Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Rocznie marnujemy ok. 9 mln ton żywności. Czy da się temu zapobiegać?

Artykuł sponsorowany
Na całym świecie rocznie marnuje się prawie 1,5 miliardów ton żywności, z czego w samej Polsce ok. 9 milionów ton rocznie. Oznacza to wartość o 350 razy większą niż wynosi masa nowojorskiej Statuy Wolności. Gdy przyjrzymy się bliżej tej liczbie, okaże się, że na każdego z nas przypada w każdym roku ok. 250 kg zmarnowanego jedzenia. Trudno zwizualizować sobie taką ilość w jednym pomieszczeniu, prawda? Zwłaszcza, gdy przemnożymy ją przez liczbę domowników… Następnym razem, gdy wyrzucimy jakiś produkt, zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy, dlaczego to robimy.

9 milionów ton żywności rocznie marnowanych w Polsce to nie tylko 350-krotność masy Statuy Wolności czy miliarda świnek skarbonek. To przede wszystkim jedzenie, które zamiast trafić do śmietnika, mogłoby zaspokoić potrzeby 800 tysięcy głodujących osób na całym świecie. Tymczasem Polacy zajmują niechlubne piąte miejsce w Unii Europejskiej pod względem marnowanej żywności.

Dlaczego marnujemy żywność?

a_Winiary_LR_graf1.png

Domy, fabryki, restauracje – wszędzie pojawiają się problemy z zagospodarowywaniem jedzenia. Najczęściej wyrzucane rzeczy to: pieczywo, owoce, wędliny, warzywa, jogurty, ziemniaki oraz mleko. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zmarnować jeden z tych produktów, zastanów się teraz przez chwilę, dlaczego do tego doszło.

Być może przegapiliśmy termin przydatności do spożycia, a może po prostu zrobiliśmy zbyt duże zakupy, które zdecydowanie przekroczyły potrzeby naszej rodziny. Zdarza się również, że nabyta żywność była niewłaściwej jakości. Niekiedy problem leży także w nawykach związanych z gotowaniem. Nierzadko obserwuje się podawanie zbyt dużych porcji posiłków, które zostają niezjedzone, czy niewłaściwe przygotowywanie produktów.

a_Winiary_LR_graf2.png

Jak działać, aby nie marnować?

Żywnościowemu wyzwaniu można sprostać, m.in. zapoznając się z zasadami prawidłowego przechowywania produktów. Czy wiedzieliście na przykład, że można uniknąć marnowania pieczywa, jeśli zostanie ono zamrożone? Ważne jest również „zaprzyjaźnienie się” z resztkami żywności. Wcale nie trzeba ich wyrzucać, jeśli wydaje się ich za mało na jeden duży posiłek. W sieci znajduje się bardzo dużo inspirujących przepisów na ich wykorzystanie, które mogą odkryć przed nami zupełnie nowy świat ciekawych i smacznych potraw. Podstawą jest również planowanie zakupów. Brzmi to, jakby było czasochłonne, ale w rzeczywistości jest niesamowicie pomocną sprawą!

a_Winiary_LR_graf3.png

Więcej sposobów na uporanie się z problemem marnowanej żywności w Waszym domu znajdziecie np. w filmie z udziałem Natalii Paździor, zwyciężczyni pierwszej edycji programu „Masterchef Junior”:

Gdzie znaleźć więcej ciekawych informacji?

Na pewno znacie produkty marki WINIARY – na przykład kultowy Majonez Dekoracyjny. Poza dostarczaniem na Wasze stoły lubianych produktów i pomaganiem Wam w codziennym gotowaniu, marka WINIARY pomaga teraz także w niemarnowaniu żywności. Uświadamia, inspiruje, podpowiada, jak w prosty sposób możemy zapobiegać marnowaniu żywności na co dzień. Dzięki WINIARY powstał nie tylko powyższy film, ale również cały bezpłatny program edukacyjny „Gotuj się na zmiany”, który rozpoczął się 11 stycznia.

Jeśli spodobała się Wam lekcja Natalii Paździor i chcielibyście się dowiedzieć więcej o praktykach „zero waste” oraz ciekawych przepisach na pełnowartościowe i smaczne potrawy, takie zajęcia mogą zawitać również do Waszej szkoły podstawowej. Wystarczy, że poprosicie nauczyciela o zgłoszenie się do programu.

Czekamy na Was!
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej: www.gotujsienazmiany.pl.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: