Pobierz scenariusze lekcji dla szkół ponadpodstawowych

Wielki, zielony skarb, fabryka tlenu, niezwykle skomplikowany, różnorodny układ składający się z żywych organizmów i nieożywionych elementów przyrody… To tylko niektóre spośród określeń charakteryzujących nasze lasy, które pełnią różnorodne funkcje – przyrodnicze, gospodarcze i społeczne. W ramach jakiego przedmiotu przekazać uczniom szkół ponadpodstawowych tak szeroką wiedzę na jego temat? Co najmniej kilku! Wykorzystaj scenariusze lekcji na temat idei zrównoważonego rozwoju oraz racjonalnego gospodarowania zasobami leśnymi przygotowane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Scenariusze obrazowo przedstawiają zaprojektowane lekcje, jasno instruują, jak je przeprowadzić, by nie pominąć po drodze ważnych elementów. Podają najistotniejsze dla nauczyciela informacje na temat celów edukacyjnych oraz zapisów podstawy programowej, przebiegu zajęć, metod i  technik pracy. Znajduje się w nich wiele odniesień do wartościowych, atrakcyjnych dla młodzieży materiałów edukacyjnych: publikacji, filmów, infografik, wydanych i udostępnianych przez Lasy Państwowe, oraz materiałów Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Poniższe treści można wykorzystać w praktyce szkolnej jako gotowe rozwiązania lub potraktować je jako źródło inspiracji i zmodyfikować zgodnie z potrzebami.
 

a_scenariusze_Lasy_LS_graf.jpg

Biologia – scenariusze zajęć

  1. Drzewa wokół nas, czyli różnorodność biologiczna w zasięgu ręki
    Zachęcamy uczniów do zapoznania się z różnorodnością gatunkową drzew w polskich lasach. Z pomocą przychodzą tradycyjny oraz elektroniczny klucz do oznaczania gatunków drzew - zarówno iglastych, jak i liściastych.

  2. Leśne rozważania o zrównoważonym rozwoju
    Prezentujemy działania Lasów Państwowych związane z realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju. Zapoznajemy młodzież z możliwościami wsparcia naszych działań oraz doskonalimy ich umiejętność analizy informacji i argumentowania.

  3. Sprzymierzeniec czy nieprzyjaciel? O różnych relacjach drzew z grzybami 
    Zachęcamy do poznania roli grzybów w ekosystemach leśnych i zastanowienia się nad ich znaczeniem w prawidłowym funkcjonowaniu przyrody. Wyjaśniamy, że sprzymierzeniec nie zawsze musi być przyjazny dla drzewa, a nieprzyjaciel nie zawsze jest jego wrogiem. Lekcja ta może być teoretycznym wstępem do zajęć terenowych.

Geografia – scenariusze zajęć

  1. Gospodarka leśna w Polsce jako przykład stosowania w praktyce zasad zrównoważonego rozwoju
    Zasada zrównoważonego rozwoju zapisana jest w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Odnosi się ona także do zasobów leśnych. Podczas lekcji zapoznajemy uczniów z działaniami, jakie podejmują Lasy Państwowe, kierując się tą zasadą.

  2. Lasy jako agenci do zadań specjalnych w kontekście wyzwań współczesnego świata
    Jak lasy – „agenci do zadań specjalnych” – mogą przyczynić się do rozwiązywania problemów współczesnego świata? Podczas lekcji młodzież dowiaduje się, jakie znaczenie dla przyrody, społeczeństw i gospodarki mają lasy w Polsce i innych częściach świata. Poznaje sposób, w jaki wielofunkcyjność lasów przyczynia się do realizacji zadań ujętych w Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

  3. Lasy w obliczu zmian klimatu 
    Postępujące zmiany klimatu spowodują przebudowę polskich lasów. Część gatunków zacznie wymierać, a w ich miejsce pojawią się inne. W trakcie zajęć uświadamiamy uczniom, jakie zmiany mogą nastąpić w niedalekiej przyszłości oraz w jaki sposób organizacje i ludzie mogą przygotowują się do wyzwań z nimi związanych.

  4. Lasy w Polsce na tle lasów Europy i Świata
    Lasów w Polsce przybywa! Dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej w naszym kraju nie występuje negatywny światowy trend ubywania lasów w skali globalnej. Jest on spowodowany między innymi zmianami klimatu czy przekształcaniem powierzchni leśnych pod uprawy rolne. Scenariusz pozwala dowiedzieć się, jak zmienia się struktura lesistości na świecie i jakie są jej rokowania na przyszłość.

  5. Zrównoważona gospodarka leśna
    Uczniowie analizują, w jaki sposób możliwe jest korzystanie z zasobów leśnych przy jednoczesnym niepomniejszaniu ich. Na podstawie porównania sposobu gospodarowania lasami w Indonezji i w Polsce zrozumieją konieczność racjonalnego zarządzania zasobami leśnymi.

Wiedza o społeczeństwie – scenariusze zajęć

  1. Mam wybór – czy wybieram świadomie?
    Młodzież zapoznaje się z kierunkami polityki państwa (Polski) dotyczącymi ochrony środowiska – z zapisami prawnymi odnoszącymi się do lasów i gospodarki leśnej.

  2. Obserwować czy działać?
    Uczniowie i uczennice poznają filary zrównoważonego rozwoju i funkcje lasu, w szczególności związane z łagodzeniem skutków zmian klimatycznych. Analizują etapy planowania kampanii społecznej i przygotowują ramowy plan kampanii na rzecz lasów.

Język polski – scenariusze zajęć

  1. Człowiek a las, las a człowiek. Las Birnam jako dowód na wpływ przyrody na życie ludzkie – praca z tekstem tragedii „Makbet” Williama Szekspira
    Podczas zajęć uczniowie i uczennice poznają funkcje lasu na przykładzie tragedii Szekspira i konfrontują je z obecną rzeczywistością.

  2. „Las jako strażnik pamięci o powstańcach – „Gloria victis” Elizy Orzeszkowej. Kulturotwórcza funkcja lasu
    Lekcja opiera się na analizie opowiadania „Gloria victis” z wykorzystaniem informacji na temat lasu, dostępnych w materiałach Lasów Państwowych.
Artykuł został przygotowany przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

a_scenariusze_Lasy_LS_graf_2.jpg

 


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: