Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Sprawdź, czego nie wiesz o czekoladzie

7 lipca przypada Światowy Dzień Czekolady. Choć niektórym z nas może się wydawać, że doskonale poznali ten smakołyk, zajadając się nim od lat, czekolada kryje wiele słodkich sekretów. Poniżej zdradzamy kilka z nich.

Wszystko zaczyna się od ziarna

Czekolada powstaje z ziaren kakaowca. W ciągu roku z jednego krzewu kakaowca można uzyskać około kilograma ziaren. Nazwa przysmaku pochodzi od azteckiego słowa Xocolatl, które oznaczało wywar z ziaren kakaowca, chili i innych substancji. Wyraz Xocolatl znaczy tyle co „gorzka woda”. Czekolada była tak drogocenna, że w Ameryce Południowej, która jest jej ojczyzną, uznawano ją za lekarstwo, wojownicy posilali się nią przed walką, a przede wszystkim była formą środka płatniczego. W XVI wieku Hiszpanie przywieźli czekoladę do Europy, gdzie jeszcze przez długi czas była znana jako wyszukany napój. W XIX wieku nastąpił przełom – holenderski chemik opracował prasę do czekolady, która pozwalała na oddzielenie masy kakaowej od proszku. Dzięki temu stało się możliwe uzyskanie kakao rozpuszczalnego w wodzie oraz wyprodukowanie pierwszych tabliczek czekolady.

Kolorowy zawrót głowy

Najpopularniejszą grupą czekolad są ciemne czekolady – deserowa, gorzka i mleczna. Mniejszą popularnością cieszy się czekolada biała, która w składzie nie ma proszku kakaowego, więc teoretycznie z czekoladą ma niewiele wspólnego poza wyglądem. Jednak szczególnie warta uwagi jest czekolada różowa – Ruby chocolate, której produkcja rozpoczęła się w 2017 roku. Swój wyjątkowy kolor zawdzięcza ziarnom kakaowca rubinowego, dzięki którym do jej produkcji nie używa się żadnych sztucznych barwników. Co ciekawe, na nowy kolor czekolady trzeba było czekać aż od 1930 roku – wówczas powstała biała czekolada. Oby na następny kolor nie trzeba było czekać kolejnych osiemdziesięciu lat!

Rekordziści

Krajem, w którym produkuje się najwięcej czekolady, jest bez wątpienia Belgia – w firmach zajmujących się wytwarzaniem smakołyku zatrudnionych jest koło 17000 osób. W wielu belgijskich miastach działają wytwórnie czekolady, w których można zakupić czekoladowe produkty oraz podejrzeć, w jaki sposób się je wyrabia. Jednak najwięcej czekolady zjadają Szwajcarzy – prawie dziewięć kilogramów rocznie na osobę! Natomiast największa tabliczka czekolady powstała w Chorwacji w 2015 roku, zajmowała aż 100 metrów kwadratowych, a do jej wyprodukowania zużyto tonę czekolady. Wcześniejszy rekord należał do Brytyjczyków i aż cztery lata były potrzebne, aby go pobić.

W zdrowiu i w chorobie

Czekolada uważana jest za produkt pomocny w stanach przygnębienia. Zjadanie jednej kostki gorzkiej czekolady dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca o 1/3. Niestety pozostałe rodzaje czekolad nie są aż tak zdrowe. Jednak każdy z nas wie, jak dobrze jedna kostka (lub kilkanaście) wpływa na nasze samopoczucie ;). Czekolada może oczywiście również szkodzić. Jedzenie słodkiej czekolady, o niewielkiej zawartości kakao w nadmiernych ilościach być może na chwilę poprawi nam nastrój, jednak na dłuższą metę spowoduje przyrost wagi! Dla naszych pupili, zwłaszcza psów, czekolada jest bardzo szkodliwa – zjedzenie niewielkiej ilości może spowodować chorobę, a nawet śmierć. Czekolada jest również wykorzystywana w kosmetyce – bardzo dobrze wpływa na skórę, nawilżając i uelastyczniając ją. Coraz popularniejsze stają się masaże z użyciem czekolady – zapewne podczas takiego zabiegu trudno powstrzymać się od podjadania. Zapach czekoladowych kosmetyków jest ciężki i słodki, dlatego dobrze używać ich w zimniejszych porach roku.

Grafika_artykul_2019_czekolada.jpg

Dla żołnierzy i turystów

Czekoladę otrzymywali amerykańscy żołnierze, walczący podczas II wojny światowej. Jednak nie była to czekolada, jaką my zajadamy się dzisiaj – opracowano specjalną recepturę, aby czekolada nie była zbyt smaczna, inaczej zostałaby szybko zjedzona. Choć nie była najlepszym przysmakiem, żołnierze cieszyli się, że znajduje się w ich racjach żywnościowych, ponieważ dostarczała im wartości odżywczych, które pomagały zachować siły w czasie bitew. Problemem dla żołnierzy (i nie tylko) było to, że czekolada się rozpuszcza. Z ratunkiem przyszedł Forrest Mars, którego zainspirowali hiszpańscy żołnierze, ratujący czekoladę przed roztopieniem. Otóż otoczył on czekoladowe kulki cukrową, twardą warstwą, co stało się świetnym rozwiązaniem dla żołnierzy, a reszcie świata dało… cukierki M&M’s. Czekoladzie i wojsku zawdzięczmy też odkrycie ważnego urządzenia – mianowicie mikrofalówki. W okresie II wojny światowej prowadzono badania nad radarami. Jeden z pracowników zauważył, że kiedy przebywał w pobliżu urządzenia, czekolada, którą miał w kieszeni, rozpuściła się. Badania kontynuowano i dzięki temu powstała kuchenka mikrofalowa.

Czekolada jest niezbędnym elementem ekwipunku każdego turysty, ponieważ w przypadku nagłej utraty sił, np. podczas górskiej wspinaczki, pomaga odzyskać energię. 

Dla prawdziwych czekomaniaków

W wielu krajach znajdują się muzea czekolady. Można w nich prześledzić proces powstawania smakołyku, podziwiać sprzęt, który jest potrzebny podczas produkcji, a nawet przygotować własną tabliczkę czekolady. Eksponatami w takich muzeach są również kakaowce, zabytkowe przedmioty wykorzystywane przy sprzedaży czekolady oraz rzeczy wykonane z czekolady. Na wyjątkową uwagę zasługuje jednak World Chocolate Dream Park – jest to park rozrywki w Chinach, którego motywem przewodnim jest czekolada. Można podziwiać w nim m.in. czekoladowy Wielki Mur oraz czekoladowych żołnierzy. Niesamowitym wydarzeniem są festiwale czekolady, organizowane w wielu miejscach, również w Polsce. Na takiej imprezie można zakupić wysokiej jakości pyszności prosto od producentów oraz uczestniczyć w grach i zabawach związanych z czekoladą.

Czekolada zdominowała rynek słodyczy w Polsce. 10 ulubionych słodkich przekąsek Polaków to produkty czekoladowe, a prawie połowa z nas wskazuje, że ulubiony rodzaj słodyczy to właśnie czekolada. Oczywiście co za dużo, to nie zdrowo!





Źródła:
  • http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/1,13,22333421,147810,Powstala-rozowa-czekolada--I-to-calkowicie-natural.html
  • https://www.forbes.pl/life/travel/10-krajow-z-najwiekszym-spozyciem-czekolady/jfb4399
  • https://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/najwieksza-czekolada-na-swiecie-jest-nowy-rekord-guinessa,532624.html
  • https://gadzetomania.pl/27340,smaczne-muzeum-world-chocolate-dream
  • https://www.zapisanewkronikach.pl/2015/09/czekolada-tajna-bron-ii-ws.html


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: