Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Dzień Ziemi zamień w święto poszukiwania skarbów

Artykuł sponsorowany
O naszej planecie staramy się pamiętać codziennie, wdrażając nawyki prawidłowego segregowania odpadów i dbania o środowisko. Ale jest też w kalendarzu data, która co roku przypomina nam o ważnym fakcie: możemy zrobić jeszcze więcej. 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, a to najlepszy pretekst, by dać naszej planecie prezent. I przy okazji stać się prawdziwym poławiaczem skarbów! Statystycznie mamy ich zresztą w domu aż nadto.

Cenne zdobycze, o których mowa, to… stare, nieużywane urządzenia mobilne. Na dnie szuflady co czwartego statystycznego Polaka zalegają bowiem dwa takie, od dawna niewykorzystywane już, egzemplarze. Tymczasem sprzęty te stanowią prawdziwą skarbnicę surowców nieodnawialnych, w tym metali szlachetnych, które warto i trzeba wykorzystać na nowo. Wyrzucone do śmieci, mogą bowiem zatruwać środowisko – w smartfonach znajdziemy w końcu także takie pierwiastki jak ołów, nikiel, rtęć i chrom, które są toksyczne dla ludzi, zwierząt i otoczenia.

Trzy litery, wiele celów

Pomimo oczywistych korzyści związanych z prawidłowym przetwarzaniem i odzyskiwaniem surowców z elektrośmieci, wiele sprzętów tego typu wciąż trafia na wysypiska. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest wciąż stosunkowo niska świadomość społeczna. Jak bowiem wskazują badania, wiedza w obszarze zrównoważonego rozwoju rośnie nad Wisłą powoli. Takie wnioski płyną m.in. z ostatniej edycji raportu SEC Newsgate ESG Monitor, zgodnie z którym o ESG słyszało tylko 36% Polaków. To wartość zdecydowanie poniżej globalnej średniej, która wynosi 53%.

Co zatem oznacza wciąż nierozpowszechniony w Polsce skrótowiec? Opisuje on trzy czynniki, które mają bezpośrednie przełożenie na odpowiedzialny rozwój i dobrostan naszej planety. I tak literka E symbolizuje aspekt ekologiczny, S – ten związany z odpowiedzialnością społeczną, natomiast G odnosi się do ładu korporacyjnego. Dlaczego w ogóle warto zapoznać się bliżej z tymi pojęciami? Ponieważ to właśnie do nich odnoszą się mierzalne parametry działalności państw, firm i instytucji. A ich śledzenie umożliwi nam dokonywanie świadomych, lepszych wyborów – takich jak zakup produktu firmy znacząco redukującej swój ślad węglowy. Kiedy jednak już staniemy się posiadaczami konkretnych produktów, dzielimy także odpowiedzialność za ich prawidłowe użytkowanie, a następnie recykling – i także w tym kontekście powinniśmy swoją wiedzę konsekwentnie poszerzać.

Kierunek: zrównoważony rozwój

Zainteresowanie zagadnieniami zrównoważonego rozwoju sukcesywnie zresztą rośnie – jak bowiem wynika z ostatniej edycji ESG Monitor, deklaruje je już 61% Polaków. Tu znów mówić możemy o skoku – w poprzedniej odsłonie raportu zaciekawienie różnymi zagadnieniami ESG wykazywało bowiem o 13 p.p. mniej ankietowanych. Czy taka zwyżka przełożyła się w jakikolwiek sposób na zmianę naszych nawyków?

Obieg wciąż otwarty

Aby przyjrzeć się temu zagadnieniu, warto odnieść się do danych dotyczących segregacji odpadów. Od 2025 roku samorządy będą musiały poddawać je recyklingowi na poziomie 55%. Nieco ponad połowa nie wydaje się liczbą ogromną. A jednak problemy gminom sprawia nawet limit 35% ustanowiony na 2023 rok1. I chociaż mowa tu o samym recyklingu, nie tylko selektywnej zbiórce, prawidłowa segregacja odpadów bez wątpienia ma niemały wpływ na osiągnięte rezultaty. Potwierdzają to m.in. wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie RLG w Polsce. Płynące z niego wnioski mogą zaniepokoić: bo choć Polacy wiedzą, że należy segregować elektroodpady, tylko 2/3 społeczeństwa deklaruje, że faktycznie to robi. Spora część osób nie ma przy tym świadomości, które produkty zaliczyć do elektrośmieci2.

r_tmobile_dzienziemi_LR_graf.jpg

Obieg wciąż otwarty

Taka tendencja skutkuje powstaniem obiegu otwartego, czyli takiego obiegu produktów, w którym nie odzyskujemy i nie wykorzystujemy ponownie surowców. W przypadku elektroopadów to szczególnie groźne zjawisko – rezygnując z zamknięcia obiegu, godzimy się bowiem z wyciekiem niebezpiecznych substancji do środowiska. A także utratą prawdziwych skarbów – metali szlachetnych, które mogłoby otrzymać drugie życie.

Zamknijmy wspólnie obieg

Obieg możemy jednak zamknąć, a pierwszy ruch w stronę takiego domknięcia każdy z nas jest w stanie wykonać jeszcze dzisiaj – wystarczy otworzyć szufladę z elektroniką i znaleźć w niej stare smartfony! Następnie powinniśmy oddać je do prawidłowej segregacji – tak, aby możliwe było odzyskanie z nich wszelkich cennych surowców. Gwarancję prawidłowego recyklingu sprzętu zapewni nam m.in. pozostawienie urządzeń w salonach T-Mobile, gdzie specjalnie przygotowane w tym celu pojemniki gromadzą sprzęt przeznaczony do ponownego przetworzenia. Drugą opcją jest wsparcie konkursu organizowanego przez operatora, a to już wyzwanie dla zarówno dla dużych, jak i tych mniejszych poszukiwaczy skarbów.

Oddaj stare telefony i baterie

To już drugi rok z rzędu, od kiedy w polskich szkołach i przedszkolach odbywa się szczególna inicjatywa edukacyjna. Program służy nie tylko podniesieniu świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, lecz także faktycznym prośrodowiskowym celom. Towarzyszy mu bowiem konkurs, w ramach którego poszczególne placówki rywalizują ze sobą. Zadaniem uczniów i nauczycieli jest zgromadzenie jak największej liczby starych telefonów i baterii, które następnie trafią do recyklingu. Liczy się waga elektroodpadów, a zeszłoroczny sumaryczny wynik to imponujące 905 kg! Ile elektroniki uda się zgromadzić w tym roku? Sprawa pozostaje nieprzesądzona, jednak każdy może wesprzeć instytucje edukacyjne w realizacji ich śmiałego zamierzenia. Jest na to czas do 15 maja. Dodatkową atrakcją są zaś przygotowane przez T-Mobile nagrody dla uczniów, którzy pochwalą się najlepszymi rezultatami w obecnej edycji. Do zgarnięcia są zestawy tabletów i gier, a w przypadku nauczycieli – bony na Allegro. Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu Zbieraj Baterie i Telefony.

Działanie ma znaczenie

Inicjatywa stanowi ważną część strategii T-Mobile, skupionej na trosce o środowisko. „Planeta Ma Znaczenie” to szeroko zakrojony projekt, na który składa się wiele przedsięwzięć. Coroczne sprzątanie dna Jeziora Durowskiego z zalegającej tam elektroniki, a przy okazji – zbiórka sprzętów podczas corocznej akcji sprzątania świata, a także współpraca ze „Szlachetną Paczką” promująca pomaganie także poprzez recykling smartfonów to tylko niektóre inicjatywy organizowane przez operatora.



Źródła:
  • https://www.money.pl/gospodarka/zawodzimy-w-segregacji-smieci-nie-dzialaja-ani-edukacja-ani-grozby-6933015143152576a.html
  • https://www.pap.pl/mediaroom/polacy-maja-problem-ze-zidentyfikowaniem-elektroodpadow


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: