Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Rozgrzej mózg i zagraj

Szukasz pomysłu na spędzenie wolnego czasu? Mamy propozycję, która sprawdzi się zarówno wtedy, gdy szukasz rozrywki na 10 minut, jak i godzinę. Sięgnij po grę, do której nie potrzebujesz planszy, pionków ani kostek. Zaproś do zabawy dzieci i zagrajcie wspólnie w „Państwa Miasta”! Do rozgrywki wystarczy kartka i coś do pisania. Możecie też skorzystać z instrukcji i kart pracy, które znajdziecie w dzisiejszej odsłonie cyklu Rozgrzej mózg.

Dziś zachęcamy do przypomnienia sobie zasad zabawy, którą na pewno pamiętasz z dawnych lat. „Państwa Miasta” to gra znana od pokoleń. Opowiedz o niej dzieciom. Pokaż, że wolny czas nie musi oznaczać zabijania nudy przed telewizorem czy telefonem. Odpocznijcie od urządzeń ekranowych i wspólnie ćwiczcie szare komórki. Gry towarzyskie, takie jak „Państwa Miasta” nie tylko bawią, ale także rozwijają pamięć, koncentrację i refleks. W natłoku codziennych obowiązków warto znaleźć czas na budowanie relacji – pomoże Wam w tym Rozgrzej Mózg.

a_rozgrzej_mozg_panstwa_miasta_LR_graf_1.jpg

W „Państwa Miasta” może zagrać od dwóch do kilkunastu osób. Każdy z uczestników rysuje tabelę na kartce, a w kolumny wpisuje: państwo, miasto, roślina, zwierzę, rzecz, imię, suma punktów. Można też skorzystać z kart do pobrania poniżej. Jedna osoba wymienia w pamięci alfabet (bez liter ą, ę, ń, ó, q, v, x, y), a inna w pewnym momencie jej przerywa. Litera, na której zatrzymano wyliczanie, zostaje wybrana do gry. Od tego momentu każdy z uczestników zaczyna wpisywać w tabelę nazwy na wylosowaną literę. Następnie gracze odczytują punkty:
  • jeśli wymyślone słowo pojawiło się raz – 2 punkty,
  • jeśli inny gracz również je wymyślił – 1 punkt,
  • za brak odpowiedzi – 0 punktów.
Gra może trwać tak długo, jak macie na to ochotę – do 30 punktów, godzinę albo gdy powtórzy się wylosowana wcześniej litera.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: