Edukacja w domu - 7 narzędzi, które pomogą w nauce na odległość

Artykuł sponsorowany
Zamknięcie szkół i uczelni to wyzwanie dla wszystkich - nauczycieli, rodziców, uczniów i studentów. Jak skutecznie i ciekawie uczyć na odległość? Jak wykorzystać internet, by czas spędzony w domu był okazją nie tylko do powtarzania materiału, ale poszerzania zainteresowań?

W zdalnej edukacji mogą pomóc bezpłatne narzędzia i materiały edukacyjne udostępnione przez Google. Nauczycielom ułatwiają one prowadzenie zajęć na odległość, a uczniom  samodzielne zdobywanie wiedzy.

Narzędzia do zdalnej nauki

Bezpłatna usługa G Suite dla Szkół i Uczelni to zestaw narzędzi umożliwiających efektywną pracę zdalną pomiędzy nauczycielami i uczniami. Dzięki niej, nauczyciele mogą prowadzić np. zajęcia online organizując wideokonferencję ze swoimi podopiecznymi za pośrednictwem narzędzia Hangouts Meet. Z kolei Google Classroom umożliwia nauczycielom tworzenie wirtualnych klas, zdalne przydzielanie zadań uczniom, tworzenie testów, przesyłanie materiałów i komentarzy, ocenianie prac, komunikowanie się z uczniami oraz zarządzanie wszystkimi zajęciami w jednym miejscu.

G Suite jest dostępny za darmo dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych i uczelni wyższych. Dzięki przyspieszonemu procesowi rejestracji, szkoły mogą zacząć korzystać z tych narzędzi już dzisiaj. Wystarczy wypełnić formularz zamieszczony pod poniższym linkiem:

ZAREJESTRUJ SZKOŁĘ

Jednocześnie na YouTubie znajdują się praktyczne poradniki wideo, dzięki którym można zobaczyć, jak bezpłatnie zarejestrować szkołę oraz jak prowadzić lekcje online z uczniami. Warto zapoznać się także ze stroną z najczęstszymi pytaniami na temat G Suite dla Szkół i Uczelni oraz z prezentacją #ZdalnaEdukacja.

W ramach wsparcia do bezpłatnego pakietu G Suite dla Szkół i Uczelni, wprowadzone zostały także cykliczne webinary dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli, w ramach których otrzymują oni pomoc w procesie rejestracji oraz wsparcie w pełnym wykorzystaniu możliwości pakietu do prowadzenia lekcji online.

ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR

Cyfrowe materiały edukacyjne

W internecie dostępnych jest wiele materiałów edukacyjnych, dzięki którym uczniowie mogą pogłębiać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania nie wychodząc z domu. Te materiały dostępne są w różnych formach, odpowiednich dla dzieci i młodzieży w każdym wieku, np. gra online, poradnik dla całej rodziny, multimedialne strony internetowe oraz edukacyjne kanały na YouTube.

Asy Internetu

Asy Internetu to program prowadzony wspólnie przez Google i Fundację Szkoła z Klasą, dzięki któremu dzieci poznają podstawy bezpieczeństwa w sieci i udziału w społeczności internetowej. Uczniowie dowiadują się m.in. jak bezpiecznie udostępniać treści w sieci, rozpoznawać oszustwa internetowe, tworzyć silne hasła oraz jak być uprzejmym wobec innych internautów. Program oferuje materiały, które można wykorzystać w edukacji domowej: gra Interlandia dla uczniów, poradnik dla całej rodziny oraz webinary dla rodziców i nauczycieli. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych.

a_google_meet_LS_graf2.png

Fragment gry przygodowej Interlandia, dzięki której nauka zasad bezpieczeństwa w internecie to interaktywna zabawa

Google Arts & Culture

Google Arts & Culture umożliwia wirtualne zwiedzanie najsłynniejszych muzeów na świecie, oglądanie dzieł sztuki z bliska, a także przeglądanie tysięcy artykułów, zdjęć, filmów i manuskryptów udostępnianych przez placówki muzealne i instytucje kultury. Swoje zbiory udostępnia już ponad 2000 instytucji kultury z 84 krajów. Za pośrednictwem portalu oraz aplikacji na smartfony (do pobrania z Google Play i App Store) można obejrzeć interaktywne wystawy, a także odwiedzić na ekranie lub w wirtualnej rzeczywistości kultowe miejsca, znane zabytki i cuda natury. Google Arts & Culture może być też świetnym narzędziem do nauki historii, sztuki, przyrody i wiedzy o społeczeństwie. Przykładowe wystawy to 250 lat Teatru Narodowego, Przygody Polskich Himalaistów, Czterdziestolecie filmu “Potop”, biografia Ireny Sendlerowej, Program Apollo i wiele więcej. Ponadto można odkryć zarówno niesamowite zbiory Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, nowojorskiego muzeum sztuki nowoczesnej MoMA, ale również zajrzeć do sypialni Van Gogha i pamiętnika Fridy Kahlo.

a_google_meet_LS_graf1.png

Fragment wystawy 250 lat Teatru Narodowego na platformie Google Arts & Culture

Google Earth

Popularna usługa Google Earth od lat pozwala wszystkim oglądać cały świat z lotu ptaka dzięki zdjęciom satelitarnym, widokom terenu 3D całej kuli ziemskiej i budynkom 3D w setkach miast na całym świecie. Nie wszyscy wiedzą jednak, że funkcja „Odkrywca” pozwala zobaczyć świat z nowej perspektywy i wziąć udział w wycieczkach stworzonych m.in. przez BBC Earth, NASA i National Geographic. Aplikacja może więc służyć zwiększaniu kompetencji geograficznych jako podstawowej umiejętności praktycznej dla uczniów i nauczycieli na całym świecie. Cyfrowo zwiedzać świat można poprzez stronę internetową lub za pośrednictwem aplikacji na telefony komórkowe (do pobrania w Google Play i App Store).

a_google_meet_LS_graf3.png

Zdjęcie sferyczne Wyspy Wielkanocnej w Chile na platformie Google Earth

YouTube - transmisje na żywo

YouTube pozwala w łatwy sposób przeprowadzić transmisję lekcji lub wykładów na żywo. Podczas transmisji uczniowie mogą pozostawać w kontakcie z nauczycielem za pośrednictwem czatu. Narzędzie jest dostępne praktycznie natychmiast i nie wymaga uzyskania specjalnego dostępu. Może być stosowane jako tymczasowe rozwiązanie, do czasu uzyskania przez szkołę dostępu do pakietu G Suite. Aby przeprowadzić transmisję należy utworzyć konto w YouTube.

Niektóre instytucje kulturalne oraz szkoły już korzystają z opcji prowadzenia transmisji na żywo na YouTubie. Teatr Nowy w Poznaniu niedawno transmitował online swój spektakl ,,Stan podgorączkowy”. Od poniedziałku 16 marca Łódź rozpoczęła transmisje wykładów dla maturzystów prowadzone przez łódzkich nauczycieli liceów i techników.

YouTube - treści edukacyjne

Na YouTubie znajdują się też bogate zbiory treści edukacyjnych. Mogą pomóc w nauce historii, matematyki, przyrody, języków obcych i wielu innych dziedzin nauki. Listę popularnych kanałów o tematyce edukacyjnej można znaleźć poniżej:

LISTA KANAŁÓW EDUKACYJNYCH NA YOUTUBE

YouTube Kids - edukacja i zabawa dla najmłodszych

Pogodzenie pracy w domu z opieką nad dziećmi bywa niełatwe. Jak pozwolić dzieciom ciekawie spędzić czas w domu, zachęcając ich do uczenia się nowych rzeczy i rozwijania swoich zainteresowań? Jak upewnić się, że odkrywane przez dzieci treści są bezpieczne?  Z pomocą może przyjść aplikacja YouTube Kids. To bogactwo treści dla najmłodszych, dzięki którym dzieci mogą dowiedzieć się jak zrobić śpiewający balon, jak narysować sówkę, obejrzą jak się bawi świnka Peppa lub posłuchają Ani z Zielonego Wzgórza. Polską wersję aplikacji możecie pobrać za darmo z Google Play i App Store. YouTube Kids działa na każdym urządzeniu – telefonie, tablecie, konsoli i telewizorze Smart TV.


Najbardziej aktualne artykuły: