Czy wiesz, że… – ciekawostki o zdrowym żywieniu

Artykuł sponsorowany
Zastanawiasz się, czym różni się kefir od jogurtu? Albo dlaczego warto jeść kiszonki? Każdy z nas nieustannie uczy się czegoś nowego o zdrowym odżywianiu. Ważne, aby informacje, które do nas trafiają, były sprawdzone! „Program dla szkół” realizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspiera nauczycieli, rodziców, a co najważniejsze dzieci w dokonywaniu odpowiednich wyborów żywieniowych.

Co warto jeść?

  1. Kiszonki. Wszyscy bardzo dobrze znamy smak kiszonych ogórków czy kapusty. Najchętniej sięgamy po nie zimą, kiedy dostęp do świeżych produktów jest ograniczony. Co ciekawe, na świecie kisi się przeróżne warzywa i owoce, m.in. śliwki, marchewki czy papryki. Właściwości kiszonek doceniane są niemal wszędzie! Dlaczego warto jeść kiszonki? Produkty tego typu zachowują wiele witamin (np. witaminę C lub A), a dodatkowo zawierają korzystne dla mikroflory jelitowej bakterie, które wspomagają zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie.

  2. Papryka – królowa witaminy C! Warto sięgać po nią podczas przeziębienia. To warzywo bogate w witaminy z grupy B oraz źródło błonnika, który korzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy. Świetnie sprawdzi się jako przekąska na drugie śniadanie!

  3. Kefir. Wytwarza się go z pasteryzowanego mleka, bakterii oraz drożdży nazywanych grzybkami kefirowymi. To wybawienie dla naszego brzucha! Pozytywnie wpływa na pracę jelit, dostarczając im sporej dawki probiotyków, czyli przydatnych bakterii i drożdży.

  4. Jogurt. Składa się z pasteryzowanego mleka oraz żywych kultur bakterii jogurtowych. Warto stawiać na zwykłe jogurty naturalne, a nie produkty „light” czy bez tłuszczu, ponieważ są one pozbawione rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D oraz K. Aby taki jogurt wzmacniał nasz organizm, powinniśmy spożywać go każdego dnia!

a_KOWR_4_LS_LR_graf2.jpg

Zdrowe żywienie – kilka porad

  1. Czy warto używać soli?
    Zdrowy rozsądek jest najważniejszy! Sól spożywana w odpowiednich ilościach (dzienna norma chlorku sodu w diecie wynosi 5 g) może przynieść pozytywnie skutki dla układu nerwowego, gospodarki wodno-elektrolitowej oraz komórek mięśniowych. Czasem wydaje nam się, że jemy jej mało, jednak warto zwracać uwagę na ilość soli w gotowych produktach.

  2. Jak spowolnić ciemnienie owoców?
    Najbardziej skuteczny sposób to skropienie owoców sokiem z cytryny lub przepłukanie ich w wodzie z wyciśniętą cytryną. Możemy też zblanszować owoce – zanurzyć je na kilka/kilkadziesiąt sekund we wrzątku, a następnie szybko przełożyć do wody z lodem.

  3. Jak nie marnować jedzenia?
    Aby uniknąć wyrzucania produktów do kosza, warto trzymać się podstawowych zasad:
  • planuj zakupy – kupuj tylko potrzebne produkty na dany tydzień,
  • zamiast wyrzucać lekko obite jabłko lub inne owoce, przygotuj z nich mus,
  • zwracaj uwagę na to, jak długo możesz przechowywać dany produkt po otwarciu,
  • wykorzystuj resztki – dzięki temu nauczysz się przygotowywać nowe potrawy,
  • sprawdzaj daty ważności produktów w lodówce.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na: www.pamietnikchrumasa.pl/ciekawostki.

a_KOWR_4_LS_LR_graf1.jpg

O projekcie

Program dla szkół” opiera się w głównej mierze na dostarczaniu świeżych i nieprzetworzonych produktów do szkół, dzięki czemu dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajają się do smaku warzyw, owoców oraz produktów mlecznych!

Co więcej, w ramach programu powstały liczne materiały edukacyjne dla rodziców, nauczycieli i uczniów, które wspierają ich w poszerzaniu wiedzy w zakresie zdrowego odżywiania.

Więcej o projekcie na programdlaszkol.org oraz www.pamietnikchrumasa.pl

kowr_napisy.jpg


Źródła:
  • http://www.pamietnikchrumasa.pl/ciekawostki/


Najbardziej aktualne artykuły: