Oddziały przedszkolne – poznaj cenne wskazówki [PORADNIK]

Korzystasz z modułu Oddziały przedszkolne w systemie Synergia*? Chcesz w pełni wykorzystać jego możliwości? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. Dowiesz się z niego, jak wykonać podstawowe czynności związane z dokumentowaniem pracy oddziału przedszkolnego, ale to nie wszystko! Wskażemy Ci również, gdzie szukać odpowiedzi na najczęstsze pytania oraz zaprezentujemy usprawnienia, które  wprowadziliśmy do modułu w ostatnim czasie.

Służymy pomocą o każdej porze

Jeśli pracujesz z wykorzystaniem modułu Oddziały przedszkolne, wszystkie najważniejsze informacje związane z prowadzeniem dokumentacji znajdziesz pod pozycją Pomoc w menu LIBRUS Synergia (Pomoc – 16. Oddziały przedszkolne BETA – Nowość). Aktualizujemy ją na bieżąco w oparciu o najczęściej zgłaszane pytania i problemy, dlatego nie wahaj się z niej korzystać o każdej porze.

a_oddzialy_przedszkolne_2_LS_graf_1.jpg

Możesz także wybrać pozycję Pomoc w menu modułu Oddziały przedszkolne, która zlokalizowana jest po lewej stronie widoku.

a_oddzialy_przedszkolne_2_LS_graf_2.jpg

Znajdziesz w niej wszystkie potrzebne informacje do stworzenia struktury oddziału przedszkolnego. Dowiesz się np., jak dodać grupę przedszkolną i przedszkolaków czy też w jaki sposób zarządzać kartoteką uczniów. Praktyczne porady w tym zakresie wraz z przykładami opisaliśmy również w artykule Oddziały przedszkolne w Synergii [PORADNIK].

a_oddzialy_przedszkolne_2_LS_graf_3.jpg

W Pomocy przeczytasz szczegółowo także, jak krok po kroku dodać ramowy plan dnia i realizację zajęć oraz w jaki sposób odnotować godziny pobytu dziecka w przedszkolu.

Pomoc w systemie jest dla Ciebie niewystarczająca? Wszystkie chętne placówki zapraszamy na szkolenie wdrożeniowe prowadzone przez naszych trenerów – stacjonarnie lub w wersji on-line. Spotkania realizowane są dla całej rady pedagogicznej lub wybranej grupy osób. Szczegółowe informacje uzyskasz pod numerem tel.: 32 350 85 85 wew. 4, a następnie 2 lub mailowo: szkolenia@librus.pl.

a_oddzialy_przedszkolne_2_LS_graf_8.jpg

Jak rozwijamy moduł Oddziały przedszkolne

Zgodnie z zapowiedzią stale pracujemy nad rozwojem modułu Oddziału przedszkolne. Już teraz możesz korzystać z najnowszych funkcji, które udostępniliśmy w ostatnim czasie:

  • wyświetlanie w Interfejsie lekcyjnym zajęć oddziałów przedszkolnych,
  • przejście z Interfejsu lekcyjnego do formularza dodawania realizacji,
  • wyświetlanie zajęć z planu oddziałów przedszkolnych w planie lekcji nauczycieli,
  • możliwość usunięcia przedszkolaka,
  • uwzględnianie zajęć z planu oddziałów przedszkolnych na liście kandydatów do prowadzenia zastępstwa (wykazywanie nauczycieli jako zajętych),
  • dodawanie i zarządzania danymi rodziców (opiekunów prawnych) przedszkolaków,
  • wybór szerszego zakresu czasowego przy uzupełnianiu daty urodzenia przedszkolaka,
  • przeglądanie tematów realizacji (przez dyrektora i innych nauczycieli).
Oczywiście to nie wszystko! Już teraz pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, które pomogą Ci jeszcze szybciej i sprawniej prowadzić dokumentację przedszkolaków. W najbliższym czasie pracownicy placówki będą mogli m.in.

  • oznaczyć dziecko, jako wypisane z przedszkola,
  • drukować zastępstwa,
  • otrzymywać powiadomienia o przydzieleniu/edycji zastępstwa.
Poniżej przedstawimy Ci kilka wskazówek, jak na co dzień pracować z modułem Oddziały przedszkolne. Jak wykonać podstawowe czynności i gdzie szukać odpowiedzi na ewentualne pytania?

Jak stworzyć ramowy plan dnia

Aby stworzyć Ramowy plan dnia, wybierz w menu modułu Oddziały przedszkolne pozycję “Ramowy plan dnia”, a następnie kliknij “Dodaj”. Poprosimy Cię o uzupełnienie następujących pól:

a_oddzialy_przedszkolne_2_LS_graf_4.jpg

  • nazwa planu – pozwala ona odróżnić dany plan od innych,
  • plan dla grup – wskaż grupę przedszkolną, w której dodawany ramowy plan zajęć będzie obowiązywać,
  • punkty ramowego planu dnia – wybierz nazwę aktywności, przypisz jej przedział czasowy i ewentualnie dodaj krótki opis.
UWAGA! Pomiędzy kolejnymi aktywnościami, dodanymi z poziomu widoku ramowego planu dnia, nie może być przerw, a także zakresy godzin poszczególnych aktywności muszą być unikalne. Nie można wprowadzić dwóch punktów, które obowiązują w tych samych zakresach czasowych bądź częściowo pokrywają się ze sobą (ich zakresy godzinowe “zachodzą” na siebie).

Wprowadzony i przypisany do grupy ramowy plan dnia jest widoczny od razu po jego zapisaniu na kontach przedszkolaków i ich rodziców/opiekunów.

Szczegółowe informacje o tworzeniu ramowego planu dnia znajdziesz w Pomocy (Pomoc – 16. Oddziały przedszkolne BETA – Ramowy plan dnia).

Jak dodać plan zajęć

W widoku Plan zajęć możesz zobaczyć oraz dodać zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i/lub opiekuńcze odbywające się w poszczególne dni tygodnia, a także określić, które przedszkolaki powinny na nie uczęszczać.

UWAGA! Przed wprowadzeniem planu zajęć wymagane jest dodanie poszczególnych zajęć z poziomu widoku Słownik zajęć.

W widoku Plan zajęć, nad tabelą po prawej, zwróć uwagę na dwie funkcje:

  • filtry, które umożliwiają ograniczenie wyświetlanych zajęć do wybranego nauczyciela, nazwy i/lub rodzaju zajęć, a także grupy przedszkolnej,
  • przycisk Dodaj, który umożliwia dodanie wpisu do planu zajęć.

a_oddzialy_przedszkolne_2_LS_graf_5.jpg

Jak szybko dodać zajęcia do planu? W jaki sposób bezbłędnie wypełnić wszystkie pola dotyczące nowych pozycji? Szczegółowe informacje znajdziesz w Pomocy (Pomoc – 16. Oddziały przedszkolne BETA – Plan zajęć).

Wykaz uczęszczania – do czego służy?

Wykaz uczęszczania umożliwia Ci odnotowanie, wyświetlenie, a także zarządzanie frekwencją dla poszczególnych przedszkolaków. W widocznej tabeli, oprócz imienia i nazwiska przedszkolaka, zobaczysz także grupę przedszkolną, do której należą poszczególne dzieci oraz oznaczenie stanu frekwencji.

a_oddzialy_przedszkolne_2_LS_graf_6.jpg

Możesz skorzystać z czterech oznaczeń stanu frekwencji:

  • nieoznaczony – jeżeli frekwencja nie została jeszcze sprawdzona,
  • zarejestrowano – jeżeli zarejestrowano godzinę przyjścia, ale przedszkolak nie został jeszcze wyrejestrowany,
  • wyrejestrowano – jeżeli zarejestrowano zarówno godzinę przyjścia, jak i godzinę wyjścia przedszkolaka,
  • nieobecny – jeżeli zarejestrowano nieobecność przedszkolaka.
Frekwencję możesz zarejestrować na dwa sposoby:

  • pojedynczo – korzystając przy każdym przedszkolaku z odpowiedniej opcji w kolumnie Akcje,
  • seryjnie – zaznaczając poszczególnych przedszkolaków, przy pomocy ikony znajdującej się po lewej stronie ich imienia i nazwiska, a następnie korzystając z odpowiedniej opcji w prawym górnym rogu widoku.

a_oddzialy_przedszkolne_2_LS_graf_7.jpg

Szczegółowe informacje wraz z praktycznymi wskazówkami i poradami na temat sposobów odnotowywania frekwencji przedszkolaków w LIBRUS Synergia znajdziesz w Pomocy (Pomoc - 16. Oddziały przedszkolne BETA - Wykaz uczęszczania).

W Twoim wariancie systemu Synergia nie ma modułów, z których chcesz skorzystać? Zapraszamy do kontaktu – wspólnie wybierzemy najbardziej optymalny dla Twojej placówki plan przejścia na wyższy wariant rozwiązania.

mail: szkolenia@librus.pl tel.: 32 350 85 85 wew. 4, a następnie 2





* Rozwiązanie dostępne w systemie Synergia w wariantach Systema i Altum.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: