Google G Suite czy Microsoft Office 365? Twój wybór!

Twoja szkoła korzysta z usług Google lub Microsoft? A może planujesz wdrożenie jednej z nich? Zastanawiasz się, czy system Synergia jest z nimi zintegrowany? Mamy bardzo dobre wieści – Synergia to obecnie jedyny system na rynku, który posiada integrację zarówno z pakietem G Suite, jak i Office 365.

Giganci IT w służbie szkołom

Google i Microsoft dają szkołom bezpłatny dostęp do pakietów G Suite i Office 365, które zwiększają komfort i umożliwiają m.in. prowadzenie lekcji on-line czy też przekazywanie plików w ramach prac domowych.

Microsoft bezpłatnie udostępnia usługę Office 365 dla edukacji. Oferuje m.in. najbardziej popularne aplikacje, takie jak Word, PowerPoint czy Excel. Ale to nie koniec oferty Microsoftu – firma udostępnia także narzędzia, które mogą wspierać uczniów i nauczycieli podczas nauki zdalnej i stacjonarnej – do uczenia się, prowadzenia lekcji online, czy komunikacji między prowadzącym i klasą. W darmowym pakiecie znajdziemy na przykład pocztę e-mail dla każdej osoby w szkole, wirtualny dysk OneDrive, Office Online, OneNote oraz narzędzie do prowadzenia spotkań online Microsoft Teams.

Podobne możliwości ma także udostępniany bezpłatnie pakiet Google G Suite dla Szkół i Uczelni, czyli rozbudowana wersja Google Apps. G Suite umożliwia bezpłatny dostęp do narzędzi w chmurze niekomercyjnym szkołom podstawowym i ponadpodstawowym oraz szkołom domowym. Zawiera usługi do komunikacji i współpracy, takie jak pocztę elektroniczną Gmail, Dysk sieciowy Google oraz platformy do komunikacji Google Meet czy Google Classroom.

Jeżeli korzystasz z LIBRUS Synergia to masz wybór!

Bez względu na to, które rozwiązanie wybrała lub zamierza wybrać Twoja szkoła, możesz korzystać z możliwości, jakie daje jego integracja z rozwiązaniem LIBRUS Synergia. Jak to możliwe? W przeciwieństwie do innych dzienników elektronicznych nasz system zintegrowany jest zarówno z G Suite, jak i Office 365. Dajemy Ci możliwość wyboru najlepszego dla Twojej szkoły rozwiązania – to Ty najlepiej znasz potrzeby i wymagania swojej placówki.

Wiedząc, że zarówno pakiet Google G Suit, jak i usługa Office 365 dla edukacji to rozwiązania mocno wspierające szkoły niezależnie od formy nauczania, nie chcieliśmy ograniczać możliwości Twojego wyboru.

Integracja - jak to działa

Integracja z aplikacjami umożliwia wykorzystanie danych na temat szkoły i jej uczniów, przechowywanych w systemie Synergia i sprawne założenie kont w usłudze G Suite lub Office 365 dla wszystkich uczniów czy nauczycieli w placówce.

W przypadku obu usług możliwe jest szybkie przeniesienie struktury szkoły: przedmiotów wraz z kontami uczniów i nauczycieli, w tym także klas wirtualnych. Są to dane potrzebne do założenia kont w usługach firm Google i Microsoft, czyli: imię i nazwisko, wygenerowany adres e-mail, typ konta oraz klasa. Zasilenie tych usług danymi z Synergii powoduje automatyczne założenie w nich kont.

a_integracja_LS_graf_1.jpg

Automatyczna synchronizacja danych zawartych w systemie Synergia z usługą G Suite to dodatkowe usprawnienie całego procesu wdrożenia. Dzięki niej wszystkie zmiany dokonane w Synergii oraz e-Sekretariacie są widoczne i synchronizowane z usługą zewnętrzną – nie ma miejsca na pomyłkę!

a_integracja_LS_graf_2.jpg

Dzięki integracji wszystkie konta dla nauczycieli i uczniów założone w ramach usług są w domenie szkoły. Bardzo ułatwia to rozpoczęcie pracy z rozwiązaniami dla szkół, a tym samym korzystanie z narzędzi Google czy Microsoft do prowadzenia edukacji zdalnej, np. lekcji online rozumianych jako wideospotkanie lub zadań grupowych podczas nauki stacjonarnej.

Wideolekcje i ich integracja z Terminarzem w Synergii

Zarówno Google, jak i Microsoft umożliwiają prowadzenie wideolekcji, podczas których nauczyciel może udostępniać uczniom pliki czy przydatne linki do stron internetowych. Dzięki funkcji Spotkanie/lekcja online w systemie Synergia uczniowie i rodzice widzą zaplanowane spotkanie w swoim Terminarzu. Jak to się dzieje? Dzięki integracji rozwiązań wideolekcje wygenerowane w usłudze G Suite pojawiają się automatycznie w Terminarzu dostępnym w Synergii, w przypadku pakietu Office 365 wystarczy wkleić tam skopiowany link do spotkania. Aby uczeń mógł wziąć udział w lekcji online – wystarczy kliknąć w link. Nie ma znaczenia, którą usługę wykorzystasz do organizacji lekcji – bez względu na wybrane rozwiązanie dziecko łatwo dołączy do spotkania. A wszystko to może się zadziać na telefonie. Wystarczy mieć na nim zainstalowaną aplikację Librus (lub zalogować się do Synergii przez przeglądarkę internetową) oraz np. aplikacje Microsoft Teams lub Google Meet, aby dołączyć do wideolekcji.

a_integracja_LS_graf_3.jpg

Więcej na temat organizacji wideolekcji tutaj.

Dyski sieciowe i ich integracja z Synergią

Inne udogodnienie, przydatne niezależnie od formy nauczania, to wykorzystanie dysków sieciowych, które oferują pakiety obu firm. Rozwiązanie LIBRUS Synergia wykorzystuje integrację z dyskami w takich obszarach, jak np. przesyłanie załączników, przydzielanie zadań domowych i projektów, nadsyłanie prac przez uczniów, udostępnianie rodzicom tzw. „Plików szkoły”. Integracja pozwala również na przekazywanie zasobów dydaktycznych z wykorzystaniem Planera lekcji, umożliwiającego gromadzenie i udostępnianie materiałów uczniom w jednostkach lekcyjnych (zaplanowanych i zrealizowanych).

Więcej na temat integracji dysku sieciowego z systemem Synergia tutaj.

W ramach darmowych pakietów Google i Microsoft uczniowie oraz nauczyciele mogą korzystać z obszernego wachlarza narzędzi przydatnych w procesie uczenia się i nauczania, m.in.: edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego czy programu do tworzenia prezentacji multimedialnych. Wykorzystując funkcje Microsoft Teams lub Google Classroom w połączeniu z modułami Synergii, uczniowie mają dostęp do materiałów, mogą współpracować z innymi uczniami, kontaktować się z nauczycielami, a także przesyłać wykonane zadania. Nauczyciele zaś mogą przeglądać i sprawdzać prace uczniów i przesyłać im informacje zwrotne.

Dzięki integracji G Suite i Office 365 z systemem Synergia, wszystkie te możliwości dostępne są “od ręki”, bez względu na to, na które z rozwiązań zdecyduje się szkoła. Wystarczy utworzyć konta dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły, by zacząć korzystać z wielu udogodnień oferowanych przez firmy Google i Microsoft.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: