Doradzamy z Mapą Karier – bezpłatne narzędzie do doradztwa zawodowego

Artykuł sponsorowany
Mapa Karier to atrakcyjne, darmowe narzędzie do doradztwa zawodowego, które nadaje szkolnej nauce tak potrzebny kontekst. Wypróbuj, spodoba Ci się.

Pomysł na Mapę Karier zrodził się ze spostrzeżenia, jak mało mówi się na lekcjach o zastosowaniach wiedzy zdobywanej w szkole. Niektórym uczniom to nie przeszkadza; akceptują przymus nauki ufając, że szkoła uczy rzeczy przydatnych w życiu i poszukiwanych na rynku pracy. Inni jednak mają z tym problem i  zadają pytania w rodzaju „Dlaczego ja muszę to umieć?”. Zwłaszcza, gdy temat jest trudny i niezbyt ciekawy. To truizm, ale umysł stojący przed dużym wysiłkiem zwykle żąda dobrego powodu, aby ów wysiłek podjąć.

Mapa Karier powstała, aby odpowiadać na pytania o sens nauki, zadawane przez uczniów w każdym wieku. Przenosi uczniów w przyszłość, by pokazać im całe mnóstwo  ciekawych zajęć, jakie będą mogli podjąć dzięki wiedzy zdobytej w szkole. Te same informacje są w niej prezentowane na dwa różne sposoby. Tryb Mapy Miasta przyciąga zwłaszcza młodsze dzieci atrakcyjną grafiką podobną do gry i pozwala im odkrywać nieznane zawody i ich powiązania, natomiast tryb Ścieżek Kariery już na pierwszych stronach prezentuje konkretne, twarde dane, których młodzież potrzebuje do podjęcia decyzji odnośnie swojej dalszej drogi – np. na czym powinni się skupić, jeśli zamierzają w przyszłości wykonywać taki a nie inny zawód.

Mapa Karier idealnie nadaje się do wykorzystania w różnorodnych sytuacjach edukacyjnych. Tą cechą wpisuje się w nowe rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 16. sierpnia 2018 roku, wprowadzające obowiązkowe doradztwo zawodowe zdefiniowane jako wspieranie uczniów i słuchaczy w procesie podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych na wszystkich etapach kształcenia, od przedszkola do szkoły branżowej i średniej.

grafika_mapakarier.jpg


Doradztwo zawodowe od przedszkola może szokować, ale nie jest to nowy pomysł. Podobne programy funkcjonują już w niektórych krajach, m.in. w Kanadzie i w Wielkiej Brytanii. Jak podkreślają ich autorzy, nie chodzi o to, aby kazać kilkuletnim dzieciom wybierać sobie zawód. Tak zwana preorientacja zawodowa to aktywności mające na celu: 1) zapoznanie dziecka z pojęciem i realiami pracy, 2) nauczenie go komunikacji i współpracy, 3) budowanie pewności siebie poprzez autorefleksję i 4) ukazanie procesu nauki jako drogi samorozwoju, która nigdy się nie kończy. Oto kilka pomysłów, jak można realizować te zalecenia.

Lekcje przedmiotowe

Według rozporządzenia, w przedszkolu i klasach I-VI szkoły podstawowej wiedza o rynku pracy ma być wprowadzana niejako przy okazji, w trakcie zwykłych zajęć. Oznacza to, że doradztwo zawodowe mają wprowadzać nauczyciele przedmiotowi. Mapa Karier to łatwo dostępna pomoc w realizacji tych wymagań, która z czasem może stać się dla nauczyciela wręcz nieodzownym narzędziem, jak dziennik elektroniczny. Zawiera bowiem odpowiedzi na ciągle powtarzane przez dzieci pytanie: dlaczego warto coś wiedzieć. Aby nadać szerszy kontekst lekcji przedmiotowej, wystarczy wejść w Mapę Karier i znaleźć zawody, w których wykorzystywany jest dany przedmiot szkolny, a nawet konkretny temat.

Załóżmy na przykład, że zaczynamy lekcję matematyki w V klasie szkoły podstawowej. Tematem lekcji jest obliczanie pola powierzchni prostokąta. Nauczyciel może otworzyć w Mapie Karier listę kwalifikacji wymaganych dla inżyniera energetyki odnawialnej i odczytać, dlaczego w tym atrakcyjnym i przyszłościowym zawodzie niezbędna jest umiejętność obliczania pola powierzchni. Jeżeli czas pozwoli, dla wzmocnienia efektu może jeszcze sięgnąć do innych zawodów, np. architekta wnętrz czy kartografa. Każda z tych profesji może stać się dla uczniów działającym na wyobraźnię przykładem, dlaczego warto umieć liczyć pole powierzchni figury płaskiej. I dać mniej zmotywowanym uczniom powód do nauki.

Lekcje wychowawcze

Rozporządzenie wymaga, aby uczniowie nie tylko zapoznawali się ze światem zawodów, ale także coraz lepiej poznawali samych siebie oraz dostępne ścieżki edukacyjne. Na lekcjach przedmiotowych jest zbyt mało czasu, aby realizować takie zajęcia. Do tego celu idealne wydają się za to lekcje wychowawcze. Bardzo często nauczycielom brakuje dobrych pomysłów na godziny wychowawcze i w rezultacie w małym stopniu angażują one uczniów. Oto okazja, by to zmienić.

Zespół Mapy Karier nieustannie publikuje ciekawe pomysły na realizację zajęć wychowawczych poświęconych takim tematom jak diagnozowanie własnych możliwości, rozwijanie kompetencji miękkich, funkcjonowanie rynku pracy, czy konstruowanie ścieżek edukacyjnych. Można je znaleźć na blogu projektu. Są to pomysły dopasowane do różnych grup wiekowych.

Na przykład w klasach I-VI nauczyciel może przynieść na lekcję przedmioty codziennego użytku (np. latarkę, młotek, mapę, kalkulator) i poprosić uczniów, aby pracując w grupach znaleźli na Mapie Miasta zawody, które mogłyby korzystać z tych przedmiotów w swojej pracy. Następnie każda grupa miałaby wspólnie odegrać sytuację, w której dany przedmiot jest używany, i objaśnić pozostałym grupom, czym zajmuje się wybrany przez nią zawód. W trakcie tych zajęć, oprócz wiedzy o rynku pracy uczniowie nauczą się wyszukiwać i analizować informacje, dzielić między sobą zadania, koordynować pracę w obrębie grupy czy występować publicznie.

grafika_mapakarier2.jpg


Mapa Karier jest najlepszym źródłem wiedzy do przeprowadzenia takich zajęć, ponieważ jest atrakcyjna graficznie i zbiera wszystkie potrzebne dane w jednym miejscu – nie trzeba błądzić po internecie, gdzie mogą znajdować się treści nie nadające się dla dzieci. Dodatkowo została zaprojektowana z myślą o poszerzaniu możliwości wyboru, nie zaś ograniczaniu ich. Z badań społecznych wynika, że większość dzieci potrafi wymienić zaledwie kilka zawodów – to zbyt mała baza, by na jej podstawie dokonać później świadomych wyborów. Dlatego Mapa Karier, przeciwnie do większości narzędzi na rynku, nie zawiera testu preferencji zawodowych. Skupia się za to na podpowiadaniu zawodów pod jakimś względem podobnych do aktualnie oglądanego, aby pokazać atrakcyjne opcje, które inaczej mogłyby zostać pominięte.

Doradztwo zawodowe

Nowa podstawa programowa wprowadziła lekcje z zakresu doradztwa zawodowego do ramowego planu nauczania. Po 10 godzin lekcyjnych w klasach VII i VIII ma być poświęconych na treści, które pomogą uczniom dobrze wybrać dalszą ścieżkę edukacji. Zajęcia te ma prowadzić wykwalifikowany doradca zawodowy lub nauczyciel wskazany przez dyrektora szkoły.

Zasoby Mapy Karier mogą być dużym wsparciem zarówno dla ekspertów jak i dla początkujących. W trybie Ścieżek Kariery każdy zawód ma widok statystyk, gdzie w postaci atrakcyjnych infografik prezentowane są najnowsze dane z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, uwzględniające m.in. takie parametry zawodu jak zapotrzebowanie, liczba pracujących czy średnie zarobki. Na ich podstawie uczniowie łatwiej mogą wyrobić sobie zdanie na temat perspektyw danej profesji i zdecydować, czy warto kształcić się w tym a nie innym kierunku. Oprócz statystyk można również zobaczyć pełną ścieżkę edukacyjną prowadzącą do zawodu i porównać czas kształcenia z innymi zawodami. Uczniowie dowiadują się również, na które przedmioty szkolne warto położyć szczególny nacisk dążąc do zdobycia danego zawodu, co ułatwi im ubieganie się o miejsce w wymarzonej szkole średniej lub branżowej.

W klasach VII-VIII uczniowie potrzebują już bardziej zaawansowanych informacji, takich jak adresy szkół kształcących w konkretnych zawodach. Tych informacji nie ma w Mapie Karier. Można je znaleźć w internecie, np. na stronach wojewódzkich urzędów pracy. Jednakże Mapa Karier stanowi doskonały punkt wyjścia do tych poszukiwań. W żadnym innym narzędziu nie można tak łatwo sortować i porównywać zawodów. To sprawia, że świetnie nadaje się do prowadzenia zajęć o mechanizmach rynku pracy i o tym, jak czytać dane statystyczne (scenariusz dostępny na blogu projektu) – a ta wiedza jest podstawą właściwych wyborów.



Źródła:


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: