Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Trzy niezawodne sposoby dbania o zęby poza domem

Artykuł sponsorowany
Rodzice wiedzą, jak trudno nauczyć dzieci odpowiedniej higieny jamy ustnej. Właściwe i regularne szczotkowanie zębów w domu dla wielu jest wyzwaniem, a co dopiero zmobilizowanie najmłodszych do dbania o zęby w szkole, na wycieczce czy też na wakacjach.

„Czym skorupka za młodu...” – tego uczyli nas od najmłodszych lat. Dobre nawyki kształtowane w dzieciach procentują w przyszłości. Jak zmobilizować niesfornego malucha czy zbuntowanego podrostka do odpowiedniego dbania o zęby, kiedy nawet w domowej łazience ciężko o odpowiedni czas na szczotkowanie, a w wielu przypadkach również o samo szczotkowanie rano i wieczorem. Tłumaczenia, jak ważne jest dbanie o ten codzienny rytuał, aby zapobiec powstaniu próchnicy, nie pomagają. A gdyby tak istniał „magiczny” sposób dbania o zęby, który jest przyjemny dla dzieci?

Konsekwencje próchnicy

Bakteria odpowiedzialna za rozwój próchnicy może kolonizować każdy zakamarek jamy ustnej. W związku z tym jeśli dziecko miało w okresie zębów mlecznych problem z próchnicą to będzie nią zagrożone również w starszym wieku przy zębach stałych. Bakterie, które skolonizowały jamę ustną dzięki cukrom obecnym w pożywieniu, namnażają się. Patogeny te zmieniają cukry w kwasy, które uszkadzają szkliwo zębów, przez co stają się one coraz słabsze, a w konsekwencji podatniejsze na próchnicę. Stany zapalne spowodowane przez namnażające się bakterie mogą rozprzestrzenić się na inne organy i mogą być przyczyną m.in. zapalenia nerek, serca, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego jest to problem, którego nie wolno bagatelizować.

Jak dbać o zęby poza domem? 

Jest wiele sposobów na zachęcenie dziecka do mycia zębów w domowym zaciszu – np. wspólna zabawa, gadżety do pomiaru czasu mycia zębów, nagrody, aplikacje z ulubionymi bohaterami lub zwierzątkiem do opieki. Ale jak zachęcić dziecko do mycia zębów w szkole, na wycieczce albo na wakacjach? Niestety jest to niezmiernie trudne, a w dodatku nie mamy możliwości przypomnienia oraz sprawdzenia, czy dziecko po posiłku umyło zęby. A więc co zrobić, gdy nie można umyć zębów?

a_starpharma-lizak_LR_graf.jpg

3 niezawodne sposoby dbania o zęby poza domem

Kiedy jesteśmy na wycieczce lub dziecko jest w szkole albo na wakacjach, dobrym rozwiązaniem wsparcia higieny jamy ustnej i zapobiegania rozwojowi próchnicy jest:
  1. stosowanie odpowiedniej diety – unikanie podawania dziecku słodyczy zawierających cukier;
  2. zastąpienie napojów słodzonych i soków wodą;
  3. stosowanie po posiłku środków:
  • zwiększających przepływ śliny, a więc wspomagających naturalne oczyszczanie jamy ustnej,
  • obniżających pH, a więc hamujących rozwój bakterii,
  • wspomagających mineralizację zębów, a więc zawierających substancje które pomagają wzmacniać zęby.
Niestety dwa pierwsze punkty w przypadku dzieci nie są łatwe do wyegzekwowania. Ale punkt trzeci to opis specjalistycznego Zdrowego Lizaka Mniam-Mniam. Dzięki formie lizaka nie ma oporu ze strony dzieci na jego zastosowanie. Jest to jedyny taki produkt posiadający znak akceptacji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Taką akceptację stomatologów Zdrowy Lizak Mniam Mniam otrzymał dzięki badaniom klinicznym dowodzącym skuteczności w dbaniu o zdrowie zębów. W badaniach klinicznych wykazano, że zapobiega spadkowi pH, chroni powierzchnię zębów przed szkodliwym działaniem kwasów, a także zwiększa wydzielanie śliny, co wspomaga naturalne oczyszczanie jamy ustnej z resztek pokarmu. W przeciwieństwie do gum można go stosować już od 3 roku życia, z aparatami ortodontycznymi, a także spożywać po jedzeniu w szkole. 

Zdrowy Lizak zawiera fiński ksylitol z brzozy, który wspiera proces mineralizacji. Dodatkowo jego skład wzbogacono np. o witaminę D wspomagającą nie tylko zdrowie zębów, ale również kości. Warto jeszcze raz podkreślić, że jest to jedyny produkt posiadający znak akceptacji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Dlatego dzieci powinny zabrać Zdrowego Lizaka Mniam Mniam do plecaka nie tylko do szkoły, ale również na wycieczkę, piknik, a przede wszystkim na wakacje.




dr Karolina Niezabitowska
Doktor nauk chemicznych (Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej), absolwentka studiów Master of Business Administration (Polska Akademia Nauk). Menedżer z wieloletnim doświadczeniem zdobytym w znanych międzynarodowych firmach farmaceutycznych. Specjalizuje się w tworzeniu produktów odpowiadających potrzebom zdefiniowanych grup docelowych. Prywatnie mama.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: