Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Rodzinna wycieczka do lasu – co zrobić, aby była bezpieczna

Nadchodzi upragniony weekend. Gdzie, jak nie w lesie najlepiej zregenerować siły, odetchnąć świeżym powietrzem, zażyć niezbędną dla zdrowia dawkę ruchu i odpocząć od codziennego zgiełku. Co zrobić, aby rodzinna wycieczka była bezpieczna, przyjemna i atrakcyjna? Przede wszystkim – dobrze się do niej przygotować. Pomogą Wam w tym poniższe materiały przygotowane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, które możecie pobrać i wykorzystać podczas wycieczki.

Po pierwsze plan

Plan wycieczki to rzecz niezbędna. Musicie wiedzieć, ile czasu będziecie potrzebować na przejście zaplanowanej trasy. Szacujcie z zapasem, bo przecież nie chodzi o bicie rekordów. Dajcie sobie czas, aby dokładnie obserwować, słuchać odgłosów natury, a może zwyczajnie “bujać w obłokach”. Planując czas wycieczki, dostosujcie go do najwolniejszego uczestnika wyprawy. Koniecznie sprawdźcie prognozę pogody, aby upewnić się, czy warunki atmosferyczne nie pokrzyżują Wam planów. Na wszelki wypadek zapiszcie sobie numer telefonu do lokalnego nadleśnictwa i straży leśnej. Zawsze pamiętajcie o numerze alarmowym! Nie zapomnijcie powiadomić najbliższych, dokąd się wybieracie.

a_wycieczka_do_lasu_LR_graf_1.png

Pobierzcie grafikę “Wycieczka do lasu. Jak się przygotować” – kliknijcie tutaj.

Po drugie przygotowanie do wycieczki

Las jest piękny o każdej porze roku. Pamiętajcie jednak, że leśnej klimatyzacji ani ogrzewania nie będziecie mogli regulować według swoich upodobań. Musicie być ubrani odpowiednio nie tylko do pory roku, ale także do terenu, w którym spędzicie przynajmniej część dnia. Wygodne, mocne buty za kostkę to podstawa. Nie tylko zapewniają wygodę, ale przede wszystkim zabezpieczają Wasze stopy w terenie bardziej wymagającym niż miejski chodnik czy domowa podłoga. Nie zapominajcie, że niektóre rośliny mają kolce, przed którymi znacznie lepiej zabezpieczą Was długie spodnie i koszula bądź bluza z długimi rękawami. Oczywiście nakrycie głowy to również rzecz nieodzowna. Chociaż las to dom i spiżarnia mieszkających tam zwierząt, to do sklepu czy kawiarni będziecie mieć daleko. Dlatego pamiętajcie o zabraniu rzeczy niezbędnych podczas leśnej wycieczki. Spakujcie i zabierzcie „plecak bezpiecznego turysty”.  

a_wycieczka_do_lasu_LR_graf_2.jpg

Pobierzcie “Wycieczka do lasu. Plecak i strój bezpiecznego turysty” – kliknijcie tutaj

Po trzecie wreszcie wycieczka

Jeżeli przyjechaliście na leśną wycieczkę samochodem, zostawcie go na wyznaczonym parkingu lub miejscu postoju pojazdu. Zapamiętajcie lub zapiszcie sobie jego lokalizację i... w drogę. Nareszcie! Jesteście w lesie. Zauważcie, że jest trochę inaczej niż w codziennym otoczeniu. Drzewa niby różne, a podobne do siebie. Dróżki jakby takie same, nie ma nazw ulic, numerów domów, przystanków autobusowych… Wybierzcie znakowane szlaki i nie zbaczajcie z nich... W ten sposób nie zgubicie się i z całą pewnością zobaczycie wiele ciekawych miejsc. Nie próbujcie stosować skrótów – wbrew pozorom bardzo często „wydłużają drogę”. Wędrując, miejcie uszy i oczy szeroko otwarte. Jeżeli będziecie zachowywać się zgodnie z zasadami leśnego savoir vivre, mogą spotkać Was bardzo miłe niespodzianki… Ale o tym w następnym artykule... Pamiętajcie jeszcze, aby po każdej wyprawie sprawdzić, czy nie zabraliście ze sobą z lasu „pasażera na gapę”, którym może być na przykład kleszcz.

Artykuł został przygotowany przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

a_wycieczka_do_lasu_LR_graf_3.jpgInteresuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: