Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Rozgrzej mózg i połącz liczby

W tym tygodniu obchodziliśmy dwa matematyczne święta – Dzień Matematyki oraz Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Oba mają promować nauki ścisłe i zwracać uwagę na ich kluczową rolę w naszym życiu oraz przypominać, że uczenie się matematyki może być radosne i przyjemne. Sięgnijcie po dzisiejszy Rozgrzej mózg i zacznijcie od liczb!

Pierwsze obchody Dnia Matematyki zostały zorganizowane w 2007 roku z inicjatywy organizacji World Education Games. W Polsce to święto pojawiło się w 2014 roku. Od tej pory regularnie, zawsze 12 marca, organizowane są konkursy, quizy i zabawy matematyczne – nie tylko dla uczniów.

 a_rozgrzej_mozg_polacz_liczby_LR_graf_1.jpg

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi przypada na 14 marca. Zapis daty w tradycji amerykańskiej (3.14) nawiązuje do przybliżonej wartości tej liczby, która wynosi 3,14.
Liczba pi to stała matematyczna wyrażająca stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Badał ją m.in. Archimedes (stąd nazwa stała Archimedesa) oraz niemiecki matematyk Ludolphow van Ceulenowi (dlatego bywa nazywana też ludolfiną). W XVIII wieku przypisano jej literę π, od której rozpoczyna się słowo „obwód” po grecku.

W dzisiejszym Rozgrzej mózg zachęcamy, by przyjrzeć się liczbom – nie tylko tak wyjątkowym jak pi! Zaproście do zabawy dzieci i wspólnie połączcie kolejne punkty na ilustracjach. Gdy obrazek będzie gotowy, sięgnijcie po ulubioną technikę plastyczną i stwórzcie wyjątkowe prace. Miłej zabawy!Źródła:
https://www.gov.pl/web/nauka/miedzynarodowy-dzien-liczby-pi
https://przystaneknauka.us.edu.pl/artykul/dzien-matematyki


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: