Pandemia, a możliwości szkoleniowe nauczycieli [PORADNIK]

Nauczanie zdalne, zebrania z rodzicami online, udział w radach pedagogicznych przez Internet czy też szkolenia dla kandydatów na egzaminatorów z domu… rzeczywistość nauczycieli i dyrektorów w ciągu ostatniego roku znacznie się zmieniła. Pracownicy oświaty zdążyli oswoić się z technologiami i zaczęli wykorzystywać ich potencjał. Dlatego też nie ma się co dziwić, że popularność szkoleń online wzrasta z miesiąca na miesiąc. E-szkolenia niosą ze sobą wiele korzyści, a przy tym są bardzo proste w realizacji! Jak zatem wybrać odpowiednie kursy online, jak je zorganizować i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy poniżej.

Szkolenia zdalne to idealne rozwiązanie dla dyrektorów szkół, jak również pojedynczych nauczycieli, którzy chcą zdobywać dodatkową wiedzę. Z jednej strony dają one możliwość realizowania szkolenia grupowego dla całej rady pedagogicznej, z drugiej strony mogą w nich brać udział wytypowani nauczyciele lub nawet pojedyncze osoby zainteresowane danym tematem.

Dlaczego e-szkolenia są popularne?

Zdalne kursy są po prostu wygodne – można je realizować z dowolnego miejsca, w którym posiadamy komputer (a nawet tablet lub smartfon) i dostęp do Internetu. Szkolenia zdalne pozwalają zaoszczędzić czas, bo nie trzeba na nie dojeżdżać – po kursie po prostu zamyka się laptop i wraca do swoich zajęć! Są proste w obsłudze i łatwo do nich dołączyć np. poprzez kliknięcie w otrzymany link. I co najważniejsze – koszty ich organizacji są niższe w porównaniu z kursami stacjonarnymi, a przekazana wiedza jest tak samo obszerna i użyteczna!

a_pandemia_a_szkolenia_LSz_graf_1.jpg

Wykorzystaj wszystkie możliwości

Managerowie placówki oświatowej planując kursy online, w pierwszej kolejności powinni określić, jakich szkoleń i dla kogo potrzebują. Czy chcą realizować kursy dla całej rady pedagogicznej np. z zakresu doskonalenia umiejętności nauczycieli lub efektywnego wykorzystania posiadanego oprogramowania czy potrzebują szkolenia jedynie dla wybranych nauczycieli, aby realizować ich proces awansu zawodowego. W następnej kolejności planując szkolenie grupowe, należy skontaktować się z placówką edukacyjną i dopytać o szczegóły związane z organizacją danego kursu w wersji online:

  • jak wygląda forma komunikacji na linii trener-uczestnik,
  • czy szkolenie realizowane jest za pośrednictwem specjalnej platformy, zapewniającej wysoką jakość kursu,
  • czy konieczne jest zapewnienie dodatkowego sprzętu dla uczestników, np. kamery czy mikrofonu,
  • czy program będzie dopasowany do aktualnego poziomu wiedzy uczestników.
Librus wykorzystuje do realizacji e-szkoleń specjalną platformę, która gwarantuje relację “na żywo” między trenerem, a uczestnikami. Dzięki temu kursanci na bieżąco mogą prowadzić dyskusję z ekspertem, zadawać mu pytania albo dopytywać o szczegóły prezentowanego tematu. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami ponad 98,4% uczestników szkoleń online realizowanych przez Librus bardzo dobrze ocenia realizację kursu i poleca tę formę kształcenia. Prawie 100% z nich celująco recenzuje wiedzę merytoryczną prowadzącego i jego sposób przekazywania wiedzy. Uczestnicy szkoleń zgodnie twierdzą, że zdalne kursy są praktyczne, zrozumiałe i wartościowe:

a_pandemia_a_szkolenia_LSz_graf_2.jpg

„Szkolenie super. Wykładowca bardzo dobrze merytorycznie przygotowany. Zajęcia prowadzone bardzo klarownie. Wykładowca szczegółowo odpowiadał na pytania. Omawiał na konkretnych klasach, przedmiotach i nauczycielach. Znaczne wydłużył czas spotkania zarówno dla administratorów, jak i nauczycieli! Super! POLECAM!”
- nauczyciel, szkoła podstawowa w Świeciu

„Bardzo merytoryczne spotkanie, wszystko wytłumaczone prostym, zrozumiałym językiem, nie było momentów kiedy treści były przekazywane za szybko, czy przeskakiwania z tematu na temat, żadnych pytań uczestników nie pominięto.”
- nauczyciel, zespół szkolno-przedszkolnym w Białej Nyskiej

Korzystaj z oferty szkoleń otwartych

Kiedy mamy do przeszkolenia tylko kilka osób albo szukamy szkolenia jako indywidualny nauczyciel, warto poszukać harmonogramów szkoleń otwartych online, które publikują firmy szkoleniowe i placówki doskonalenia na swoich stronach internetowych (np. CKN Librus: Harmonogram szkoleń otwartych). Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można znaleźć interesujące tematy szkoleń i terminy kursów dostosowane do indywidualnego grafika. Forma online pozwala skorzystać z kursów prowadzonych przez najlepszych specjalistów z całej Polski! Zapis na tego typu szkolenia odbywa się w ciągu kilku chwil, za pomocą kilku kliknięć myszką i podaniu danych kontaktowo-rozliczeniowych. 
Zobacz, jakie to proste:

  1. Rejestracja na szkolenie zajmuje tylko kilka minut.
  2. Sam wybierasz miejsce, z którego chcesz uczestniczyć w kursie.
  3. Łączysz się przez własny, dobrze znany Ci sprzęt.
  4. Aby rozpocząć naukę, potrzebujesz jedynie laptopa/smartfona, słuchawek i mikrofonu.
  5. W domu zachowujesz pełną swobodę uczestnictwa w kursie.

a_pandemia_a_szkolenia_LSz_graf_3.jpg

Jakie miejsce szkolenia wybrać?

Mimo coraz większej dostępności nauczycieli do sprzętu i Internetu oraz ich obycia z nowoczesnymi technologiami, dyrektorzy placówek edukacyjnych decydując się na organizację szkolenia online, powinni zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • dostęp nauczycieli do niezbędnego sprzętu w domu (laptop, słuchawki, mikrofon, smartfon, tablet - w razie potrzeby wypożyczenie go ze szkoły),
  • możliwość komfortowego uczestniczenia nauczyciela w szkoleniu z domu (m.in. dostęp do szybkiego Internetu, obecność pozostałych domowników czy wygodne stanowisko),
  • możliwości techniczne szkoły.
Warto dać nauczycielom wybór, tak aby mogli oni uczestniczyć w szkoleniu z domu, a w przypadku braku odpowiednich warunków – wziąć w nim udział, będąc w szkole. Jeśli w placówce jest grupa nauczycieli, którzy nie radzą sobie z obsługą komputera albo mają obawy techniczne przed szkoleniem online, można im przygotować stanowiska szkoleniowe w budynku szkoły. Częstym rozwiązaniem praktykowanym przez szkoły w takich przypadkach, jest utworzenie mini-zespołów (2-3 os.), w których przynajmniej jedna osoba poradzi sobie z technicznymi i informatycznymi aspektami uczestnictwa w szkoleniu.

4 złote zasady dla dyrekcji

Jakie działania powinna podjąć dyrekcja przed rozpoczęciem szkolenia online?

1. Poinformować nauczycieli o terminie i formie szkolenia.

Dyrektor powinien przekazać nauczycielom informacje o planowanym szkoleniu. Może zrobić to poprzez wysłanie mailowego zaproszenia na szkolenie, które otrzymał od organizatora lub za pomocą wiadomości systemowych w rozwiązaniu LIBRUS Synergia. Nie zaszkodzi również umieścić informację o szkoleniu w Ogłoszeniach oraz dokonać wpisu w Terminarzu Synergii.

2. Poprosić o przetestowanie sprzętu.

Zazwyczaj organizator (tak robi to Librus) wraz z informacjami o szkoleniu, przesyła prosty test techniczny, dzięki któremu każdy uczestnik może sprawdzić swój sprzęt. Link do narzędzia można wysłać w wiadomości w systemie Synergia. W przypadku organizacji szkolenia w budynku placówki, należy również zlecić przetestowanie możliwości technicznych szkolnego sprzętu.

3. Poinformować uczestników o wsparciu technicznym.

Koniecznie należy poinformować nauczycieli o wsparciu ze strony organizatora: infolinia pomocy technicznej, osoby dyżurujące nad przebiegiem szkolenia, instrukcje tekstowe i wideo. Kursanci będą czuli się pewniej, wiedząc, że mogą w razie potrzeby, otrzymać odpowiednie wsparcie.

4. Zadbanie o komfortowe rozpoczęcie szkolenia.

Ważne, aby nauczyciele „przybyli” na szkolenie odpowiednio wcześniej, przynajmniej 15-30 minut przed szkoleniem. Dzięki temu każdy bez pośpiechu zdąży uruchomić sprzęt, dołączyć do sesji i rozwiązać ewentualne problemy techniczne.

Mamy nadzieję, że wraz z przygotowanym przez nas przewodnikiem oraz wsparciem naszych trenerów, organizacja szkoleń online nie będzie stanowiła żadnego problemu. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych szkoleń online, które można realizować w formie grupowej lub indywidualnej:

  • wykorzystanie modułów systemu Synergia w pracy szkoły
  • zastosowanie TIK w szkole
  • najnowsze zmiany w prawie oświatowym
  • doskonalenie umiejętności nauczycieli
Poznaj szczegółową ofertę:

Kontakt: szkolenia@librus.pl, tel.: 32 350 85 85, wew. 4


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: