Jak sprawić, by uczniowie byli bezpieczni w sieci? Zacznij od siebie!

Artykuł sponsorowany
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że przed wybuchem pandemii 9 na 10 dzieci w Polsce korzystało z internetu na co dzień. Po wprowadzeniu powszechnej nauki zdalnej dzieci spędzają znacznie więcej czasu przez ekranami. A sieć to nie tylko lekcje online, dostęp do wiedzy i rozrywki. To także poważne zagrożenia, z którymi muszą się zmierzyć i rodzice, i ich pociechy, a także pośrednio – nauczyciele.

FOMO, MOMO, grooming – to tylko trzy z wielu zjawisk, z którymi dzieci spotykają się na co dzień w sieci. Trudności w rozszyfrowaniu tych skrótów to znak, że czas nadrobić zaległości. Tylko 40 % rodziców przepytanych na zlecenie UKE przyznało, że stosuje programy do kontroli rodzicielskiej oraz konfiguruje ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniach, z których korzysta dziecko.

Dlaczego to istotne? Odwołajmy się do tego samego badania. Jego wyniki jasno pokazują, że najczęściej spotykane przez dzieci treści niedostosowane do ich wieku to przemoc i okrucieństwo, nagość oraz akty seksualne.

Z tymi zjawiskami trudno walczyć i dlatego najskuteczniejszym narzędziem w dbaniu o bezpieczeństwo najmłodszych jest edukacja. Urząd Komunikacji Elektronicznej, wypełniając swoją rolę jako regulatora rynku telekomunikacyjnego, prowadzi szereg bezpłatnych działań wspierających edukację.

Poradnik dla rodziców i nauczycieli „Klikam z głową”

Eksperci UKE przygotowali skierowany do rodziców i nauczycieli poradnik „Klikam z głową”.

- Dzielimy się w nim naszą wiedzą i doświadczeniami w zakresie cyberbezpieczeństwa najmłodszych użytkowników sieci. W poradniku zawarliśmy nie tylko informacje o zagrożeniach czyhających na młodych korzystających z nowoczesnych technik komunikacyjnych, ale również przedstawiliśmy sposoby reagowania na nie. Zawarte w nim materiały są doskonałym punktem wyjścia do dyskusji z dziećmi i młodzieżą oraz wypracowania tzw. dobrych praktyk. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem, który w wersji elektronicznej jest dostępny na stronie cik.uke.gov.pl – tłumaczy Milena Górecka, naczelnik Wydziału Kampanii Edukacyjno-Informacyjnych.

Kampania „Klikam z głową”

UKE od 2017 r. prowadzi kampanię „Klikam z głową” skierowaną do uczniów szkół podstawowych. Dotychczas zorganizowano 6 600 lekcji dla ponad 173 000 uczniów na terenie całej Polski. Obecnie zajęcia są prowadzone przez platformę Microsoft Teams.

Zajęcia trwają około 45 minut i są bezpłatne. Zachęcamy do zgłaszania klas lub szkół na warsztaty online z edukatorami UKE, na adres: edu@uke.gov.pl. Terminy i szczegóły zajęć są ustalane indywidualnie.

W klasach I – V/VI zespół UKE opowiada o tym, jak bezpiecznie poruszać się w sieci i korzystać ze smartfonów, komputerów, tabletów, a także jak radzić sobie z agresją w sieci, chronić swoje dane oraz uniknąć wysokich rachunków.

W ramach zajęć dla uczniów klas VI/VII – VIII eksperci UKE poruszają tematy cyberperzemocy – hejtu i mowy nienawiści, niebezpiecznych wyzwań, sekstingu/sextortionu, a także konsekwencji, jakie te zjawiska ze sobą niosą. Uczniowie dowiadują się także, gdzie mogą szukać pomocy, gdy oni sami lub ktoś z ich otoczenia, znajdzie się w sytuacji, z którą nie potrafi sobie poradzić.

Filmy edukacyjne, wykorzystywane podczas warsztatów, można obejrzeć na konsumenckiej stronie Centrum informacji Konsumenckiej UKE lub na kanale YT – UKE Regulator.

Pakiety edukacyjne UKE uzyskały pozytywną opinię Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zostały one ocenione jako wartościowe materiały dydaktyczne, przekazujące wiedzę i kształtujące umiejętności bezpiecznego korzystania z sieci. Uwzględniają możliwości poznawcze i rozwojowe uczniów.

Webinary dla nauczycieli

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął również cykl warsztatów skierowanych przede wszystkim do grona pedagogicznego. Bazując na swoich doświadczeniach i wiedzy, zespół przygotował wykłady:

  1. Hejt i mowa nienawiści. Jak reagować na zachowania dzieci i młodzieży.
  2. Uzależnienia od Internetu i gier. Przyczyny, objawy, skutki.
  3. Grooming i sextortion. Uwodzenie i szantaż w sieci.

a_UKE_LS_graf2.png

Podczas webinarów nauczyciele poznają zjawiska i dobre praktyki dotyczące odpowiedzialnego zachowania w sieci i korzystania z nowoczesnych technologii, którymi mogą podzielić się ze swoimi uczniami. Eksperci omawiają także kwestie uzależnienia od gier i Internetu, na co należy uważać, a także gdzie nauczyciele oraz rodzice mogą szukać pomocy i wsparcia. Każdy uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający udział w spotkaniu.

O terminach i tematach webinarów UKE informuje na stronie cik.uke.gov.pl oraz na profilu na FB UKE.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: