dla dziejów świata – data ta ma znaczenie ogromne! Tego dnia podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim, co praktycznie kończyło wielką wojnę. I pewnie dlatego ów dzień świętowało  w II Rzeczypospolitej przede wszystkim wojsko. W miarę upływu lat znaczenie 11 listopada rosło. W 1926 roku dzień ten stał się dniem wolnym od pracy dla urzędów, a w 1932 – także dniem wolnym od nauki.

art_wsip_Listopadowe_dni_2.jpg


11 listopada jest dziś Narodowym Dniem Niepodległości. Tego dnia wspominamy wysiłki wszystkich, którzy w trzech zaborach i poza granicami ziem polskich, swoimi działaniami doprowadzili do odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej. Jest to zatem dzień symboliczny i wyjątkowy, dzień cudu niepodległości, o którym trzeba pamiętać, że po 123 latach niewoli, podziałów i rozbicia, Polska znowu była wolna.

100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości” to wyjątkowa publikacja wydana przez WSiP.  Wybitni rysownicy, scenarzyści, historycy, językoznawcy oraz badacze komiksu stworzyli niepowtarzalne dzieło, aby uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na 232 stronach za pomocą siedemnastu komiksów historycznych przedstawiono kluczowe wydarzenia dla odzyskania i utrzymania przez Polskę niepodległości. Publikacja wzbogacona została o osiem wyjątkowych i nigdzie niepublikowanych artykułów. Znawcom tematu Antologia ukaże ówczesne wydarzenia w ciekawym świetle, a dla młodego czytelnika będzie początkiem wyprawy w przeszłość i zachętą do pogłębienia wiedzy.

Więcej o książce na stronie: www.komiks100na100.pl


Najbardziej aktualne artykuły: