Lato w mieście z ECO STUDIO - nauka po powrocie do szkoły

Artykuł sponsorowany
Uczniowie wrócili już do szkół. Z tej okazji w ramach projektu edukacyjnego „Eco Studio ELECTRO-SYSTEM” Organizacja Odzysku ELECTRO-SYSTEM przygotowała konkurs „Lato w mieście z Eco Studio”. Jego celem jest poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, sposobów postępowania z nim oraz wpływu na środowisko naturalne, zdrowie i życie ludzi. Do wygrania są cenne nagrody w postaci tablicy interaktywnej, materiałów multimedialnych na tablice i projektory, tabletów oraz wakacyjnych spotkań z gwiazdami.

Innowacyjna edukacja w sieci

Ambasadorami projektu są gwiazdy młodego pokolenia: Kinga Sawczuk i Kuba Adamiak. Tworzą oni edukacyjne materiały wideo, zachęcające do dbania o środowisko poprzez prawidłowe postępowanie z elektroodpadami. Eko-lekcje z udziałem ambasadorów mają charakter naturalnej, luźnej rozmowy, dzięki czemu są chętnie oglądane przez młodzież. Aby przekonać odbiorców do działań ekologicznych Kinga i Kuba przygotowali konkurs „Lato w mieście z Eco Studio”, w ramach którego zachęcają swoich fanów do stworzenia podobnych filmów wspólnie z nauczycielami. Zasady zabawy są proste. Wystarczy w szkole założyć Koło Przyrodnicze, nadać mu nazwę i w grupie uczniów nagrać krótki film edukacyjny, wzorowany na filmach tworzonych przez ambasadorów projektu. Film może być nagrany telefonem komórkowym, aparatem lub kamerą. Liczy się nie sprzęt, a kreatywność i ciekawy sposób przedstawienia tematyki właściwego postępowania z elektrośmieciami. Film o czasie trwania do 60 sekund należy wysłać do organizatora konkursu na adres e-mail: ecostudio@electro-system.pl  do dn. 7 czerwca br. wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym i zgodą rodziców na publikację wizerunku dzieci.

Na zwycięskie Koła Przyrodnicze czekają wyjątkowe nagrody! Laureat I miejsca otrzyma tablicę interaktywną, a laureat II miejsca multimedialne materiały na tablice interaktywne i projektory z wybranego przedmiotu przyrodniczego. Laureaci III i IV miejsca pozyskają dla szkoły tablety z edukacyjnymi materiałami wideo. Oprócz nagród rzeczowych będą także spotkania edukacyjne połączone z atrakcjami plenerowymi „Lato w mieście z Eco Studio”, które odbędą się na terenie zwycięskich placówek oświatowych. Będzie to sposób na ciekawe zagospodarowanie czasu wakacji dla dzieci, które będą je spędzać w domu. Konkurs wspiera tym samym działania urzędów miast i gmin, które co roku szukają pomysłów na wydarzenia i aktywności organizowane w ramach „Lata w mieście”.

Inspiracje filmowe do konkursu z udziałem Kingi i Kuby zobaczycie na kanale YouTube, w tym w najnowszym wideo prezentującym zasady zabawy.

Szczegóły projektu i konkursu znajdują się tutaj.

a_elektro-system_LS_graf1.jpg

Ciekawe lekcje przyrody

Polecamy uwadze wszystkie e-lekcje wideo, które dostępne są na kanale YouTube projektu Eco Studio ELECTRO-SYSTEM. Filmy wprowadzają w tematykę elektrośmieci i przedstawiają właściwe postępowanie z nimi, dlatego można wykorzystać je podczas lekcji przyrody. Prezentujemy wybrane z nich:

Zachęcamy do korzystania z gotowych scenariuszy lekcji przyrody stworzonych dla nauczycieli, którzy chcą urozmaicić swoje zajęcia i poruszyć zagadnienia związane z recyklingiem elektroodpadów. Materiały do pobrania poniżej:

a_elektro-system_LS_graf2.jpg

Dzieci i młodzież bardzo interesują się naszą planetą i jej losem. Wiedzą, jak dbać o środowisko, czasem nawet lepiej niż my, dorośli. Często zaskakują nas nieoczywistymi informacjami, a my zastanawiamy się, skąd je mają. Nagle okazuje się, że w naszym domu są mali eksperci, którzy wiedzą, jak segregować odpady. A skąd oni to wiedzą? Nauczyli się w szkole, nawet podczas nauki zdalnej albo dowiedzieli z Internetu. Nauka o ekologii wcale nie musi być nudna, szkolną wiedzę możemy wzbogacać, wykorzystując nowoczesne narzędzia, które tak uwielbiają nasze dzieci: filmiki, quizy, aplikacje, gry. Nauka zdalna pozwala w pełni z tych narzędzi korzystać. A żeby było ciekawie, inspirująco i całkiem bez nudy, można skorzystać ze scenariuszy lekcji Eco Studio ELECTRO-SYSTEM. W tych profesjonalnie przygotowanych materiałach dzieci znajdą informacje o tym, co zrobić z elektrośmieciami, czyli z tymi odpadami, które są najbardziej niebezpieczne dla naszej planety. Dowiedzą się, co zrobić ze zużytymi bateriami, ze zużytym telefonem komórkowym czy laptopem, a także z zepsutą lodówką czy czajnikiem elektrycznym. Pamiętajmy, o planetę Ziemię trzeba dbać. I tego możemy się uczyć od naszych dzieci - mówi Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie m.st. Warszawy.

Cała wypowiedź eksperta ds. edukacji pozytywnie opiniującego projekt „Eco Studio ELECTRO-SYSTEM” znajduje się tutaj.

Ciągła edukacja i selektywna zbiórka

Musimy pamiętać, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Przekazywanie wiedzy o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami to jedno z zadań Organizacji Odzysku ELECTRO-SYSTEM. Intensywny rozwój technologiczny i zmiany w nawykach konsumenckich powodują, że generowane są coraz większe ilości elektroodpadów. Elektrośmieci to z jednej strony cenny materiał, z którego w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać surowce, ale jednocześnie źródło niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji. Dlatego elektroodpady powinny trafiać do właściwych punktów zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu.

Nauka zdalna i czas pandemii wymusiły zmianę podejścia do kwestii edukacji oraz zwiększyły nacisk na działania realizowane on-line. Z uwagi na duże zainteresowanie pierwszym sezonem Eco Studio ELECTRO-SYSTEM, zebrane doświadczenia oraz bardzo pozytywny odbiór ambasadorów Kingi i Kuby przez młodzież, w tym roku postanowiliśmy kontynuować projekt. Wystartował on w nowej odsłonie, z wieloma ciekawymi elementami, które sprawiają, że edukacja jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla naszych odbiorców – mówi dr Robert Wawrzonek Prezes Zarządu ELECTRO-SYSTEM.

a_elektro-system_LS_graf3.jpg



Patronat Honorowy nad projektem objęli
Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Prezydent Miasta Włocławek, Burmistrz Gminy Konstancin¬-Jeziorna, Prezydent Miasta Kielce, Burmistrz Gminy Błonie, Burmistrz Gminy Góra Kalwaria, Burmistrz Gminy Grodzisk Mazowiecki, Burmistrz Miasta i Gminy Lidzbark, Burmistrz Miasta Kazimierz Dolny, Prezydent Miasta Pabianice, Burmistrz Miasta i Gminy Busko - Zdrój, Prezydent Miasta Sosnowiec, Prezydent Miasta Pruszków.

Więcej informacji:


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: