Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Rozgrzej mózg i policz

Liczenie to jedna z podstawowych umiejętności matematycznych. Odliczamy, przeliczamy, wyliczamy –  każdego dnia. To proste? Daj się zaskoczyć! Wykorzystaj dzisiejsze zadania do gimnastyki mózgu. Sprawdź, co przygotowaliśmy dziś dla młodszych i starszych czytelników. Rozwiąż zagadki i ćwicz logiczne myślenie!

Początkowo ludzie używali do liczenia palców. Próbowali także zapisywać liczby – żłobiąc nacięcia na kościach i artefaktach, rysując kreski na ścianach jaskiń. Wraz z rozwojem handlu pojawiła się potrzeba utrwalenia nie tylko liczby przedmiotów czy dóbr, ale też ich ceny i wartości. Najpierw używano do tego celu patyczków i kamyczków (system jedynkowy). Z czasem narodziły się pierwsze systemy pozycyjne. W starożytnej Mezopotamii bazowano na liczbie 60, a w starożytnym Egipcie – na systemie dziesiątkowym. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez wsparcia kalkulatorów, choć coraz częściej sięgamy po te, które mamy w naszych smartfonach. Pomoc w obliczeniach była potrzebna o wiele wcześniej. Prekursorem pierwszych maszyn liczących był abakus, używany w Rzymie i Grecji od 440 p.n.e.

Wykorzystaj liczenie do dzisiejszej rozgrzewki mózgu. Zaproś do zabawy dzieci i wspólnie sprawdźcie, czy uda Wam się policzyć kwadraty i elementy znajdujące się na ilustracji. Do dzieła!

a_rozgrzej_mozg_policz_LR_graf_1.png

 

a_rozgrzej_mozg_policz_LR_graf_2.png

a_rozgrzej_mozg_policz_LR_graf_3.png


 
Źródła:
  • https://pl.wikipedia.org/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: