Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Rozgrzej mózg i skoncentruj się

Koncentracja jest zawsze w modzie! W szkole, w pracy, w czasie zabawy czy wypoczynku, skupienie pozwala nam nie tylko efektywniej wykonywać zadania, ale także być bardziej ”tu i teraz” i cieszyć się chwilą. Pamiętaj, to umiejętność, którą można ćwiczyć. Nie zwlekaj! Pobierz zadania na dziś i zaproś do zabawy dzieci. Bujacie w obłokach tylko wtedy, gdy macie na to ochotę.

Umiejętność utrzymania uwagi na przedmiocie, myśli czy zadaniu jest zależna od dojrzałości układu nerwowego i zmienia się wraz z wiekiem. U przedszkolaka ten stan trwa ok.10 min., a u nastolatka - ok. 40 min. Wpływ na nią mają także warunki zewnętrzne. Koncentracji nie sprzyjają gwar, szum czy wszechobecne urządzenia ekranowe.

Mózg, który skupia się na danym zadaniu, potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Z jednej strony należy zadbać o wyciszenie emocjonalne: unikać napięć, stresu, pobudzenia. Z drugiej - konieczny jest bodziec, dzięki któremu czujemy zaciekawienie i entuzjazm.

Koncentrację można wspierać na wiele sposobów. Zacznij od rozgrzania mózgu!
Sięgnij po zadania, które możesz wykorzystać także jako rodzinną zabawę w czasie dłuższych i krótszych wakacyjnych podróży.

a_rozgrzej_mozg_skoncentruj_sie_LR_graf_1.jpg

Zadbaj również o:

  • urozmaiconą i bogatą w mikroelementy dietę,
  • ruch i spacery na świeżym powietrzu,
  • ograniczenie korzystania z urządzeń ekranowych,
  • trening uważności i bycia “tu i teraz”,
  • dobry i zdrowy sen,
  • krótkie przerwy, które wpływają pozytywnie na regenerację organizmu.
Przeczytaj na ten temat więcej TUTAJ >>

Źródła:
  • https://dziecisawazne.pl/dlaczego-dziecko-potrafi-sie-skupic/ dostęp 05.07.2023


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: