Cykl filmów edukacyjnych Smarti na tropie elektrośmieci

Artykuł sponsorowany
ELECTRO-SYSTEM to organizacja odzysku, która podnosi świadomość Polaków w zakresie prawidłowego postępowania z elektrośmieciami oraz tworzy i finansuje w Polsce system zagospodarowania elektroodpadów. Prowadzona przez organizację edukacja ekologiczna to działania podnoszące wiedzę społeczeństwa o możliwym wpływie zużytego sprzętu na środowisko oraz zdrowie ludzi i zwierząt a także roli i wartości elektroodpadów w recyklingu.

ELECTRO-SYSTEM tworzy nieszablonową edukację

Edukacja o prawidłowym postępowaniu z elektrośmieciami nie jest łatwa i najlepiej zaczynać ją jak najwcześniej. Dlatego ELECTRO-SYSTEM stawia na nieszablonową edukację. Organizacja przygotowała cykl filmów, które można wykorzystać na lekcjach przyrody aby były wsparciem w przekazie informacji do najmłodszych o istocie dbania o środowisko. Są to zabawne, kilkuminutowe filmy, w których nasz bohater Smarti – maskotka przedstawiająca zużyty i popsuty telefon, opowiada o elektrośmieciach: „Czy zauważyliście, że w ostatnich latach zasypuje nas nowy rodzaj śmieci. To elektroodpady. Postanowiłem zbadać problem od środka. Mówcie na mnie Smarti. Zapraszam na cykl filmów na tropie elektrośmieci”:

  1. Smarti i poszukiwacze zaginionego złota
    Kompletne zużyte urządzenia elektryczne stanowią źródło wielu surowców, które można ponownie wykorzystać. Aby jednak tak się stało muszą najpierw trafić do punktów zbierania elektrośmieci a następnie do zakładów przetwarzania takich jak REMONDIS Electrorecycling gdzie zostaną poddane recyklingowi.
  2. Smarti i niebezpieczne związki
    Smarti dowiaduje się jakie niebezpieczne związki znajdują się w zużytych lodówkach, w wielkogabarytowych urządzeniach gospodarstwa domowego, monitorach ekranowych czy świetlówkach. Aby substancje niebezpieczne nie dostały się do środowiska, demontaż takich sprzętów może odbywać się jedynie w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania, np.: REMONDIS Electrorecycling.
  3. Smarti i decyzje o dużych rzeczach
    DECYDUJESZ.PL to ogólnopolski system odbioru zużytego sprzętu elektrycznego bezpośrednio z domu. Możesz teraz w wygodny sposób pozbyć się elektroodpadów z dowolnego miejsca w Polsce. Nie wystawiaj elektrośmieci do śmietnika! Pozbędziesz się ich nie wychodząc z domu. Wystarczy, że skorzystasz z formularza zgłoszenia odbioru na stronie: www.decydujesz.pl
  4. Smarti i zabawa w terenie
    Akcje mobilnych zbiórek elektrośmieci organizowane są na terenie całej Polski kilka razy w roku. Dodatkowo możliwość oddania elektrośmieci w PSZOKach, które działają w każdej gminie. Pamiętajmy, nie wyrzucajmy elektroodpadów do zwykłego kosza na śmieci, przekażmy je do recyklingu.
  5. Smarti i kłopoty ze starymi
    Nie chomikuj elektroodpadów w domu – przekaż je w dobre, nieprzypadkowe ręce! Jak zrobić to bezpłatnie, ale zgodnie z przepisami i zasadami ochrony środowiska? Np.: Oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w miejscu dostawy nowego sprzętu na zasadzie 1 za 1; Zostawić małogabarytowy zużyty sprzęt w dużym markecie bez konieczności kupowania nowego.

    Smarti poszedł dalej w swej edukacji i dodatkowo z firmą REMONDIS Electrorecycling stworzył film o zużytych bateriach:
  6. Smarti i Batka czyli elektryczna para
    W tym odcinku Smarti spotyka się z Batką w zakładzie przetwarzania elektroodpadów aby wspólnie zastanowić się nad problemem zużytych baterii oraz procesem ich przetwarzania. Opowiadają jak w prawidłowy sposób pozbyć się tych niechcianych odpadów aby trafiły do recyklingu. Pamiętajmy, nie wyrzucajmy zużytych baterii do zwykłego kosza na śmieci tylko do specjalnych pojemników.

a_es_LS_graf2.png

Elektroodpady, skąd taki duży problem?

Szybki postęp technologiczny wpływa na ilość oraz różnorodność sprzętu elektrycznego i elektronicznego wykorzystywanego w gospodarstwach domowych. Coraz więcej urządzeń w naszych domach jest zasilanych prądem lub bateriami, a każde z nich wcześniej lub później stanie się odpadem.

Jednocześnie każdy z nas bez trudu zauważy, że czas użytkowania sprzętu elektronicznego na przestrzeni ostatnich lat uległ znacznemu skróceniu. Przykładem może być pralka , której czas „życia” skrócił się z około dwudziestu do dziesięciu lat. Urządzenia elektryczne i elektroniczne są chętnie wymieniane na nowe, nie tylko z powodu zużycia lub awarii, lecz także w związku z pojawianiem się nowych, atrakcyjniejszych modeli lub nowych technologii (np. telewizory LCD). Bez wątpienia sukcesywnie rośnie też dostępność sprzętu elektrycznego i elektronicznego dla użytkowników. Nie bez znaczenia jest także dążenie producentów do zapewnienia coraz mniejszego zużycia energii elektrycznej przez urządzania, co przy rosnących cenach energii zachęca do wymiany posiadanych urządzeń na te energooszczędne. Co to oznacza? - znaczny wzrost ilości odpadów elektrycznych i elektronicznych, które ze względu na zawartość szeregu niebezpiecznych lub szkodliwych substancji i pierwiastków stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Warto zaznaczyć, że substancje te nie są niebezpieczne w czasie prawidłowego używania urządzeń, ale stanowią zagrożenie w przypadku nieprawidłowego zagospodarowania zużytego sprzętu.

a_es_LS_graf1.png

Podsumowanie zasad prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem

Niekiedy nie do końca zdajemy sobie sprawę, że to, w jaki sposób pozbędziemy się elektroodpadów ma wpływ na środowisko i wpływa na nasze zdrowie. Więc Jak pozbyć się go w bezpieczny dla środowiska i legalny sposób. Jest na to kilka sposobów:
  • Zlecić odebranie elektroodpadów specjalistycznej firmie – warto skorzystać z usługi specjalistycznych firm, które są w stanie odebrać zużyty wielkogabarytowy sprzęt AGD (np. pralki, lodówki, kuchenki itp.) bezpłatnie i bezpośrednio z domu. Szczegóły na www.decydujesz.pl
  • Oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w miejscu dostawy nowego sprzętu na zasadzie 1 za 1 (np.: telewizor za telewizor)
  • Zostawić małogabarytowy zużyty sprzęt w dużym markecie bez konieczności kupowania nowego
  • Pozostawić ZSEE w gminnym punkcie zbierania (PSZOK) – informacja o tym powinna znajdować się na stronie internetowej urzędu gminy
  • Zostawić w serwisie gdy okaże się, że naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna.

a_es_LS_graf3.png

Materiały edukacyjne

Musimy pamiętać, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Dla ułatwienia przygotowaliśmy szereg materiałów, które mogą zostać wykorzystane w celu zwiększania świadomości ekologicznej o tym, jaki wpływ na środowisko mają nasze właściwe i niewłaściwe wybory w zakresie postępowania z elektrośmieciami. Elektrośmieci to z jednej strony cenny materiał, z którego w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać surowce, ale jednocześnie źródło niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji. Dlatego elektroodpady powinny trafiać do właściwych punktów zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu.

Zapraszamy na stronę:
https://www.electro-system.pl/edukacja/
Zachęcamy również do organizowania zbiórek elektrośmieci, w których przygotowaniu i przeprowadzeniu chętnie wspomoże ELECTRO-SYSTEM.

Zapraszamy w tym celu do kontaktu:
Agata Wiśniewska
Specjalista ds. edukacji ekologicznej
ELECTRO - SYSTEM Organizacja Odzysku
Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
agata.wisniewska@electro-system.pl


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: